Jak dbać o skórę holistycznie? [porady skin coach]

Trądzik, tłusta cera, skóra pozbawiona blasku, przedwczesne zmarszczki – jeśli z Twoimi problemami skórnymi nie może się uporać ani kosmetyczka, ani dermatolog, postaw na skin coaching. Wyjaśniamy, na czym polega holistyczne podejście do pielęgnacji skóry.

holistyczne dbanie o skórę fot. Getty Images
Dbać o siebie holistycznie? Fantastycznie! (fot. Getty Images)

Pokaż, kotku, co masz w środku Jeśli z Twoimi problemami skórnymi nie może się uporać ani kosmetyczka, ani dermatolog, postaw na skin coaching.

"Skóra jest barierą, chroniącą Twój organizm przed światem zewnętrznym, ale i wskaźnikiem tego, co dzieje się wewnątrz” – mówi skin coach Bożena Społowicz. „Suchość, zmarszczki, wszelkie niedoskonałości mogą wynikać np. ze stanów zapalnych, zmian hormonalnych czy nieodpowiedniej diety” – dodaje dermatolog Cybele Fishman. Dlatego do pielęgnacji skóry powinnaś podejść holistycznie.

Na czym polega skin coaching?

Zdrowa skóra to piękna skóra, a na jej kondycję ogromny wpływ ma styl życia i środowisko zewnętrzne. Jak zatem wygląda holistyczne podejście do pielęgnacji? Trenerka skóry stawia na edukację – musisz się nauczyć, jak dbać o swoją cerę, jak czytać etykiety i dobierać kosmetyki.

„W pogoni za pięknem kobiety często sięgają po produkty, które niekoniecznie są dobre dla ich cery” – tłumaczy Społowicz. A nadmiar kosmetyków to jeden z największych błędów w pielęgnacji.

Najgorsze są kosmetyki kolorowe. „Jeśli nie chcesz, żeby makijaż pogarszał stan Twojej cery, uważaj na następujące składniki: talki, pigmenty, silikony, woski, parafiny i perfumy” – wymienia Społowicz.

Jak zatem powinno wyglądać kupowanie kolorówki w praktyce? Podczas zakupu np. nowego podkładu w drogerii sprawdź skład kosmetyku. Jeśli składniki nie są wypisane na etykiecie, zapytaj o nie ekspedientkę lub zajrzyj na stronę producenta. Dalej nic? Odłóż produkt na półkę i rozejrzyj się za innym. A jeśli w Twojej drogerii nie ma zbyt dużego wyboru, poszukaj w internecie sklepów z kosmetykami mineralnymi.

Uważaj też na kosmetyki eko – one również nie zawsze są dla nas dobre. Np. olej kokosowy stosowany na skórę suchą lub trądzikową tylko pogorszy jej stan. „Zabawa w kuchnię kosmetyczną bez odpowiedniej wiedzy jest ryzykowna – przestrzega Społowicz. – Odradzam komponowanie kremów, czyli emulsji łączących wodę i tłuszcze, bo do takiej procedury potrzebne są sterylne warunki oraz odpowiednie składniki zabezpieczające kosmetyki przed wirusami i bakteriami”.

W domu możesz sobie zrobić sole do kąpieli, pomadki ochronne do ust, masła do ciała i toniki. Przy tonikach pamiętaj, by sprawdzić, jak wykorzystywany surowiec działa na skórę. Np. tonik z octu może przyciemnić cerę i sprawić, że stany zapalne będą miały brunatną barwę.

Jeśli koniecznie chcesz robić kosmetyki samodzielnie, zapisz się na warsztaty lub zasięgnij porady u skin coach, która dodatkowo ustali plan pielęgnacji i dietę oraz wskaże popełniane błędy. No i zmotywuje... jak to coach.

jedzenie przed treningiem, dziewczyna, jedzenie, posiłek potreningowy, posiłek przedtreningowy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wpływ diety na skórę

Jesteś tym, co jesz. Banał, ale prawdziwy. Zadbaj, by w Twoim menu znalazło się więcej orzechów, ryb oraz bogatych w antyoksydanty warzyw i owoców (13 produktów bogatych w antyoksydanty). Pamiętaj też o pełnych ziarnach.

Pij więcej (oczywiście nie mówimy o alkoholu)! Pamiętaj, że gdy czujesz, że chce Ci się pić, Twój organizm jest już w 1-2% odwodniony. Żeby uzupełnić płyny, nie musisz koniecznie sięgać po wodę mineralną. Kalafior w 91% składa się z wody, a pomidor ma jej nawet więcej (plus dawkę upiększającego likopenu).

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Co jeść na trądzik, zmarszczki, szarą cerę

para, trening, bieganie fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wpływ aktywności fizycznej na kondycję skóry

Holistyczne podejście do pielęgnacji to działanie na wszystkich możliwych frontach. Dobór kosmetyków i dieta to jedno, ale zbawienny wpływ na zdrową skórę ma także wysiłek fizyczny. Badacze z Harvard Medical School dowiedli, że regularne ćwiczenia zmniejszają o 25-30% ryzyko rozwoju łuszczycy i mogą ograniczyć nawroty choroby.

Wypróbuj więc któryś z proponowanych przez nas treningów lub po prostu zacznij biegać (poznaj zasady wzorowego biegania). Dzięki temu zwiększysz przepływ krwi w organizmie, a to z kolei sprawi, że więcej tlenu dotrze do wszystkich komórek w Twoim ciele. Dotleniona skóra jest gładsza, ma ładniejszy kolor, tworzy się na niej mniej zaskórników i zmarszczek.

sen fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Śpiąca królewna, czyli sen a piękny wygląd

Jeśli chcesz być piękna, musisz znaleźć czas na sen. Wg pisma „Sleep”, śpiąc 7 godzin dziennie, powstrzymasz skracanie się telomerów (to końcówki chromosomów, które oplatają nić DNA). A im dłuższa nić, tym na dłużej zachowujesz młody i piękny wygląd.

Masz problemy z zasypianiem? Spryskaj pościel mgiełką o zapachu lawendy lub rumianku: zaśniesz szybciej i obudzisz się wypoczęta, a Twoja skóra będzie Ci wdzięczna i odwzajemni się blaskiem. Poznaj też 7 rzeczy, które zakłócają Twój sen i wyeliminuj je ze swojego życia.

WH 12/2016

REKLAMA