Jak dbać o skórę twarzy zimą?

Zima to czas próby dla naszej skóry, szczególnie tej wrażliwej, z tendencją do pękających naczyń krwionośnych. To czas, kiedy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach i samochodach, jesteśmy narażone na gwałtowne zmiany temperatur, siarczysty mróz i podrażniający wiatr. To wszystko może odbić się niekorzystnie na kondycji Twojej skóry twarzy. Dlatego zimą traktuj ją szczególnie. Postaw na odpowiednią pielęgnację i ochronę. Spokojnie, już Ci mówimy co i jak.

zimowa pielęgnacja Shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wybierając preparat do codziennej pielęgnacji zimowej, zwróć uwagę na zawartość składników odżywczych, łagodzących podrażnienia oraz zabezpieczających przed nadmiernym wyparowywaniem wody.

„Dobrze, aby preparaty zawierały witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - witaminę A, i E, nienasycone kwasy tłuszczowe, oleje roślinne, wyciąg z owsa lub zielonej herbaty, kwas hialuronowy i jego sole, alantoinę, mocznik czy d-pantenol” - wylicza dermatolog dr n. med. Danuta Nowicka z KosMeD Gabinet Medycyny Estetycznej.Dodaje, że kremy stosowane na dzień powinny mieć także formę emulsji, czyli konsystencję półtłustą.

ZOBACZ TEŻ: Czy używanie kremów na dzień i na noc ma sens? 

Pamiętaj również, że preparaty przeznaczone do zimowej pielęgnacji nie mogą zawierać wysokich stężeń gliceryny. Substancja ta ma silne zdolności higroskopijne - chłonie wodę i może powodować podrażnienia naskórka oraz odwodnić skórę. A odpowiednie nawilżenie, to podstawa.

Co najważniejsze, skórę problematyczną „ubieraj na cebulkę”. Weź przykład z Koreanek, które stosują rytuał warstwowego nakładania kosmetyków i uchodzą za jedne z najbardziej zadbanych kobiet na świecie.

ZOBACZ TEŻ: Korea Południowa - światowa stolica operacji plastycznych

I jeszcze jedno. Jeśli masz w planach szusowanie po górskich stokach, zapakuj do kosmetyczki preparat zawierający filtr przeciwsłoneczny z faktorem - minimum 30 (SPF 30). „W przypadku skóry skłonnej do przebarwień, śmiało stosuj blokery oznaczane faktorem (SPF 50+)”. - podkreśla dr Nowicka.

REKLAMA