Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? [poradnik]

Zobacz, jak wybrać odpowiednie oprawki dla swojej urody.

| Data aktualizacji: 2019-09-25
Shutterstock

Okulary nie postarzają. Robią to źle dobrane oprawki. Te dopasowane do kształtu twarzy mogą odjąć Ci lat i dodać urody. Tylko jak wybrać tę idealną parę, poruszając się w morzu sklepów optycznych i sprzecznych ze sobą uwag? Przede wszystkim, nie daj się skusić jedynie chwilowej modzie ani „profesjonalnym” poradom sprzedawcy. Nie lekceważ też wyboru oprawek – nie chcemy nawet słyszeć, że „przecież to tylko do czytania”. Okulary znajdują się na samym środku Twojej twarzy, od nich więc w dużym stopniu zależy to, jak wyglądasz. Te idealne sprawią, że nawet w piżamie i z kryminałem w ręku będziesz czuła się seksowna i pewna siebie. Sprawdź więc, jaki rodzaj oprawek dopasować do swojego kształtu twarzy.

ZOBACZ TEŻ: Tanie kosmetyki, których używają gwiazdy

Owal

Owalna twarz jest dłuższa niż szersza. Uznawana jest za najbardziej proporcjonalną. Możesz triumfować – niemal każdy kształt oprawek będzie pasował do Twojej twarzy. Upewnij się tylko, że są równie szerokie, co Twoja twarz, lub szersze. Zbyt wąskie mogą optycznie powiększyć Twoją twarz do nienaturalnych rozmiarów. Wypróbuj kocie lub kujonki – powinny leżeć idealnie.

Serce

Twarz o tym kształcie jest najszersza w okolicy czoła i najwęższa przy brodzie. To najbardziej kobiecy i delikatny kształt ze wszystkich, dlatego duże, ciężkie okulary łatwo mogą go zdominować. Nawet nie patrz w stronę kocich okularów ani grubych kujonek. Zamiast tego wybierz cienkie, lekkie, metalowe lub wykonane z transparentnego plastiku oprawki z szerszym dołem. Nie przyćmią Twojej urody.

Kwadrat

Kwadratowa twarz ma silną linię żuchwy i proporcjonalnie do niej szerokie czoło. Mocna szczęka i łuki brwiowe nadają Ci wyglądu osoby zdecydowanej, godnej zaufania i odrobinę upartej. Prostokątne oprawki jeszcze wyostrzą to wrażenie – jeśli więc jesteś superbohaterką lub politykiem, będzie to idealny wybór. Może wolałabyś jednak nieco złagodzić swój wygląd i nadać mu więcej kobiecej subtelności? Wybierz oprawki o delikatnie zaokrąglonych krawędziach.

Diament

Rozpoznasz ten kształt po wysokich, wyrazistych kościach policzkowych oraz wąskich brwiach i podbródku. Możesz podkreślić swój nieco egzotyczny wygląd, wybierając dramatyczne oprawki, lub skontrastować go skromnymi okularami bez oprawek. By upewnić się, że pasują, uśmiechnij się szeroko – jeżeli dolna krawędź okularów dotyka kości policzkowych, powinnaś wybrać węższy model.

ZOBACZ TEŻ: Jak podkreślać brwi? Różne kształty, metody i kosmetyki

Okrąg

Gratulacje! Okrągła twarz ma subtelne rysy i równą długość oraz szerokość, co zazwyczaj sprawia, że wygląda na 5 lat młodszą niż jest w rzeczywistości. By nadać jej nieco poważniejszego wyglądu, skontrastuj słodkie rysy wyrafinowanymi, kanciastymi okularami. Wybierz wąskie oprawki o wyraźnych kątach prostych.

Trójkąt

Trójkątna twarz ma wąskie czoło i wystający podbródek. Twój cel jest prosty: podkreślić najsubtelniejsze rysy i odwrócić uwagę od tych zbyt mocnych. Przy tak imponującej szczęce powinnaś przyciągać wzrok do górnej części twarzy – zrobisz to za pomocą oprawek o szerszej lub/i kolorowej górnej krawędzi. Wypróbuj kocie lub awiatory.

REKLAMA