Upalne lato i intensywne treningi to połączenie, z którego oprócz fali potu, dobrej formy i wyrzeźbionych mięśni możesz dorobić się również trądziku w miejscach, w których byś się go nie spodziewała. Najczęściej wypryski pojawiają się na plecach, ale niemal równie często wyskakują również w okolicy pośladków. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Równie wiele jest sposobów na jego uniknięcie.
Pryszcze na pupie: czy to trądzik?
Na początek dobra wiadomość: pryszcze występujące w okolicy pośladków generalnie nie są trądzikiem. Najczęściej spowodowane są one stanem zapalnym mieszków włosowych, do którego dochodzi np. W wyniku podrażnienia, zablokowania mieszków włosowych, a także namnażania bakterii, drożdżaków lub grzybów. Tego typu wypryski nazywa się czyrakami. Pryszcze charakterystyczne dla trądziku zwykle znajdują się głębiej pod skórą, a te, który występują na pupie są raczej powierzchowne.
ZOBACZ TEŻ: Cukier a skóra - jak jedzenie słodyczy wpływa na stan cery?
Jak pozbyć się wyprysków na pupie?
1. Zawsze bierz prysznic po treningu
To najprostszy i jednocześnie najbardziej skuteczny sposób na unikniecie lub pozbycie się problemu. Dzięki szybkiemu prysznicowi zapobiegniesz gromadzeniu się bakterii w okolicy mieszków włosowych, co jest jedną z bezpośrednich przyczyn powstawania wyprysków. Szybkie prysznice przydadzą się również w trakcie upałów.
2. Postaw na specjalne kosmetyki
A raczej na kosmetyki, które zawierają konkretne substancje czynne. W składach mazideł do ciała szukaj składników, które stosuje się w pielęgnacji trądziku. Może to być na przykład kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu.
Do pielęgnacji ciała możesz włączyć również kosmetyki, które zwykle stosujesz do twarzy, np. toniki lub sera. Wystarczy, że nasączysz płatek kosmetyczny odrobiną toniku z kwasem salicylowym lub nadtlenkiem benzoilu i przetrzesz nim newralgiczne partie ciała.
Unikaj również mocnego szorowania i golenia miejsc, w których pojawiły się pryszcze. Może to doprowadzić do pogorszenia stanu skóry i wywołać falę kolejnych wyprysków.
3. Nie dziel się z nikim swoim ręcznikiem
To dość oczywiste, ale warto o tym przypomnieć. Nie używaj nie swojego ręcznika, ani nie pożyczaj go, nawet, jeśli pożyczającym miałby być Twój partner. Ostatnie, czego twoja skóra potrzebuje w tym momencie jest uzupełnienie gamy bakterii o te pochodzące z ciała twojej drugiej połówki.
4. Stawiaj na oddychające ciuchy z naturalnych tkanin
Jeśli masz taką możliwość, wybieraj luźne modele, które pozwolą twojemu ciału oddychać. Najlepszym wyborem będą naturalne materiały, jak np. bawełna czy len.
5. Zrezygnuj na jakiś czas z golenia
Na czas pryszczowego kryzysu zrezygnuj z golenia miejsc, w których występuje trądzik. Przejechanie ostrzem po skórze może ją dodatkowo podrażnić i wydłużyć czas rekonwalescencji.
6. Nie wahaj się odwiedzić dermatologa
Jeśli problem utrzymuje się dłużej, koniecznie odwiedź gabinet lekarski. Być może trądzik wymaga poważniejszego leczenia, np. antybiotykoterapii lub kremu na receptę.
ZOBACZ TEŻ: Dieta na włosy - 3 diety najgorsze dla kondycji włosów