Jak często myć włosy? Ekspertka wyjaśnia

Jak często powinnam myć włosy?A co jeśli się przetłuszczają albo mam łupież? Czy muszę myć włosy po każdym treningu? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała ekspertka.

Mycie włosów fot.shutterstock.com

Jak często myć włosy kręcone, rozjaśnione, czy farbowane?

Takie pytania często padają na różnego rodzaju forach internetowych. Włosomaniaczki odpowiadają wtedy, że kręcone włosy myje się rzadziej niż proste, a farbowane co drugi dzień. W rzeczywistości jest nieco inaczej, ponieważ to, jak często należy myć włosy, zależy nie od samej struktury włosa, skrętu, czy stopnia zniszczenia (pod wpływem rozjaśnienia, farbowania lub stylizacji), a od potrzeb skóry głowy. „Potrzeba częstotliwości mycia głowy wynika z wymagań kondycji skóry głowy. Częstotliwość mycia głowy podyktowana jest pracą gruczołów łojowych i potowych znajdujących się na skórze głowy oraz ewentualnie proliferacją komórek skórnych” – wyjaśnia trycholog, Anna Mackojć.

Jak często myć włosy przetłuszczające się?

Mimo że fryzjerzy często podkreślają, że włosy nie lubią zbyt częstego mycia, myj je tak często, jak tego potrzebujesz. „Musimy obserwować stan skóry głowy i częstotliwość mycia dostosować do potrzeby oczyszczania. Tutaj nie ma jednej wskazówki”– mówi wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej. W tym przypadku istotna jest również przyczyna nadmiernie przetłuszczających się włosów. Zadaj sobie kilka pytań:

  • Czy nie przesadzam z ilością lakieru do włosów?
  • Kiedy ostatnio zmieniłam szampon? Może czas sięgnąć po coś nowego?
  • Czy nie przesadzam z częstotliwością czesania i dotykania włosów?
  • Czy odżywiam się prawidłowo?
  • Czy poza przetłuszczającymi się włosami nie zaobserwowałam innych objawów, które mogłyby wskazywać na zaburzenia hormonalne?
  • Czy radzę sobie z codziennym stresem?

Kiedy znajdziesz przyczynę, zacznij naprawiać źródło problemu i dobierz odpowiednio pielęgnację. Dzięki temu niedługo nie będziesz musiała już myć włosów każdego dnia.

Jak często myć włosy, gdy mam łupież?

Tutaj również najistotniejszym elementem jest znalezienie przyczyny pojawienia się łupieżu. „Wielokrotnie dla niewprawnego oka »wszystko, co sypie się z głowy to łupież« dla specjalisty mogą to być różne keratozy (keratoza = grupa schorzeń polegająca na nadmiernym złuszczaniu się naskórka na skórze głowy). Może to być łupież, ale też np. łuszczyca. Stąd w pierwszej kolejności należy znaleźć źródło problemu” – mówi ekspertka. Z tego względu najlepiej udaj się do specjalisty, który oceni stan Twojej skóry głowy, dobierze specjalistyczne kosmetyki.

Częstotliwość mycia włosów może różnić się w zależności od dobranego kosmetyku. Należy jednak pamiętać, że terapeutyczna pielęgnacja włosów i skóry głowy będzie skuteczna, dopiero wtedy, gdy zastosujesz się do zaleceń producenta. „Każdy producent będzie rekomendował używanie produktu w określony sposób (częstotliwość mycia, czas pozostawienia produktu na skórze głowy przed spłukaniem)”– dodaje Anna Mackojć.

SPRAWDŹ: Szkoła zdrowych włosów: 5 lekcji dbania o kosmyki

Jak często myć włosy, gdy wypadają?

Owszem włosy wypadają nam każdego dnia (od 40 do 100 włosów dziennie) – to naturalne, ale problem pojawia się w momencie, gdy zaczynają wypadać nadmiernie podczas czesania, mycia i nie tylko. Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Kosmki mogą wypadać po rozjaśnianiu, zbyt inwazyjnej i regularnej stylizacji (z użyciem wysokich temperatur), ale także wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji oraz źle dobranych kosmetyków do włosów i skóry głowy. „Przyczyną wypadania włosów mogą być także niedobory żywieniowe, zaburzenia hormonalne, niski poziom ferrytyny lub witaminy B12, przebyte infekcje np. COVID i wiele innych”– mówi założycielka warszawskiego Instytutu Trychologii i podkreśla, że zanim zaczniesz zastanawiać się jak często myć włosy,gdy wypadają, postaraj się znaleźć przyczynę. Dzięki temu będziesz mogła odpowiednio dobrać kosmetyki i pozbyć się problemu od środka. „Ważne jest to, że szampon dobiera się do skóry głowy, a nie do rodzaju włosów. To skóra absorbuje składniki aktywne z szamponu. Istotne jest wprowadzenie produktów terapeutycznych jak np. lotiony, wcierki, które mają większe stężenie składników aktywnych niż np. szampony”– tłumaczy ekspertka.

Jak często myć włosy, gdy trenuję?  

Odpowiedź jest prosta: włosy należy dokładnie umyć po każdym intensywnym treningu. Skóra głowy, podobnie jak całe ciało, poci się podczas wysiłku fizycznego, więc prysznic należy się nie tylko pachom, stopom i twarzy, ale także głowie. „Pomoże to zapobiec rozwojowi bakterii i niepożądanym zmianom na skórze głowy” – mówi wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nasza ekspertka podkreśla również, że rekomendacja mycia włosów i skóry głowy po każdym treningu dotyczy również zajęć realizowanych na basenie. Nawet jeśli nie pobijasz rekordów w przepływaniu basenów, a pływasz po prostu rekreacyjnie i dla utrzymania dobrej kondycji, nadal powinnaś umyć głowę po każdej wizycie na pływalni. „Kontakt z chlorowaną wodą nie służy włosom, dlatego warto je zabezpieczać czepkiem, ale po wyjściu z basenu obficie spłukać wodą i jak najszybciej umyć” – dodaje trycholog, Anna Mackojć.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Pielęgnacja włosów a trening. Jak dbać o włosy?

Nie zapomnij i peelingu skóry głowy

Poza pytaniem „Jak często myć włosy?” należy zastanowić się jeszcze nad jedną kwestią, a mianowicie „Jak często złuszczać skórę głowy?”. Ten element pielęgnacji jest równie ważny, co regularne mycie, ponieważ nie tylko usuwa martwy naskórek, ale także skutecznie oczyszcza skórę głowy z zanieczyszczeń i resztek kosmetyków. Jeśli nie masz problemów skórnych, powinnaś złuszczać skórę głowy przynajmniej raz w miesiącu. Osoby z tendencją do łupieżu, wypadania włosów lub wypadania włosów, powinny stosować, odpowiednio dobrany, peeling raz w tygodniu.

ZOBACZ TEŻ: Peeling skóry głowy – jaki wybrać, jak często stosować

Ekspertka

ANNA MACKOJĆ
trycholożka i biotechnolożka
Diagnosta obrazowy. Adjunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii® w Warszawie. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
REKLAMA