Jak nakładać i reaplikować krem SPF [porady i kosmetyki]

Wiemy już, że całoroczne używanie kremu z filtrem to najlepsza profilaktyka przeciwstarzeniowa. Ale czy wiemy, jak go używać, by był skuteczny?

krem SPF fot.Shutterstock.com

W czasopiśmie „British Journal of Dermatology” opublikowano w 2018 roku badanie, z którego wynika, że Brytyjki używają 2,5 raza mniej kremu z filtrem, niż jest to zalecane. Nie mamy twardych danych, mówiących o tym, jak sytuacja ma się u nas, ale po reakcjach znajomych kobiet i internetowych komentarzach śmiało zakładamy, że całkiem podobnie. 

ZOBACZ: SPF 50 do twarzy – najlepsze kremy pod makijaż i na plażę

Spis treści

  1. Ile kremu SPF należy aplikować?
  2. Jak często reaplikować krem w ciągu dnia? 
  3. Jak skutecznie dokładać krem SPF w ciągu dnia – metody i produkty

Ile kremu SPF należy aplikować?

Rekomendowaną ilością jest 1,25-2 g kremu na aplikację. To więcej, niż Ci się wydaje. Jeśli nie masz pod ręką wagi jubilerskiej, podpowiemy, że jest to ilość odpowiadająca długości palca wskazującego i środkowego (poniżej znajdziesz fotografię, na której wyraźnie widać, o jakiej ilości mowa). Właśnie tyle ochronnego mazidła musisz wsmarować w twarz, żeby zapewnić sobie ochronę odpowiadającą tej, która widnieje na opakowaniu. Dodatkowo, aby utrzymać ochronny efekt, powinnaś dokładać krem w ciągu dnia. Tak, dobrze czytasz – jedna aplikacja to zdecydowanie za mało. 

krem SPFfot.Shutterstock.com
Tyle kremu z filtrem powinnaś aplikować na twarz każdego dnia.

Jak często reaplikować krem w ciągu dnia? 

Oprócz ilości, ważna jest również częstotliwość aplikacji. Wsmarowanie kremu z rana nie zapewni Ci ochrony przez cały dzień. Powinnaś reaplikować go co jakiś czas – latem częściej, zimą rzadziej. Można przyjąć, że w pochmurne dni po pierwszej aplikacji masz kilka godzin spokoju. Sprawa ma się nieco inaczej w dni słoneczne – zwłaszcza te, którym towarzyszą wysokie temperatury. Jeśli spędzasz czas na dworze, by zapewnić sobie odpowiednią ochronę, powinnaś dokładać krem nawet co 1-2 godziny. Szczególną uwagę zwróć na te części twarzy, które wystają (m.in. nos i czoło) oraz te, które mają kontakt z różnymi przedmiotami.

Dlaczego krem należy dokładać? W ciągu dnia Twoja twarz poci się, wydziela sebum, ma kontakt z maseczką, okularami i palcami. To wszystko sprawia, że kosmetyk migruje, ściera się i nie chroni Cię na maksimum swoich możliwości. Zaaplikowanie dodatkowej porcji kosmetyku sprawi, że efekt ochrony przed szkodliwym promieniowaniem zostanie zachowany przez cały czas ekspozycji na jego działanie.

SPRAWDŹ: Cała prawda o kremach SPF

Jak skutecznie dokładać krem SPF w ciągu dnia – metody i produkty

Dokładanie kremu SPF w ciągu dnia brzmi jak mission impossible. Zwłaszcza, jeśli na co dzień nosisz makijaż. Na szczęście istnieje kilka sprytnych rozwiązań, które ułatwiają życie i pozwalają na reaplikację filtrów bez szkody dla jakości i trwałości makijażu. 

1. Krem SPF wyrównujący koloryt lub krem BB z filtrem

Jeśli lubisz lekki makijaż bez ultramocnego krycia, dobrym rozwiązaniem może okazać się krem SPF zawierający wyrównujące koloryt pigmenty. Zastąpi on tradycyjny podkład lub krem BB i rozwiąże problem z reaplikacją. Wystarczy, że doklepiesz kosmetyk w newralgiczne strefy palcami lub gąbeczką. Za jednym zamachem załatwisz odświeżenie makijażu i poprawę ochrony przed promieniowaniem. 

SPFProducent

Resibo Team Sunscreen light krem nawilżająco-regulujący SPF 30, 89 zł, resibo.pl

2. Spray z filtrem SPF

To swego rodzaju mgiełka, która osiada na twarzy tworząc ochronną powłoczkę. Aplikacja nie wymaga zachodu – psik i gotowe. To jedno z najbardziej komfortowych rozwiązań, jeśli zależy Ci na utrzymaniu makijażu w nienaruszonym stanie. 

SPFProducent

Eeny Meeny - Protective Body Mist UVA UVB SPF50+, 67 zł, mintishop.pl

3. Puder do twarzy z filtrem SPF

Jest to rozwiązanie, z którym szczególnie polubią się posiadaczki cer tłustych i mieszanych. Wyświecanie w ciągu dnia to problem równie uciążliwy, co potrzeba reaplikowania filtrów SPF. Na szczęście można poradzić sobie z tymi problemami z pomocą jednego kosmetyku. Puder chroniący przed szkodliwymi promieniami wystarczy nałożyć na twarz przy pomocy załączonej gąbeczki. 

SPFProducent

Avène Sun Haute Protection SPF50, 82,99 zł, superpharm.pl

4. Zwykły krem SPF

Twój budżet jest ograniczony i nie możesz pozwolić sobie na dokupienie kolejnych kosmetyków z filtrami? Krem, który nakładasz pod makijaż również da radę. Musisz wypracować odpowiednią technikę, która najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku. Spróbuj doklepać krem z pomocą puszka (takiego, jak te dołączane do pudru w kamieniu). Delikatnie rozprowadź go po partiach twarzy, które wymagają dodatkowej ochrony przed słońcem. Jeśli krem pozostawia na skórze błyszczący film, możesz oprószyć ją lekko matującym pudrem. 

SPFProducent

Holika Holika Żel przeciwsłoneczny z filtrem UV SPF 50, 89,99 zł, nutridome.pl

ZOBACZ TEŻ: Przegląd filtrów SPF do twarzy – produkty, które warto mieć w kosmetyczce

REKLAMA