Reguły wakacyjnej pielęgnacji możesz wyrecytować nawet obudzona w środku nocy: codziennie smaruj się kremem z SPF 30 o szerokim spektrum działania. Nieważne, czy świeci słońce, czy pada deszcz, nieważne, jaki masz odcień skóry. Tylko czy któregokolwiek lata rzeczywiście sumiennie je stosowałaś? Według American Academy of Dermatology, jedynie 14% kobiet używa kremu z fi ltrem każdego dnia. Co więcej: SPF 30, nałożony zbyt cienką warstwą, chroni Cię jedynie na poziomie SPF 15. Konsekwencje nie są przyjemne: skóra wybiórczo chroniona przed słońcem starzeje się o 24% szybciej. Dalej jest jeszcze gorzej: odsetek zachorowań na czerniaka wśród kobiet wzrósł od 1995 roku o 3,8%. Dziewczyny z WH wyspowiadały się dermatologowi ze swoich słonecznych nawyków i uzyskały profesjonalną diagnozę oraz poradę, co zmienić, by dopasowując ochronę do swojego stylu życia, starzeć się wolniej.
Ostrożna Słowianka
Sylwia Foremna, 28 lat, redaktor działu Styl WH
„Zawsze miałam najjaśniejszą skórę ze wszystkich dziewczynek na podwórku i z czasem zaczęłam doceniać jej urok. W końcu porcelanowa cera jest teraz znowu bardzo modna. Jedyny problem to moja wrażliwość na słońce – wystarczy, że pojeżdżę przez kilka dni do pracy na rowerze i skóra od razu staje się zaczerwieniona, a w najgorszych przypadkach - schodzi. Czy latem codziennie muszę smarować się kremem z wysokim filtrem od stóp do głów? Boję się, że jego tłusta formuła pogorszy stan mojej cery, a z drugiej strony nie chcę się poparzyć”.
Diagnoza lekarza „Sylwia jest osobą młodą, na skórze nie widać istotnych objawów jej starzenia się ani powstałych szkód posłonecznych. Ze względu na młody wiek niezalecane są ciężkie produkty zawierające przewagę filtrów fizycznych. Polecam preparaty lekkie, na przykład suchy olejek pozostawiający na skórze ochronny film, niedające natomiast uczucia ciężkości i niepowodujące powstawania zaskórników. Ze względu na wrażliwość skóry zalecany faktor to 50+ – mówi dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog, autorka pierwszego w Polsce podręcznika kosmetologii dla studentów. – W pielęgnacji codziennej u Sylwii warto zwrócić uwagę na preparaty zawierające witaminę C, które ochronią skórę przed działaniem wolnych rodników powstających wskutek promieniowania UV”.
Aktywna do zmroku
Joanna Dudzińska, 28 lat, redaktor działu Fitness WH
„Biegam w każdej wolnej chwili, nie przeszkadza mi w tym słońce ani upał. Mam blond włosy i jasną karnację, jednak szybko opalam się na złocisty brąz i raczej nie doznaję poparzeń. Może dlatego, że staram się używać kremu z SPF 30, gdy wychodzę trenować. Jedyne, co mi przeszkadza, to formuły kremów z filtrem do twarzy: często lepią się jeszcze zanim zrobi się gorąco, a w kontakcie z potem zaczynają spływać i szczypać w oczy. Na dodatek nie wiem, czy spełniają swoją rolę, gdy w trakcie biegu ocieram mokrą twarz”.
Diagnoza lekarza „Dla takich osób, jak Joanna, stworzono preparaty zawierające filtry przeciwsłoneczne łącznie z koloryzacją, zastępujące podkład i dostosowujące się do koloru skóry – mówi dr Nowicka. – Najważniejsze jednak, by pamiętać o dosmarowaniu preparatu po każdym starciu ręcznikiem czy skorzystaniu z prysznica. Jeśli chodzi o wygodę, idealnie sprawdzi się mgiełka z preparatem przeciw UV, włożona do torby sportowej – w razie dużego wysiłku jeden „ psik” i fi ltr znów będzie tam, gdzie trzeba. W pielęgnacji codziennej tak aktywnych osób pamiętajmy o preparatach uzupełniających nawilżenie skóry, zawierających na przykład kwas hialuronowy”.
ZOBACZ: Jak słońce i promieniowanie wpływa na oczy? [chroń swój wzrok]
Komentarze