Jak dbać o skórę, by wyglądała młodo przez długie lata

pielęgnacja skóry fot. shutterstock.com

Jak jeść, by mieć piękną skórę

Dieta lekkostrawna, bogata w świeże warzywa i owoce jest korzystna dla skóry i zmniejsza objawy chorób skóry” – mówi dr Lucyna Pachocka z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Lekarka wskazuje, że brak wystarczającej ilości białka w diecie sprawi, że skóra będzie sucha, pojawią się na niej zmiany barwnikowe i będzie wyglądała starzej. Podobnie zareaguje na niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z kolei kwasy omega-3, których bogatym źródłem są m.in. ryby oraz owoce morza, a także orzechy włoskie, są składnikiem budulcowym ścian komórek ciała i skóry. Ich brak sprawia, że skóra staje się sucha. Z kolei niedobór witamin spowoduje, że skóra stanie się blada, będzie podatna na pękanie oraz powstawanie pajączków i podrażnień, z bolesnymi pęknięciami w koniuszkach ust.

Jeśli przez dłuższy czas utrzymujemy niezdrową dietę – zbyt kaloryczną, mało urozmaiconą, ubogą w błonnik i witaminy, za to bogatą w cukier), efekty zauważymy nie tylko w obwodzie pasa, ale i na skórze. Skórę wysuszą również głodówki i restrykcyjne diety odchudzające.

Skórze zatem służy prawidłowa dieta, zgodna z tzw. piramidą zdrowego żywienia. Poprawkę na nią muszą wziąć jedynie alergicy, którzy muszą zrezygnować z uczulających pokarmów.

Jeśli pomimo stosowania prawidłowej diety skóra jest podrażniona, nadmiernie wysuszona, pęka, ma zaczerwienienia, lepiej udać się do lekarza, by znaleźć przyczynę takiej sytuacji.

Stres na skórze

W okresie pandemii wiele z nas doświadcza chronicznego stresu. I jest to czynnik, który może wpłynąć negatywnie na cerę. 

„Przewlekły stres powoduje działanie androgenne, czyli wyczerpywanie się rezerw nadnerczowych, mających wpływ stan skóry. Stres „podbija” stan wyjściowy do różnego rodzaju dermatoz” – mówi dermatolog Małgorzata Huczek.

Wiele osób będących pod wpływem przewlekłego stresu gorzej sypia, a palacze  wypalają znacząco większe ilości papierosów. Te dwa czynniki sprawiają, że na twarzy pojawiają się zmarszczki, skóra wysusza się, jest ziemista. Lepiej więc nie doprowadzać do takiego stanu i w razie zaobserwowania niepokojących objawów zwrócić się po fachową pomoc. Sami możemy pomóc sobie natychmiast, korzystając ze spacerów, najlepiej w terenach zielonych, uprawiając ulubioną aktywność fizyczną i zajmując się swoim hobby.

Jak pielęgnować skórę

„Aby wspomóc procesy naprawcze skóry, dzięki którym nie tylko będzie ona silniejsza, ale też wizualnie młodsza, należy wzmacniać barierę hydrolipidową skóry. To właśnie ona jest pierwszą linią obrony przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi” – podkreśla dr Huczek.

Bariera lipidowa skóry to mieszanina lipidów z wodą i warstwą rogową naskórka. To ona stanowi wierzchnią warstwę i jednocześnie punkt wyjścia dla wszelkich stanów zapalnych skóry. Jak ją zatem wzmacniać? Przede wszystkim należy chronić skórę przed odwodnieniem.

Źródło: zdrowie.pap.pl

Zobacz również:
REKLAMA