Jak chronić skórę zimą?

Zamiast całą zimę ukrywać twarz za szalikiem, zabezpiecz ją przed mrozem i wiatrem, zmieniając kosmetyki i sposób pielęgnacji. Oto 7 polecane przez ekspertów WH patenty na ochronę skóry zimą.

Młoda kobieta w czapce fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Gdy temperatura spada, Twoja skóra zazwyczaj staje się sucha i wrażliwa. Tak jak co sezon wymieniasz garderobę, powinnaś też zaopatrzyć się w kosmetyki odpowiednie na daną porę roku i dopasować pielęgnację do warunków na zewnątrz – mówi dermatolog David Bank. Chroń skórę tej zimy, stosując małe środki ostrożności.

 

1. Nawilżaj priorytetowo

Atakowana na przemian przez zimne i suche powietrze na zewnątrz oraz gorące i suche w pomieszczeniach Twoja skóra błaga o nawilżenie. Jeśli masz tłustą lub mieszaną cerę, prawdopodobnie z łątwością rozwiążesz problem, używając swojego zwykłego kremu nawilżającego - jeżeli oczywiście będziesz go nakładać 2-3 razy dziennie. Ale jeśli Twoja skóra w normalnych warunkach jest sucha i wrażliwa, szczególnie zimą warto sięgnąć po bogatszy, kojący krem. Lekkie żele możesz zachować na cieplejsze dni.

2. Daruj sobie tonik

Schować go do pudła razem z sukienkami na ramiączkach i sandałkami – nie będziesz go przez jakiś czas potrzebować. Może Ci teraz dużo bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlaczego? Tonik ma tendencje do przesuszania Twojej skóry, a tego zdecydowanie chcesz uniknąć w zimie, kiedy już mroźna pogoda i klimatyzacja robią swoje. Twoja skóra i tak ma teraz pod górkę - nie utrudniaj jej dodatkowo roboty.

3. Czytaj etykietki

Bądź etykietkową maniaczką, a przestaniesz wydawać pieniądze na produkty, które Ci szkodzą. Odpuść sobie wszystko, co zawiera alkohol albo substancje zapachowe – przynajmniej do wiosny. Alkohol jest na szczycie listy składników wysuszających skórę, zaś substancje zapachowe najczęściej są winowajcami podrażnień i uczuleń. Zastanów się, czy naprawdę warto ryzykować łuszczącą się, zaczerwienioną skórą przez własną nieuwagę.

4. Złuszczaj rozsądnie

Peeling zimą to kwestia wymagająca dużego wyczucia i ostrożności - bardzo łatwo bowiem z nim przesadzić. Chcesz przecież pozbyć się martwych komórek naskórka, ale niezbyt agresywnie, żeby go nie podrażnić. W zależności od tego, jak często jesteś przyzwyczajona złuszczać skórę, w zimie powinnaś proporcjonalnie zmniejszyć tę częstotliwość. Więc jeśli zwykle robisz to 2-3 razy w tygodniu, ogranicz się tylko do jednego razu. Jeśli do tej pory złuszczałaś skórę raz w tygodniu, w zimie rób to raz na 2 tygodnie. Prosta matematyka, a o ile mniej problemów!

5. Nie przesadzaj z szorowaniem twarzy

Jeśli latem rano i wieczorem myłaś twarz żelem, w zimie przynajmniej raz dziennie zastąp go samą wodą. Kiedy Twoja skóra już jest przesuszona i wrażliwa (przeklęta pogoda!), bardzo łatwo ją podrażnić - czasem nawet gąbeczka do mycia twarzy może jej wtedy zaszkodzić. Graj bezpiecznie i rano lub wieczorem przemywaj skórę tylko czysta wodą.

6. Zachowaj recepty na wiosnę

Jeśli regularnie chodzisz do dermatologa po krem na receptę, pewnie będzie Ci trudno, ale spróbuj powstrzymać przez kilka najbliższych miesięcy. „Mam sporo pacjentek, które tolerują zapisywane na receptę retinoidy jedynie w miesiącach letnich, ponieważ zimą ich skóra jest zbyt sucha i podrażniona, żeby przyjąć taki krem” – mówi Bank. Rada jest jedna: wypróbuj produkty apteczne dostępne bez recepty, są zazwyczaj mniej obciążające dla skóry.

7. Licz się z prysznicem

Wiemy, że zimą kusi, żeby stać pod prysznicem godzinami, zwłaszcza kiedy Twoja skóra przypomina w dotyku papier ścierny. Ale to naprawdę zły pomysł. „Paradoksem jest, że jeśli weźmiesz zbyt długi prysznic lub kąpiel, odwodnisz swoją skórę, ponieważ odda ona cząsteczki wody na zewnątrz” – twierdzi Bank. Pozostań więc przy 10-15 minutach pod prysznicem, a następnie osusz się delikatnie ręcznikiem i błyskawicznie nałóż balsam, aby nie pozwolić cząsteczkom wody uciec.

WH

Zobacz również:
REKLAMA