Wiek skóry: jak walczyć ze zmarszczkami?

Geny i wiek to tylko część równania: na starzenie się skóry wpływa wiele czynników. Wykonaj test, aby dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest Twoja skóra i jak walczyć ze zmarszczkami.

1. Jak wygląda Twoja mama?

a) Wygląda na starszą niż jestb) Generalnie wygląda na swój wiekc) Jest nieźle, wygląda na nieco mniej lat niż mad) Wygląda tak dobrze, że podoba się Twojemu chłopakowi

Odpowiedzi:  a +1,  b 0,  c −1,  d −2

 

Po trzydziestce u kobiet pojawiają się zmarszczki, które można zaobserwować u ich matek – szczególnie w okolicy oczu. „DNA dziedziczymy po rodzicach i przodkach, zdolność do syntezy i regeneracji kolagenu mamy więc zapisaną w genach. Za stan skóry geny odpowiadają jednak tylko w 20 procentach, pozostałe 80 procent to wpływ środowiska i stylu życia” – mówi dermatolog dr Danuta Nowicka.

Dlatego jesteś w stanie zmarnować potencjał nawet najlepszych genów, jeśli opalasz się i palisz papierosy. Możesz wspomóc geny i wygładzić zmarszczki produktami, które zawierają od 5 do 10 procent koncentratu witaminy C.

2. Opisz naturalny kolor swojej skóry

a) Bledszy niż mlekob) Odcień między białą kawą a lattec) Odcień kawy mochad) Ciemny i nasycony, jak espresso

Odpowiedzi:  a +1, b 0, c −1, d −2

„Substancją, która nadaje kolor naszej skórze, oczom i włosom, jest melanina. Osoby o ciemnej karnacji mają jej więcej” – wyjaśnia dr Nowicka. Ciemniejsza skóra jest zwykle grubsza, z większą liczbą gruczołów łojowych. Jest przez to bardziej odporna na słońce, niskie temperatury i zanieczyszczenia oraz starzeje się wolniej. Skóra jasna, na której szybciej pojawiają się zmarszczki, wymaga większej ochrony przed promieniowaniem UV.

Oznacza to konieczność stosowania kremu z filtrem o wartości przynajmniej 15 SPF przez cały rok. Na opakowaniach kremów szukaj opisu „szerokie spektrum”, który oznacza, że chronią one zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Sprawdzaj też datę ważności – większość filtrów działa tylko przez 2-3 lata.

3. Jak zmieniła się Twoja waga od wieku lat nastu?

a) Noszę ten sam rozmiarb) Jestem szczuplejsza niż wtedyc) Trochę przytyłamd) Czasem w górę, czasem w dół

Odpowiedzi:  a 0, b +1, c 0, d +2

Brazylijskie badania wykazały, że znaczny spadek wagi powoduje ubytek kolagenu, co prowadzi do przedwczesnego starzenia. „Jeśli często i gwałtownie się odchudzasz, narażasz skórę na utratę jędrności i elastyczności. Odchudzanie, zwłaszcza po 40. roku życia, powinno być bardzo dobrze zaplanowane, z powolną utratą kilogramów” – radzi dr Nowicka.

Najlepiej po prostu porzuć diety na rzecz zdrowego odżywiania – jedz produkty zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe, np. tłuste ryby i ziarna, które świetnie wpływają na skórę. Możesz też stosować olej bezpośrednio na skórę. Australijczycy odkryli, że u kobiet, które codziennie smarowały się olejem z nasion dzikiej róży, proces pojawiania się zmarszczek został ograniczony o 21%, a rozstępów o 43% po zaledwie 8 tygodniach kuracji.

4. Oceń swój poziom aktywności

a) Już ten quiz to dla mnie wysiłekb) Ćwiczę, kiedy mam czasc) Mam karnet i go wykorzystujęd) Trenuję częściej niż instruktorzy

Odpowiedzi:  a +2, b 0, c −1, d +1

Ruch poprawia krążenie, zmniejsza stres i obniża ciśnienie. Wszystko to pomaga też skórze, ale zbyt duży wysiłek może zniweczyć pozytywny efekt. „Najważniejsze jest zachowanie równowagi. Zbyt intensywny trening wiąże się ze spalaniem dużych ilości tlenu, co może spowodować przedwczesne starzenie się komórek – tłumaczy dr Nowicka. – Organizm produkuje wtedy szkodliwe wolne rodniki. W przypadku zrównoważonego wysiłku proces ten nie ma poważnych konsekwencji, bo komórki skóry potrafią go neutralizować. Jednak wzrost intensywności powoduje, że skóra nie nadąża z pozbywaniem się szkodliwych substancji przyspieszających proces starzenia”.

Nie ćwicz dłużej niż godzinę dziennie i przeplataj jednostajny wysiłek o dużej intensywności (np. bieganie czy spinning, które mogą powodować obwisanie skóry) wysiłkiem o mniejszym natężeniu (np. jogą lub treningiem siłowym).

5. Jakim słowem opisałabyś swoją skórę?

a) Tłustab) Normalna lub mieszanac) Suchad) Sucha, wrażliwa i łatwo się czerwieniąca

Odpowiedzi:  a –1, b 0, c +1, d +2

Skóra przetłuszczająca się ma szansę dłużej pozostać gładka. Brak filmu lub płaszcza tłuszczowego powoduje, że skóra staje się bardziej podatna na wpływ czynników zewnętrznych, których działanie narusza naturalne bariery ochronne i prowadzi do odwodnienia i nadwrażliwości. Kolejnym etapem tego procesu jest powstawanie suchych plam.

„Skóra wrażliwa ma tendencję do szybszego starzenia się, ponieważ pobudzenie systemu odpornościowego może naruszać strukturę komórek i powodować utratę elastyczności skóry” – mówi dr Nowicka. Na co dzień pamiętaj, aby nie doprowadzać do przesuszania naskórka – używaj „mydła bez mydła” i toników bezalkoholowych. Jedz też nienasycone kwasy tłuszczowe, zawarte w olejach roślinnych i rybach, oraz witaminę E.

6. Ściśnij skórę między kciukiem a palcem wskazującym. ile czasu zajmuje jej powrót do pierwotnego stanu?

a) Mniej niż sekundęb) Od 2 do 3 sekundc) Od 4 do 5 sekundd) Ponad 5 sekund

Odpowiedzi:  a -1, b 0, c +1, d +2

„Po 30. roku życia spada tempo syntezy i regeneracji włókien odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry” – mówi dr Nowicka. Wraz z wiekiem wiele z białek budujących kolagen i elastynę już się nie zregeneruje, dlatego na skórze pojawiają się zmarszczki.

Odpowiedzią może być „joga twarzy”, wymyślona przez nowojorską instruktorkę jogi Annelise Hagen. Jej ćwiczenia mają zwiększać produkcję elastyny i kolagenu. Nadmij policzki, a następnie powoli wydychaj powietrze, przemieszczając je równocześnie z jednej strony na drugą podczas wydychania.

Możesz też wypróbować ćwiczenie nazywane „rybim pyszczkiem” – wessij policzki i spróbuj się uśmiechnąć. Uzupełnieniem codziennych sesji jogi twarzy powinno być stosowanie produktów zawierających składniki pobudzające produkcję kolagenu: peptydy, ekstrakt z pestek winogron i koenzym Q-10 oraz witamina C.

7. Jak opisałabyś swój sposób opalania się?

a) Nigdy się nie poparzyłam, ani nie spaliłam na „mahoń”b) Od 15. roku życia nie opalam się, a teraz używam kremów z filtremc) Dobrze, przyznam się – lubię od czasu do czasu pójść do solarium, kiedy jest mało słońcad) Zawsze jestem opalona – przez słońce lub w solarium

Odpowiedzi:  a -2, b -1, c +1, d +2

Szkodliwe działanie promieni UV to największe zagrożenie dla skóry. „Ekspozycja na promieniowanie słoneczne powoduje powstanie wolnych rodników, które niszczą komórki skóry, powodując powstanie zmarszczek, a także, co bardziej niebezpieczne, nowotworów skóry. Przy długim opalaniu istnieje również ryzyko powstania szpecących przebarwień. Solarium jest jeszcze gorsze, gdyż zawiera duże dawki promieni UVA. Oblicza się, iż 3 minuty opalania w solarium »postarza« naszą skórę o 3 dni” – ostrzega dr Nowicka.

Na szczęście istnieją proste sposoby na częściowe odwrócenie tego procesu. Aby chronić się przed skutkami promieniowania obecnego w codziennej ekspozycji na słońce, uzupełnijmy naszą dietę o duże dawki antyoksydantów – witaminy E, C i flawonoidów z zielonej herbaty (ich skuteczność w walce z rakiem skóry i wpływ na naprawę uszkodzeń skóry spowodowanych przez słońce potwierdzają badania opublikowane w „Journal of Nutritional Biochemistry”). Wniosek: jeśli uwielbiasz opaleniznę i nie możesz bez niej żyć, korzystaj z kosmetyków brązujących.

8. Zaznacz, których produktów używasz regularnie

• Krem nawilżający• Krem do opalania z filtrem lub krem nawilżający z filtrem SPF 15+• Krem antyoksydacyjny lub oczyszczający z kwasami owocowymi• Krem z retinolem (na receptę lub bez)

Odpowiedzi: za każdą odpowiedź odejmij dwa punkty

Udowodniono, że powyższe produkty zapobiegają starzeniu się skóry i ją chronią. Regularne oczyszczanie twarzy powoduje, że krem nawilżający działa skuteczniej, bo lepiej się wtedy wchłania. Zanim nałożysz podkład odczekaj 5 minut, żeby krem w całości wniknął w skórę.

„Substancjami, które mogą opóźnić proces starzenia, są m.in. retinoidy – przyspieszają syntezę kolagenu, regulują wydzielanie łoju, ujednolicają koloryt skóry. Warto zatem po nie sięgnąć w codziennej pielęgnacji” – radzi dr Nowicka.

Ich działanie polega na aktywowaniu delikatnego efektu złuszczającego, który pobudza wygładzające właściwości kolagenu i elastyny. Jeśli zmobilizujesz się do regularnego, codziennego ich stosowania, już po 3-6 tygodniach powinnaś zobaczyć efekty.

Dowiedz się, jakie inne składniki powinien zawierać najlepszy krem przeciwzmarszczkowy: Co najlepiej działa na zmarszczki?

9. Przyznaj się do swoich złych nawyków

• Jem więcej śmieciowego jedzenia niż świeżych produktów• Palę/paliłam (kiedykolwiek, w jakiejkolwiek ilości)• Piję alkohol (więcej niż 3 drinki jednorazowo lub więcej niż 3 razy w tygodniu)• Złe nawyki związane ze snem (przed pójściem spać nie zmywam makijażu/śpię mniej niż 6 godzin na dobę)

Odpowiedzi:  Za każdą zaznaczoną odpowiedź dodaj po jednym punkcie

„Papierosy i alkohol powodują, że Twój organizm zalewa fala wolnych rodników, które niszczą białkową strukturę skóry” – opisuje dr Nowicka. Brak snu i składników odżywczych powoduje, że skóra nie jest w stanie z nimi skutecznie walczyć. Nie rzucaj się na głęboką wodę i nie staraj się od razu zrywać ze wszystkimi złymi nawykami – jeden na raz wystarczy.

Jeśli Ci się uda, nagródź się za to gorzką czekoladą. Badanie opublikowane w „The Journal of Nutrition” wykazało, że kobiety, które piły kakao wzmocnione 326 gramami flawonoidów (dawka odpowiadająca mniej więcej 3 kostkom czekolady 85%), miały cerę ładniejszą i bardziej odporną na promieniowanie UV.

Jest pewna sprawa, która często hamuje naszą chęć rzucenia zgubnego nałogu palenia: obawiamy się, że przytyjemy. Zobacz 6 prostych patentów, które pomogą Ci rzucić palenie i zapanować nad głodem.

Wynik

Dodaj go do swojego wieku (przy ujemnym wyniku odejmij), a dowiesz się, ile lat ma Twoja skóra.

Wynik niższy niż wiek

Gratulacje – dbasz o cerę we właściwy sposób! Pamiętaj, żeby nie osiadać na laurach i regularnie stosować kremy nawilżające i z filtrem.

Wynik równy wiekowi

Jest dobrze, ale może być lepiej. Pamiętaj, że działania mają na skórę większy wpływ niż geny. Stosuj krem z retinolem lub kwasami AHA, by cera wyglądała młodo na lata.

Wynik wyższy niż wiek

Nie jest za późno, żeby odwrócić złą tendencję. Zacznij regularnie dbać o skórę, ćwicz fizycznie i pozbądź się złych nawyków kosmetycznych.

W walce ze zmarszczkami pomogą Ci kosmetyki. Potrzebujesz tylko niezbędnej wiedzy dotyczącej pielęgnacji cery, dlatego zobacz: 6 kroków do pięknej cery.

Tekst: Victoria Riedl

WH 01/2013

Zobacz również:
REKLAMA