Jak chronić włosy w saunie?

Wizyty w saunie, zwłaszcza gdy za oknem ponura szaruga, świetnie wpływają na ciało i na umysł. Ale czy są także dobre dla naszych włosów?

Sauna kit Shutterstock

Wizyta w saunie, poza tym, że jest bardzo przyjemna, ma także bardzo dobry wpływ na organizm. Pomaga zregenerować się po treningu, wygładza skórę, a także dodatkowo pozwala na wyciszenie i relaks. Która z nas nie chciałaby po męczącym dniu wygrzać się ciemnej, cieplutkiej saunie, gdzie telefon nie ma wstępu?

ZOBACZ TEŻ: Savoir vivre w SPA

Okazuje się jednak, że na włosy sauna działa jednak dość agresywnie i może powodować ich przesuszenie. Nie oznacza to absolutnie, że należy z tej przyjemności rezygnować czy ja ograniczać. Konieczne jest po prostu wcześniejsze odpowiednie przygotowanie włosów do wysokich temperatur i umiejętne korzystanie z zabiegu. 

Jak sauna wpływa na włosy?

Wysoka temperatura powoduje rozchylanie się łusek włosów i wyparowywanie wody z ich wnętrza. Spada poziom ich nawilżenia, przez co mogą stać się szorstkie oraz łamliwe. Również skóra głowy podczas seansu w saunie bardzo się nagrzewa. Można to jednak obrócić na swoją korzyść - pod warunkiem, że zaczerpniemy fachowych informacji.

„Najbardziej niebezpieczne dla włosów są sauny gdzie występuje temperatura ok. 100 st. C, ponieważ wilgotność nie przekracza w nich 15%. Im sauna jest bardziej sucha tym bardziej spada również nawilżenie włosów. Po częstych wizytach można zauważyć utratę połysku, sprężystości a nawet łamanie się włosów. Dodatkowo osoby z przetłuszczającymi się włosami mogą zauważyć nasilanie się wydzielania sebum.” – mówi Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Jak dbać o włosy w saunie?

Zarówno w saunie parowej, jak i suchej nie wolno przede wszystkim przebywać z mokrymi włosami. W takim wypadku łuski włosa otwierają się dużo szybciej co jeszcze bardziej niszczy włosy.

Aby pobyt w saunie był przyjemny dla organizmu  i bezpieczny dla włosów należy odpowiednio się przygotować. Eksperci trychologii zalecają stosowanie się do kilku prostych zasad:

  1. Jeśli mamy taką możliwość, warto założyć na głowę ręcznik lub bawełniany czepek, który będzie chronił włosy przed wysoką temperaturą. Nie należy jednak nakładać foliowych czepków!
  2. Dobrym rozwiązaniem jest również nałożenie na włosy maski, która zabezpieczy je przed bezpośrednim działaniem gorącego powietrza. Dodatkowo wysoka temperatura spowoduje, że maski będą lepiej się wchłaniały i zregenerują włosy. Nie wolno jednak nakładać olejków, chyba że specjalistycznych do wysokich temperatur, ponieważ zwykłe nagrzewają się podwójnie.
  3. 20 – minutowy seans to czas, w którym włosy nie powinny odczuć skutków tak wysokich temperatur, warto więc nie przebywać w saunie dłużej.
  4. Nie należy również związywać włosów metalowymi lub plastikowymi elementami, gdyż w wysokich temperaturach bardzo się nagrzewają, przez co mogą dodatkowo uszkadzać włosy.
  5. Po wyjściu z sauny trzeba spłukać włosy, aby domknąć łuski i umyć włosy oraz skórę głowy oczyszczającym szamponem w celu redukcji nadmiernej ilości sebum.

Saunujmy z głową

„W przypadku samej skóry głowy przy tak wysokich temperaturach dochodzi do pocenia się, analogicznie jak ze skórą na całym ciele. Pozwala to oczyścić pory i ułatwia usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu. Jednak efekty częstych wizyt w saunie to również swędzenia skóry głowy i nadmierne wydzielanie sebum, dlatego należy korzystać z takich miejsc z rozsądkiem.”  – dodaje Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Sauna infrared, czy warto?

Choć w saunie zarówno temperatura jak i wilgotność dają się we znaki to jednak pozwalają na korzystną dla organizmu regenerację. Przebywanie w takich warunkach, oczywiście z uwzględnieniem porad ekspertów, może przynieść korzyści również dla włosów. Dodatkowo zwiększa efektywność gospodarki tlenowej oraz uwalnia endorfiny i poprawia ogólną kondycję organizmu. Saunujmy, ale z głową.

Zobacz również:
REKLAMA