Jak często myć włosy kręcone, rozjaśnione, czy farbowane?
Takie pytania często padają na różnego rodzaju forach internetowych. Włosomaniaczki odpowiadają wtedy, że kręcone włosy myje się rzadziej niż proste, a farbowane co drugi dzień. W rzeczywistości jest nieco inaczej, ponieważ to, jak często należy myć włosy, zależy nie od samej struktury włosa, skrętu, czy stopnia zniszczenia (pod wpływem rozjaśnienia, farbowania lub stylizacji), a od potrzeb skóry głowy. „Potrzeba częstotliwości mycia głowy wynika z wymagań kondycji skóry głowy. Częstotliwość mycia głowy podyktowana jest pracą gruczołów łojowych i potowych znajdujących się na skórze głowy oraz ewentualnie proliferacją komórek skórnych” – wyjaśnia trycholog, Anna Mackojć.
Jak często myć włosy przetłuszczające się?
Mimo że fryzjerzy często podkreślają, że włosy nie lubią zbyt częstego mycia, myj je tak często, jak tego potrzebujesz. „Musimy obserwować stan skóry głowy i częstotliwość mycia dostosować do potrzeby oczyszczania. Tutaj nie ma jednej wskazówki”– mówi wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej. W tym przypadku istotna jest również przyczyna nadmiernie przetłuszczających się włosów. Zadaj sobie kilka pytań:
- Czy nie przesadzam z ilością lakieru do włosów?
- Kiedy ostatnio zmieniłam szampon? Może czas sięgnąć po coś nowego?
- Czy nie przesadzam z częstotliwością czesania i dotykania włosów?
- Czy odżywiam się prawidłowo?
- Czy poza przetłuszczającymi się włosami nie zaobserwowałam innych objawów, które mogłyby wskazywać na zaburzenia hormonalne?
- Czy radzę sobie z codziennym stresem?
Kiedy znajdziesz przyczynę, zacznij naprawiać źródło problemu i dobierz odpowiednio pielęgnację. Dzięki temu niedługo nie będziesz musiała już myć włosów każdego dnia.
Jak często myć włosy, gdy mam łupież?
Tutaj również najistotniejszym elementem jest znalezienie przyczyny pojawienia się łupieżu. „Wielokrotnie dla niewprawnego oka »wszystko, co sypie się z głowy to łupież« dla specjalisty mogą to być różne keratozy (keratoza = grupa schorzeń polegająca na nadmiernym złuszczaniu się naskórka na skórze głowy). Może to być łupież, ale też np. łuszczyca. Stąd w pierwszej kolejności należy znaleźć źródło problemu” – mówi ekspertka. Z tego względu najlepiej udaj się do specjalisty, który oceni stan Twojej skóry głowy, dobierze specjalistyczne kosmetyki.
Częstotliwość mycia włosów może różnić się w zależności od dobranego kosmetyku. Należy jednak pamiętać, że terapeutyczna pielęgnacja włosów i skóry głowy będzie skuteczna, dopiero wtedy, gdy zastosujesz się do zaleceń producenta. „Każdy producent będzie rekomendował używanie produktu w określony sposób (częstotliwość mycia, czas pozostawienia produktu na skórze głowy przed spłukaniem)”– dodaje Anna Mackojć.