Jak dbać o paznokcie?

Paznokcie nie służą tylko do malowania. Mają być zdrowe i mocne, by chronić delikatne czubki palców. Ich wygląd może sygnalizować, że w Twoim organizmie dzieje się coś niedobrego.

zdrowe paznokcie Shutterstock.com
Stan Twoich paznokci odzwierciedla stan Twojego organizmu.

Wiesz, że Pola Negri jako pierwsza pomalowała na czerwono paznokcie u stóp, a Marlena Dietrich zapoczątkowała modę na księżycowy manicure (zostawiała niepomalowane, półksiężyce na początku paznokci i białe końcówki)? Nie malowała całych płytek, bo bała się, że mogłyby wtedy nie oddychać. Dziś nie mamy z tym problemu. Producenci tworzą lakiery oddychające, a nawet wegańskie. Niestety, dobranie odpowiedniego lakieru, to tylko połowa sukcesu. W walce o mocne i zdrowe panokcie potrzebne jest coś więcej – odpowiednia dieta, bogata w witaminy, regularne picie wody oraz stosowanie preparatów, które odżywiają płytkę i skórki wokół paznokci. Bądź czujna, bo – jak zgodnie twierdzą specjaliści – niepozorne niedoskonałości mogą być objawem wielu chorób.

REKLAMA

Nie chcą rosnąć

Paznokcie zawsze rosną, ale jeżeli są osłabione, mogą się ścierać i kruszyć – stąd bierze się wrażenie, że są ciągle krótkie. „Problem może leżeć po stronie niewłaściwego odżywiania, co za tym idzie – braku witamin. Na ich wzrost negatywnie wpływają także codziennie czynności, np. praca na klawiaturze, używanie detergentów czy urazy mechaniczne” – wylicza Patrycja Zastawna. Podpowiada, że w tym przypadku antidotum będzie dieta bogata w witaminy A, E, D i C, jod, żelazo, cynk, miedź, a także picie dużej ilości wody.

„W zapuszczeniu mocnych i długich paznokci pomocna będzie też suplementacja witamin – koniecznie B2, B7 i B12 – oraz wapnia. Uwaga! Utwardzacze nie pomogą we wzroście: tworzą tylko warstwę ochronną dla paznokcia, ale go nie odżywiają. Najlepsze efekty przyniesie nakładanie witaminowych odżywek czy wcieranie olejków” – radzi instruktorka. Jeżeli powyższe sposoby nie wzmocnią paznokci i nie pomogą w ich zapuszczeniu, to umów się na wizytę do manikiurzystki, która zdiagnozuje problem. Warto też zrobić badania krwi, zwłaszcza TSH. Zastawna: „Niestety, spowolniony wzrost paznokci może być spowodowany chorobami tarczycy”.

Paskudne skórki

Tutaj możesz mieć do czynienia z dwoma problemami: wycinania i suchości skórek. W pierwszym przypadku zapewne zastanawiasz się: wycinać czy nie? Odpowiedź brzmi: to zależy od ich stanu. „Jeżeli ich narastanie nie jest bardzo widoczne i uciążliwe, wystarczy zastosować specjalny preparat zmiękczający i je odsunąć. Rada: nie rób tego metalowymi narzędziami typu kopytko i radełko – unikniesz mechanicznych urazów paznokci i skórek. Jeśli problem jest nasilony, najlepszym wyjściem będą regularne wizyty w salonie kosmetycznym, gdzie manikiurzystka usunie je cążkami, nożyczkami albo frezarką” – wyjaśnia stylistka. Dodaje, że suchość skórek ujarzmisz, wcierając w nie olejki, a także pijąc napary ze skrzypu i pokrzywy oraz łykając witaminy C i A. Pomocne będzie też regularne nawilżanie dłoni kremami.

Obgryzanie

Notoryczne obgryzanie paznokci w wyniku stresu, głodu lub nudy nazywa się onychofobią. Jest złe dla samych paznokci – ulegają skróceniu i zdeformowaniu – ale także dla skóry wokół nich. „Paznokcie tworzą barierę ochronną, która zostaje zaburzona obgryzaniem. Wiąże się z ryzykiem zakażeń grzybicznych i bakteryjnych, stanów zapalnych czy zanokcicy. Dodatkowo, ciągłe wkładanie paznokci do ust może powodować również zakażenia w jamie ustnej (afty, zapalenia dziąseł, opryszczkę). Tutaj potrzebna jest przede wszystkim silna wola, ale pomocne może być też nakładanie na paznokcie preparatów przeciw obgryzaniu. Mają gorzki, nieprzyjemny smak. Kupisz je w aptekach i drogeriach. Jeżeli to nie pomoże, a przyczyną obgryzania jest stres, warto udać się do specjalisty, który przypisze leki antydepresyjne” – radzi Zastawna.

Zadziory

Tworzą się przy suchej skórze, w kontakcie z substancjami drażniącymi, podczas mrozów, a także przy niedobrze witamin A, E, B, cynku, wapnia oraz przy zaburzeniach hormonalnych. Odrywanie lub ich obgryzanie powoduje przerwanie ciągłości skóry, a to może prowadzić do tworzenia się ran i stanów zapalnych. Drobnoustroje, znajdujące się na naszej skórze (np. paciorkowce, gronkowce), mogą się dostać do uszkodzonego miejsca i wywołać niebezpieczne stany zapalne. To boli! Uzupełnij niedobory i zrób badania hormonalne.

Alergie i zaczerwienienia

Mogą być spowodowane np. kamforą i formaldehydem zawartym w lakierach. Ten drugi jest bardzo silnym alergenem. Jeżeli jesteś alergiczką, uczulenie masz gwarantowane, nie mówiąc już o deformacji płytki i podrażnieniu skóry wokół paznokci. „W tym przypadku pomocne mogą okazać się lakiery wegańskie: nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd, toluen, akrylany czy kamfora. Są produktem naturalnym i bezpiecznym dla zdrowia” – poleca manikiurzystka. Dodaje, że podrażnienia wokół paznokci mogą być wywołane także przez alergię pokarmową czy reakcję na nowy krem, detergent, a nawet pierścionek. Szorstkie, zrogowacone opuszki, łuszcząca się skóra, zaczerwienienia, krosty, opuchlizna, uczucie pieczenia – z tymi objawami warto wybrać się do dermatologa

Białe plamki i odbarwienia

Żółte odbarwienia mogą powstawać od nakładania ciemnych lakierów, zażywania leków z beta-karotenem, antybiotyków z tetracykliną, żółtaczki typu A i B, infekcji grzybicznych i bakteryjnych, palenia papierosów, łuszczycy. Jeśli nie masz pewności co do przyczyny przebarwień, udaj się do dermatologa, który stwierdzi lub wykluczy chorobę. Doraźnie, możesz zastosować dostępne preparaty odbarwiające bądź wybielające płytkę. „Natomiast leukonychia, albo inaczej bielactwo paznokci, jest jedną z najczęściej występujących zmian w ich wyglądzie. Może być wrodzona lub nabyta. Zmiany mogą być punktowe, poprzeczne, podłużne lub obejmować całą płytkę. Leukonychia występuje w 3 rodzajach: prawdziwa (zmiany powstają w macierzy paznokcia), pseudoleukonychia (zmiany w płytce paznokcia) oraz leukonychia pozorna (zmiany w tkankach podpaznokciowych). Najczęściej występuje ta druga i spowodowana jest urazami mechanicznymi lub reakcją alergiczną. Pozostałe dwa rodzaje mogą być objawami chorób ogólnoustrojowych. Idź do dermatologa. Nie lekceważ tego” – ostrzega specjalistka.

Zobacz też: Najmodniejsze kolory lakierów do paznokci na jesień [przegląd]

Zobacz również:
Wspinanie jeszcze nigdy nie było tak dostępne dla kobiet, jak dziś. W dużej mierze zawdzięczamy to twardym jak skała kobietom, takim jak Aleksandra Taistra, która bez pardonu pięła się na szczyt w zdominowanym przez mężczyzn środowisku.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA