Jak dobrać brwi do kształtu twarzy?

Krzaczaste i zrośnięte a la Frida Kahlo czy cienkie i zaokrąglone jak Marlena Dietrich? Kształt brwi podlega modom tak samo jak inne elementy kobiecego makijażu. Zmieniał się diametralnie na przestrzeni dziesięcioleci.

kształt brwi fot. Shutterstock.com
Idealnie wyregulowane brwi są ramą dla oczu.

Sposoby upiększania zmieniają się wraz z kanonami urody. Starożytne Egipcjanki na przykład mocno podkreślały oczy i brwi za pomocą kohlu, w średniowieczu malowano jedynie usta, a w epoce Oświecenia przesadnie kolorowano policzki. W czasach wiktoriańskich malowały się tylko damy z wyższych sfer oraz aktorki i kobiety lekkich obyczajów. Na początku XX w. jednak makijaż stał się wręcz obowiązkiem zadbanej kobiety. Usta pokrywano czerwoną szminką, nadając im charakterystyczny kształt serduszka. W latach 20. zaczęto mocno podkreślać oczy – ten trend i dziś jest aktualny. A co robiono z brwiami?

Lata dwudzieste, lata trzydzieste…

W czasach kina niemego obowiązującym trendem były brwi cienkie, lekko zaokrąglone. W latach 30. modne stały się brwi ekstremalnie cienkie, często wydepilowane i narysowane tylko kredką. Unosiły się do góry w zgrabny, półkolisty łuk. Takie nosiła między innymi hipnotyzująca Marlena Dietrich. W latach 40. brwi były już znacznie grubsze, bardziej naturalne, nadające twarzy dramatyczny wyraz. Zresztą były to czasy wojenne i powojenne, kiedy sprawy kobiecej urody schodziły na dalszy plan.

Gwiazdy Hollywood i epoka disco

Marilyn Monroe, której szczyt kariery przypadał na lata 50., zaczęła lansować brwi wyraziste i bardziej naturalne. Lata 60. to era Audrey Hepburn, która nosiła brwi nie za cienkie i nie za grube, wyraźnie łukowate. Depilowano je, ale bez przesady, miały być po prostu zadbane. W epoce disco, czyli w latach 70., zapanowała moda na brwi mocne, wyraziste, kanciaste – wystarczy przypomnieć sobie Oliwię Newton-John w musicalu Grease. Trendy w latach 80. kształtowała m.in. młoda Madonna, która z równą swobodą, co krzaczaste, nieuporządkowane brwi prezentowała włosy na przedramionach. Królowały brwi grube i mocno podkreślone.

Wielość trendów

Lata 90. to powrót do dbałości o brwi, pielęgnacji, ujarzmiania za pomocą pęsety, wosku, kredek i grzebieni. Ponownie zaczęto brwi depilować, nosić je wąskie, narysowane kredką. Obecnie panuje kilka równoległych trendów. Prawdziwy postmodernizm, jak w modzie. Możesz nosić brwi takie, jakie chcesz, byle byś dobrze w nich wyglądała. Albo źle – to zależy, jaki efekt chcesz uzyskać. Brwi można przecież całkiem zgolić lub wydepilować, narysować nowe lub pomalować swoje np. na zielono. Wszystko dozwolone. Za pomocą odpowiednich stylizacji brwi można zrobić z twarzą dosłownie cuda. Jakiś czas temu modę na krzaczaste brwi epoko disco przywróciła bohaterka Legionu samobójców i modelka Cara Delevingne. Idąc za jej przykładem, dziewczyny coraz częściej stawiają na brwi mocne i naturalne, nieuporządkowane.

Jak dobrać brwi do kształtu twarzy?

Poprzez nadanie brwiom odpowiedniego kształtu możemy wymodelować owal twarzy, nadać jej inny wyraz, odmłodzić, wyszczuplić lub zaokrąglić. Przy twarzy okrągłej brwi powinny być dość proste, żeby dodatkowo nie zaokrąglać twarzy, a końcówka powinna być nieco załamana w dół. Przy twarzy kwadratowej o mocno zarysowanej szczęce brwi powinny mieć mocny, wyraźny kształt zaokrąglonego łuku. Przy twarzy pociągłej linia brwi powinna być prosta, co optycznie skróci twarz. A jeśli masz owal twarzy w kształcie serca, brwi powinny być proste i niezbyt długie.

kształt brwifot. Shutterstock.com
Kształt brwi powinien być dobrany do kształtu twarzy.

Właściwa pielęgnacja

Idealne brwi to brwi zadbane i wypielęgnowane, które pasują do kształtu Twojej twarzy i podkreślają Twoją urodę. Depilację najlepiej robić wtedy, gdy twarz jest rozgrzana, na przykład po kąpieli, i co najmniej na dzień przed wielkim wyjściem. Włoski wyrywaj zdecydowanym ruchem, od krańca zewnętrznego do wewnętrznego, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, nie zapominając o tych, które rosną pomiędzy brwiami. Niesforne i zbyt długie włoski możesz przycinać małymi nożyczkami, wcześniej je rozczesując. Słabe lub niewłaściwie wydepilowane brwi wzmocnisz za pomocą odpowiednich odżywek. Jeśli nie jesteś pewna, że sama potrafisz we właściwy sposób zadbać o swoje brwi, oddaj się w ręce kosmetyczki. Ona na pewno zrobi to dobrze.

ZOBACZ TEŻ: Regulacja oraz stylizacja brwi krok po kroku.

Zobacz również:
REKLAMA