Jak pielęgnować skórę przed i po aktywności fizycznej

Podrażniona po wysiłku skóra, rumień czy wypryski to Twój problem? Podpowiadamy, jak dopasować jej pielęgnację do ulubionych aktywności.

skóra na treningu fot. Getty Images
Podczas ćwiczeń zwiększa się produkcja kolagenu i drobne zmarszczki ulegają spłyceniu.

Wiadomo: regularny wysiłek fizyczny to lepsze zdrowie, ładniejsza sylwetka, mniejszy stres i wyższa samoakceptacja. Jednak kiedy Ty ćwiczysz, skóra twarzy jest narażona na kontakt z bakteriami, promieniami UV, chlorem czy smogiem. Na pomoc wezwałyśmy ekspertki, które podpowiadają, jak powinna wyglądać prawidłowa „fit” pielęgnacja.

Sprawdź też, jak dobrać odpowiednią pielęgnację do konkretnego typu cery.

Trening: Spinning, fitness, taniec

Zagrożenie: Infekcja skóry

Podczas intensywnych ćwiczeń kardio mocno się pocisz, więc często przecierasz twarz ręcznikiem. Ten papierowy jest szorstki i może podrażniać skórę, a ten wykonany z frotté jest potencjalnym siedliskiem bakterii. Który wybrać?

Rozwiązanie

„Lepszym rozwiązaniem jest ręcznik frotté, bo jest miękki i łagodniejszy dla skóry. Trzeba jednak pamiętać, aby wyprać go po każdym treningu. W przeciwnym razie zagnieżdżą się w nim bakterie, a używanie takiego ręcznika to prosta droga do infekcji. Jeżeli wygodniejsze dla Ciebie są ręczniki papierowe, to przykładaj je do twarzy, a nie pocieraj” – podpowiada lekarz medycyny estetycznej, dr n. med. Lidia Majewska z ESME Clinic w Krakowie.

Trening: Bieganie

Zagrożenie:  Wiotczenie i fotostarzenie

Bieganie, zwłaszcza na początku, prowadzi do utraty kilogramów. Niestety, niekorzystne efekty spadku wagi są widoczne właśnie na twarzy: skóra staje się bardziej wiotka i może nawet obwisać. Sprawę dodatkowo pogarszają promieniowanie słoneczne i smog.

Rozwiązanie

„Przed wyjściem z domu koniecznie nałóż krem z filtrem SPF 50, najlepiej taki, który dodatkowo zabezpiecza skórę przed smogiem. Kremy antysmogowe tworzą specjalną tarczę ochronną i nie pozwalają, by pyły PM10 przedostawały się w głąb skóry. W codziennej pielęgnacji używaj kremów z kolagenem i kwasem hialuronowym – radzi dr Majewska. Jeżeli dodatkowo masz problem z rumieniem, szukaj kremów z uszczelniającą naczynka witaminą C.

Trening: Pływanie

Zagrożenie: Przesuszenie

Pływanie w chlorowanej wodzie to prawdziwe wyzwanie dla naturalnej bariery ochronnej skóry. Chlor jest tak drażniący, że prawie każda pływaczka ma problem z suchą, swędzącą skórą twarzy.

Rozwiązanie

Zaraz po basenie wejdź pod prysznic, żeby spłukać chlor. „Przemyj twarz tonikiem nawilżającym, który przywróci komfort i właściwe pH. Następnie nałóż nawilżający krem (bezzapachowy – nie będzie dodatkowo podrażniał), najlepiej z kwasem hialuronowym i lipidami. Odbudują one warstwę ochronną naskórka” – zaleca Sylwia Szymkowiak, kosmetolog i szkoleniowiec marki Intraceuticals.

Zobacz też: Czy płyn micelarny trzeba zmywać? [opinia dermatologa]

Trening: Boks, CrossFit

Zagrożenie: Wypryski

Maty, rękawice i urządzenia do treningu są siedliskiem bakterii. Dotykanie brudnymi rękami rozgrzanej i spoconej twarzy może powodować wypryski, zaostrzenie trądziku czy nawet poważne stany zapalne skóry.

Rozwiązanie

W każdej porządnej siłowni powinien być płyn dezynfekujący i papierowe chusteczki do przecierania sprzętu. Nie ma? Przynoś z sobą chusteczki antybakteryjne. Zanim zaczniesz trening, zdezynfekuj rekwizyty, których będziesz używać. „Dodatkowo po treningu przemyj twarz żelem myjącym, a w przypadku trądziku żelem z kwasem salicylowym” – radzi Sylwia Szymkowiak.

Trening: Hot joga

Zagrożenie: Trądzik różowaty i pajączki

Jeżeli zmagasz się z trądzikiem różowatym lub masz tendencję do pękających naczynek krwionośnych – uważaj. Rozgrzana i spocona twarz może zaostrzać wypryski i rozszerzać naczynka. To chyba nie jest forma relaksu dla Ciebie. Przy słabych naczynkach powinnaś unikać wysokich temperatur. Mimo braku problemów z pajączkami i trądzikiem, masz po sesji hot jogi mocno zaczerwienioną twarz?

Rozwiązanie

„Jak tylko skończysz ćwiczenia, przemyj twarz chłodną wodą i zastosuj wzmacniający krem łagodzący zaczerwienienia, najlepiej hypoalergiczny” – zaleca dr Majewska.

ZOBACZ: Obudź się piękniejsza - jak pielęgnować twarz w nocy [najlepsze kosmetyki]

Zobacz również:
REKLAMA