Jak ochronić włosy przed solą morską i palącym słońcem? [Zapytaj WH]

Na Wasze pytania odpowiedzieli nasi eksperci.

GettyImages

Zanim wyjdziesz na plażę i wskoczysz do morza czy basenu, solidnie nasącz włosy olejkiem i zepnij je w kok: będziesz miała pewność, że podczas pływania czy uprawiania plażowych sportów kosmyki nie będą się plątać. Olejki zapewniają też elastyczność włosów, co ułatwi ich rozczesywanie. Rób to szeroką szczotką i zaczynaj od końców.

„Aby chronić włosy przed wysuszającym i wypłukującym kolor chlorem czy solą morską, przed wskoczeniem do wody możesz nałożyć odżywkę bez spłukiwania. A po kąpieli koniecznie spłucz kosmyki wodą, najlepiej mineralną” – podpowiada stylista fryzur Krzysztof Kulesza.

Nie zapominaj również o ochronie przeciwsłonecznej. Tak, włosy i skóra głowy także są narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. „Noś więc czapkę albo kapelusz i co jakiś czas zmieniaj przedziałek na przeciwną stronę. Włosy przy skórze są bardzo wrażliwe, dlatego spryskuj je od czubka po końce specjalistycznymi kosmetykami do włosów z filtrem” – radzi Kulesza i dodaje, że jeżeli zapewnisz kosmykom powyższą wakacyjną pielęgnację, to ich kondycja nie ucierpi.

ZOBACZ TEŻ: Tanie kosmetyki, których używają gwiazdy [produkty do 50zł]

Jak mam się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Czy mimo upału muszę założyć pełne buty i rajstopy?

Ubranie powinno zawsze być dostosowane do okoliczności. Starasz się o pracę w reklamie, włóż coś modnego. Chcesz pracować w korporacji, sprawdź, czy nie są wymagane zasady dress code’u. „Jeżeli tak, to zapomnij o bluzkach i sukienkach na cienkich ramiączkach. Postaraj się o klasyczną długość spódnic i sukienek – powinny być lekko przed kolana. Buty mogą być na obcasie i niekoniecznie całkiem zakryte. Dress code wymaga jednak noszenia rajstop, ale w firmach, gdzie nie obowiązują takie zasady, nie musisz ich zakładać. Zbyt kolorowe ubrania, błyszczącą biżuterię i mocny makijaż zostaw na imprezę z przyjaciółmi. W pracy im skromniej, tym lepiej” – podpowiada Krzysztof Łoszewski, arbiter elegancji, autor książek o dress codzie.

Czy na siłowni też obowiązuje savoir-vivre?

Jak najbardziej. Na siłowni, na basenie, w SPA, w solarium i co tam jeszcze sobie stryjenka zawinszuje, ponieważ dobre maniery są wieczne i obowiązują wszędzie, nie tylko w operze czy fi lharmonii. Oczywiście oprócz zasad generalnie obowiązujących każda przestrzeń publiczna dołącza kilka swoich. I tak np. źle widziane jest rzucanie z łoskotem hantlami – należy je po prostu odkładać na miejsce. Innym faux-pas jest położenie się w przepoconej koszulce na ławeczce do ćwiczeń, a przecież wystarczy tylko zabierać na trening dwa ręczniki: jeden do ochrony ławki, drugi pod prysznic. Podobnie nie wzbudzisz entuzjazmu współćwiczących, jeżeli będziesz ich katować swoją playlistą. Wiadomo, że fajniej się ćwiczy, ale w słuchawkach, nie z głośnika telefonu, na Boga! Z sobie tylko znanych powodów część trenujących, obu płci zresztą, nie przynosi ze sobą bidonu lub butelki z piciem i nieuchronnie kończy z pytaniem: „Dasz łyka?”. I, oczywiście, człek poczciwy daje, ale co pomyśli, to jego. I po co nam to?

ZOBACZ TEŻ: 7 gadżetów, które ułatwią Ci życie

Po powrocie ze spaceru znalazłam na skórze kleszcza. Co robić?

Przede wszystkim dobrze, że znalazłaś. Zawsze po powrocie z łona natury warto się dokładnie obejrzeć pod prysznicem, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których skóra jest delikatna. „Gdy zauważysz kleszcza, nie wpadaj w panikę. Nie pędź na SOR, bo zupełnie spokojnie poradzisz sobie z kleszczem samodzielnie – uspokaja doktor Robert Starzec, chirurg, który kleszcze wyciąga pacjentom od lat. – Weź pęsetę, zdezynfekuj ją, uchwyć kleszcze jak najbliżej skóry, tak by nie uciskać odwłoka, i wolnym, ale zdecydowanym ruchem wyciągnij go prosto do góry. Nie wykręcaj. Często zdarza się, że w miejscu wkłucia zostaje czarna kropka. Można spróbować ją jeszcze wydłubać, ale nie zawsze się udaje. Wówczas można zostawić – w końcu sama odpadnie”. Miejsce po ukąszeniu i pęsetę zdezynfekuj (np. octeniseptem). Zapisz sobie w kalendarzu, kiedy Cię ugryzł, a następnie ok. 2-3 tygodni obserwuj się. Jeśli poczujesz objawy grypopodobne (bóle mięśni, stawów, rozbicie, ale bez gorączki) albo zauważysz rumień (może mieć kształt koła jak 5 zł) lub pierścienia (niekoniecznie w miejscu ukąszenia!) – idź do lekarza, najlepiej od razu do specjalisty chorób zakaźnych

Ta sama historia powtarza się co roku: na wakacje jadę z kompletem tamponów. Czy istnieje jakiś bezpieczny sposób zatrzymania miesiączki?

Jeżeli bierzesz tabletki antykoncepcyjne, to tak. Jak wyjaśnia dr n. med. Irena Maruk-Kertyńska, specjalistka ginekologii, położnictwa i endokrynologii, schemat ich działania wygląda następująco: najczęściej w opakowaniu jest 21 tabletek, które zawierają dwa hormony w każdej pigułce. Po przyjęciu całego opakowania robimy przerwę i wtedy następuje krwawienie. Po tygodniu przerwy otwieramy kolejne opakowanie. „Kobiety, które już biorą pigułkę antykoncepcyjną, mogą śmiało same, bez konsultacji z lekarzem, zaplanować wakacyjne krwawienie. Wystarczy, że nie zrobią przerwy w łykaniu tabletek – wyjaśnia nasza ekspertka. – W opakowaniach zawierających 28 tabletek cztery lub siedem ostatnich (zaznaczone są innym kolorem) nie zawierają hormonu. Należy je pominąć i zacząć kolejny listek”. Jak zatrzymać okres, jeżeli na co dzień nie bierzesz tabletek? Jedynym sposobem jest ich zażywanie tylko przez wakacje. Ale tym razem bez lekarza się nie obejdzie. „Ginekolog musi zrobić dokładny wywiad na temat zdrowia i dopiero na jego podstawie dobierze tabletki i wyjaśni sposób ich stosowania” - przekonuje dr Maruk-Kertyńska.

Na nasze pytanie, jak często można w ten sposób zaburzać cykl, odpowiada: „Obecnie dostępna jest na rynku pigułka, przy stosowaniu której krwawienie występuje tylko cztery razy w roku. Jest to bezpieczne. Zatem wydaje się, że jeśli w wakacje weźmiemy dwa lub trzy opakowania pigułki antykoncepcyjnej, nie robiąc przerw, nie powinno nam to zaszkodzić”.

Nie mogę się przytulić, bo on zawsze myśli, że chodzi o seks.

No tak, Ty się chcesz przytulić, ot tak, po prostu, bo masz potrzebę czułości, a dla niego to jak wystrzał z pistoletu startowego. Zaproszenie do seksu. No, cóż. Na pociechę mogę powiedzieć, że taka reakcja przechodzi mężczyznom z wiekiem i ze spadkiem testosteronu oraz innych męskich hormonów. Chcesz powiedzieć, że już się nie możesz doczekać? Nie? No, właśnie. Dlatego ciesz się tym, co jest. Ciesz się, że jesteś dla niego obiektem pożądania, i pogódź się z rzeczywistością. Męski silnik seksualny kręci się właśnie w ten sposób. I pamiętaj, że partner przez seks też wyraża miłość i czułość.

ZOBACZ TEŻ: Kolarki - tak noszą je gwiazdy [Gigi Hadid, Emily Ratajkowski, Kendall Jenner]

Zobacz również:
REKLAMA