Jak dbać o włosy zimą [sposoby + kosmetyki do pielęgnacji włosów]

#BadHairDay. Która z nas przez to nie przechodziła, zwłaszcza zimą. Czapki, niska temperatura na zewnątrz i wysoka wewnątrz. M.in. te czynniki sprawiają, że nasze włosy elektryzują się i szybko przetłuszczają. Są przyklapnięte oraz podatne na powstawanie łupieżu. Nie oszukujmy się, po prostu nie wyglądają. Możesz temu zapobiec, stosując patenty, które nie zawodzą redaktorek WH.

Klorane fot. producent
Klorane

Problem: przetłuszczanie się włosów

Rozwiązanie: pokrzywa

Nosząc czapkę, skóra głowy ma ciepło a to sprawia, że gruczoły łojowe intensywniej pracują i włosy szybciej przetłuszczają się. Aby tego uniknąć, używaj szamponów do włosów delikatnych lub przetłuszczających się - najlepiej takich, które w składzie mają wyciąg z pokrzywy. Ta roślina ma właściwości regulujące pracę gruczołów łojowych.

Wypróbuj: Klorane, Szampon na bazie wyciągu z pokrzywy (cena: 39 zł; klorane.pl)

Moroccanoil Intense Hydrating Mask
Moroccanoil Intense Hydrating Mask

Problem: elektryzowanie się włosów

Rozwiązanie: olejek arganowy

Nic dziwnego, że zimą Twoje kosmyki stają dęba a czasem nawet „kopią”. Nie dość, że o tej porze roku w pomieszczeniach jest bardzo suche powietrze, które sprzyja elektryzowaniu się włosów, to dodatkowo pocierasz je o sztuczne włókna, z których zrobione są czapki, szaliki czy swetry.

Co więcej, jeżeli włosy są w złej kondycji (suche i zniszczone), to są bardziej podatne na elektryzowanie i puszenie. Dlatego jeszcze przed siarczystymi mrozami, doprowadź kosmyki do porządku: podetnij rozdwojone końcówki i zadbaj o nawilżenie i wygładzenie. Tutaj dobrze sprawdzi się olejek arganowy. Ten składnik zawarty w kosmetykach, świetnie nawilża i odżywia włosy, zwiększając ich elastyczność i połysk. Dzięki temu Twoja czupryna będzie mniej podatna na elektryzowanie się.

Wypróbuj: Moroccanoil, Intense Hydrating Mask (cena: 135 zł; salony fryzjerskie)

Batiste fot. producent
Batiste heavenly volume

Problem: włosy przyklapnięte

Rozwiązanie: suchy szampon

Nie rezygnuj z noszenia czapek przez przyklapnięte włosy. O chore zatoki nie trudno. Nie martw się, nas też wkurza, że po ściągnięciu okrycia głowy fryzura lubi być płaska i nijaka. Jeżeli nie pomogą szampony zwiększające objętość, to zastosuj szybki patent. Patrz: suchy szampon. Przy pomocy „jednego” psiknięcia zwiększysz objętość i odświeżysz fryzurę - bez efektu niekomfortowego usztywnienia i sklejenia włosów. Uwaga! Stosuj go tylko doraźnie, bo suchy szampon używany codziennie zatyka pory, więc skóra przestanie oddychać. I kolejne kłopoty gotowe

Wypróbuj: Batiste, Heavenly Volume (cena: 16,90 zł; drogerie)

Davines fot. producent
Davines Purifying Shampoo

Problem: łupież

Rozwiązanie: mniszek lekarski

Niestety, ale nosząc czapkę (zwłaszcza ze sztucznych włókien, pod którymi skóra nie oddycha i poci się) może przypałętać się do Ciebie łupież. Powstała wilgoć nie jest odprowadzana na zewnątrz, więc pozostaje na włosach i skórze głowy, przyczyniając się do rozwoju bakterii i grzybów odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu. Dlatego, radzimy stosować szampon z mniszkiem lekarskim, który ma świetne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

Wypróbuj: Davines, Purifying Shampoo (cena:87 zł; davines.com)

Jeśli Twoje włosy są w nie najlepszej kondycji, to zregeneruj je, jak najszybciej. Pamiętaj, że jeżeli teraz nie zainterweniujesz, to po srogich mrozach ich stan się jeszcze bardziej pogorszy. Dlatego zajrzyj do papierowego, grudniowego wydania Women’s Health. Stylista fryzur Krzysztof Kulesza radzi, jak zregenerować zniszczone włosy i uporać się z problematyczną skórą głowy.

Anna Lewandowska Womens Health 12_2017

REKLAMA