1. Jak wygląda Twoja mama?
A. Wygląda na starszą niż jest
B. Generalnie wygląda na swój wiek
C. Jest nieźle, wygląda na nieco mniej lat niż ma
D. Wygląda tak dobrze, że podoba się Twojemu chłopakowi
Odpowiedzi
a +1, b 0, c −1, d −2
Po trzydziestce u kobiet pojawiają się zmarszczki, które można zaobserwować u ich matek –szczególnie w okolicy oczu. „DNA dziedziczymy po rodzicach i przodkach, zdolność do syntezy i regeneracji kolagenu mamy więc zapisaną w genach. Za stan skóry 86 geny odpowiadają jednak tylko w 20 procentach, pozostałe 80 procent to wpływ środowiska i stylu życia”–mówi dermatolog dr Danuta Nowicka. Dlatego jesteś w stanie zmarnować potencjał nawet najlepszych genów, jeśli opalasz się i palisz papierosy. Możesz wspomóc geny i wygładzić zmarszczki produktami, które zawierają od 5 do 10 procent koncentratu witaminy C.
2. Opisz naturalny kolor swojej skóry
A. Bledszy niż mleko
B. Odcień między białą kawą a latte
C. Odcień kawy mocha
D. Ciemny i nasycony, jak espresso
Odpowiedzi
a +1, b 0, c −1 d −2
„Substancją, która nadaje kolor naszej skórze, oczom i włosom, jest melanina. Osoby o ciemnej karnacji mają jej więcej” – wyjaśnia dr Nowicka. Ciemniejsza skóra jest zwykle grubsza, z większą liczbą gruczołów łojowych. Jest przez to bardziej odporna na słońce, niskie temperatury i zanieczyszczenia oraz starzeje się wolniej. Skóra jasna, na której szybciej pojawiają się zmarszczki, wymaga większej ochrony przed promieniowaniem UV. Oznacza to konieczność stosowania kremu z filtrem o wartości przynajmniej 15 SPF przez cały rok. Na opakowaniach kremów szukaj opisu „szerokie spektrum”, który oznacza, że chronią one zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Sprawdzaj też datę ważności – większość filtrów działa tylko przez 2-3 lata.
3. Jak zmieniała się Twoja waga od wieku lat nastu?
A. Noszę ten sam rozmiar
B. Jestem szczuplejsza niż wtedy
C. Trochę przytyłam
D. Czasem w górę, czasem w dół
Odpowiedzi
a 0, b +1, c 0, d +2
Brazylijskie badania wykazały, że znaczny spadek wagi powoduje ubytek kolagenu, co prowadzi do przedwczesnego starzenia. „Jeśli często i gwałtownie się odchudzasz, narażasz skórę na utratę jędrności i elastyczności. Odchudzanie, zwłaszcza po 40. roku życia, powinno być bardzo dobrze zaplanowane, z powolną utratą kilogramów” – radzi dr Nowicka. Najlepiej po prostu porzuć diety na rzecz zdrowego odżywiania – jedz produkty zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe, np. tłuste ryby i ziarna, które świetnie wpływają na skórę. Możesz też stosować olej bezpośrednio na skórę. Australijczycy odkryli, że u kobiet, które codziennie smarowały się olejem z nasion dzikiej róży, proces pojawiania się zmarszczek został ograniczony o 21%, a rozstępów o 43% po zaledwie 8 tygodniach kuracji.
ZOBACZ: Poranna pielęgnacja - najlepsze produkty do różnych typów cery
Komentarze