Jak dbać o skórę zimą: 9 trików

W zimie dużo łatwiej o suchą skórę, spierzchnięte usta i suche włosy. Niestety o tej porze roku pielęgnacja ciała jest bardziej wymagająca. Sprawdź 9 trików na dbanie o skórę zimą.

Jeśli przez kilka ostatnich tygodni wysyłałaś sygnał S.O.S. (Skuteczna Ochrona Skóry), to masz szczęście: dermatolog Cybele Fishman opowiedziała nam, jak rozwiązać wiele nieznośnych problemów ze skórą w zimie. Zebrałyśmy najważniejsze rady z tej rozmowy poniżej:

1. Pamiętaj, że zimą też grożą Ci oparzenia słoneczne

„Słońce odbija się od śniegu i dlatego tak wielu ludzi dostaje oparzeń, gdy jeździ na nartach” – mówi Fishman. Jak powinnaś się chronić? „Używaj kremu z filtrem z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu, by jak najskuteczniej bronić się zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA” – dodaje lekarka.

Jesteś sceptyczna co do skuteczności kremów z filtrem? Sprawdź, czy kosmetyki do opalania skutecznie Cię chronią.

2. Używaj nawilżacza powietrza

Czy nawilżacz może rzeczywiście pomóc przesuszonej skórze i włosom? „Jestem wielką fanką stosowania nawilżacza, szczególnie jeśli ma się skłonności do egzemy – mówi Fishman. – Szukaj takiego z filtrem HEPA, który pomoże Ci uniknąć rozwoju pleśni”.

3. Nawadnianie, nawadnianie, nawadnianie

"Picie odpowiedniej ilości wody jest jednym z najlepszych sposobów na nawilżoną i zdrową skórę" – przekonuje Fishman. Sprawdź, jak dużo wody należy pić.

4. Stosuj balsam nawilżający w odpowiednim momencie

Jaka pora dnia jest najlepsza, by użyć balsamu nawilżającego? „Myślę, że najlepiej zrobić to zaraz po wyjściu spod prysznica, kiedy Twoja skóra jest jeszcze wilgotna – mówi Fishman. – Dodatkowo w nocy nasza skóra wytwarza najmniej sebum, więc także z tego powodu jest to dobry moment na nawilżanie. Jednym z moich najlepszych nawyków jest nakładanie kremu na dłonie i stopy przed pójściem do łóżka. W innym wypadku pewnie nie dałabym rady!”.

5. Rękawiczki nie służą tylko do walki na śnieżki

„Chroń swoje dłonie przed zimnem i wiatrem, nosząc rękawiczki. Noś też ochronne rękawiczki, gdy zmywasz naczynia – mówi Fishman. – Kiedy pracujesz fizycznie – ubieraj rękawice robocze. Poszukaj gęstego kremu nawilżającego z kwasem alfa-hydroksylowym lub beta-hydroksylowym i stosuj go na noc”. Dowiedz się też więcej na temat prawidłowego nawilżania skóry , by być pewną, że zapewniasz sobie pielęgnację na najwyższym poziomie.

6. Zadbaj o większą ilość zdrowych tłuszczów

Do walki z przesuszoną skórą i włosami w zimie Fishman poleca kwas EPA z grupy niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 (znajdziesz go w rybich olejach) oraz kwas GLA z grupy kwasów omega-6 (najwięcej jest go w oleju z nasion czarnej porzeczki). „Te niezbędne kwasy tłuszczowe stanowią około 20% zewnętrznej warstwy skóry, która jest odpowiedzialna za powstrzymywanie utraty wody” – mówi Fishman.

Gubisz się w nazwach tłuszczów i ciężko Ci odróżnić te dobre od złych? Przeczytaj nasz artykuł i rozstrzygnij to raz na zawsze: które tłuszcze jeść, a jakich unikać?

7. Pomiń kostkę mydła

„Nie używaj mydła – radzi Fishman. – Wypróbuj nawilżający płyn do mycia ciała, który zawiera wazelinę, glicerynę lub masło shea. Do pielęgnacji twarzy stosuj olej kokosowy zamiast arganowego”.

8. Pamiętaj o pielęgnacji ust

„Uwielbiam starą dobrą wazelinę tak samo jak masło shea – mówi Fishman. – Trzymaj się z daleka od mentolu, jeśli Twoje wargi są wysuszone i podrażnione. I pamiętaj, musisz nawadniać swoje ciało od wewnątrz, by skóra ust była dobrze nawilżona”.

9. Wybierz odpowiedni peeling i stosuj go we właściwy sposób

Fishman mówi, że kobiety powinny uważać, by nie złuszczać nadmiernie skóry. „To może skutkować usunięciem naturalnych olejków ze skóry, które powinny służyć jako ochrona przez środowiskiem zewnętrznym” – mówi nasz ekspert. Ogranicz się do jednego lub dwóch peelingów tygodniowo, i wybierz kosmetyk z naturalnymi, drobnymi ziarnami. Sprawdź też, jak dobrać odpowiedni peeling do rodzaju cery.

Poznaj też inne patenty na dbanie o skórę zimą.

Tekst: Alison Goldman

WH

REKLAMA