Ile kosmetyku powinnaś użyć? [porady]

Wiesz, jakich kosmetyków potrzebuje Twoja skóra. Ale czy umiesz określić, ile powinnaś ich nakładać?

Shutterstock

Czy ten drogi, cudownie pachnący krem nawilżający nie zużywa Ci się dużo szybciej niż balsam z filtrem? Nie, nikt raczej nie podbiera Ci kosmetyków. Chodzi o to, że często dozujesz je, kierując się przyjemnością zamiast rozsądkiem. A skoro już wydajemy krocie na polecane przez blogerki i dermatolożki produkty, stosujmy je efektywnie. Sprawdź, ile czego nakładać, by wycisnąć z kosmetyku maksimum korzyści, bez wyciskania całej tubki.

ZOBACZ TEŻ: Kosmetyki do opalania [TOP 4]

Żel do mycia twarzy

Codzienne oczyszczanie jest niezbędne, by usunąć z powierzchni skóry resztki martwych komórek, zanieczyszczenia i makijaż. My jesteśmy fankami dwuetapowego rytuału: najpierw używamy wody micelarnej lub olejku do demakijażu, a następnie poprawiamy żelem spłukiwanym wodą. Po jednym myciu na twarzy pozostaje jeszcze sporo zanieczyszczeń. Optymalna ilość kosmetyku, to kleks wielkości zbliżonej do dwugroszówki. Jeśli w składzie Twojego żelu do mycia jest kwas salicylowy lub glikolowy, pozwól mu działać na skórze przez 2-3 minuty, zanim spłuczesz go wodą.

Jeśli nałożysz za mało: Pozostawisz na skórze warstwę martwych komórek, które odbierają jej blask. Ryzykujesz też odwodnienie, zapychanie porów i przedwczesne starzenie.

Jeśli nałożysz za dużo: Zmarnujesz kosmetyk i ciężko zarobione pieniądze – bez sensu.

Tonik

Tonik usuwa wszelkie pozostałości po myciu twarzy. Przywraca też skórze naturalne pH i dostarcza niezbędne składniki, jak antyoksydanty. Używaj takiego, który nie ma alkoholu w składzie, ponieważ może wysuszać skórę. Jeśli nakładasz go wacikiem, powinien myć mokry, ale nie może z niego kapać.

Jeśli nałożysz za mało: Nie oczyścisz twarzy skutecznie, więc narazisz ją na wypryski.

Jeśli nałożysz za dużo: Możesz wysuszyć skórę.

Krem nawilżający

Naskórek jest jak ochroniarz, broniący głębsze warstwy organizmu przed potencjalnymi zagrożeniami z zewnątrz. Kiedy jest przesuszony, gorzej spełnia jednak swoje zadanie. Dlatego tak ważne jest codzienne używanie kremu nawilżającego. Kiedy już wybierzesz ten najlepszy dla swojego typu cery, stosuj go regularnie, w ilości odpowiadającej powierzchni soczewki kontaktowej. Tyle wystarczy, by nawodnić skórę. W szczególnie suchych miejscach, możesz trochę dołożyć.

Jeśli nałożysz za mało: Odwodnienie sprawi, że skóra będzie szara i ściągnięta. Może się nawet łuszczyć.

Jeśli nałożysz za dużo: Przesadzając z nawilżaniem, możesz rozleniwić swoją skórę na tyle, że przestanie nawilżać się sama (do czego ma zdolność). Do tego cera będzie nadmiernie błyszczeć, a makijaż – gorzej się trzymać.

ZOBACZ TEŻ: Wakacyjny quiz: czy wiesz jak zdrowo wypoczywać?

SPF

Większość ludzi nawet nie zbliża się do zalecanej ilości kremu z filtrem. Pamiętaj, że podkład czy puder z SPF –em, to wciąż za mało, by ochronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Podstawą jest krem z filtrem 30 (poza sezonem) lub 50 (w lecie). Ilość mieszcząca się na łyżce stołowej powinna wystarczyć na twarz i szyję.

Jeśli nałożysz za mało: Ryzykujesz rakiem skóry i przyspieszonym starzeniem.

Jeśli nałożysz za dużo: W tym przypadku więcej, zawsze znaczy lepiej.

Serum

Nakładane po oczyszczaniu, a przed nawilżaniem, serum penetruje głęboko w skórę, dostarczając jej wysoko skoncentrowane składniki aktywne, jak witamina C, antyoksydanty czy kwasy. Intensywne działanie wiąże się z tym, że wystarczy ilość odpowiadająca ziarnku kawy, by zaspokoić potrzeby skóry.

Jeśli nałożysz za mało: Nie zyskasz żadnych korzyści z używania serum.

Jeśli nałożysz za dużo: Skoncentrowane składniki aktywne mogą podrażnić Twoją skórę.

Peeling

Złuszczanie kwasami (np. mlekowym lub migdałowym) dwa razy w tygodniu pomoże Ci usunąć martwe komórki, by odsłonić te świeże i zdrowe. Dzięki temu skóra promienieje. Jeśli jednak przesadzisz ze złuszczaniem, możesz pozbawić skórę jej naturalnej bariery ochronnej, co skończy się podrażnieniem. Jednorazowo nakładaj na twarz kroplę peelingu wielkości migdała.

Jeśli nałożysz za mało: Nie pozbędziesz się wszystkich martwych komórek, a więc skóra pozostanie szara i nierówna.

Jeśli nałożysz za dużo: Narazisz się na przesuszenie, podrażnienie, zaczerwienienie i swędzenie.

Krem pod oczy

Skóra wokół oczu jest tak delikatna, że ciężko znosi nadmiar kosmetyków. Kremy na powieki mają skoncentrowane formuły, dlatego wystarczy naprawdę niewielka ilość, by zaspokoić potrzemy skóry. Ziarnko ryżu – tej wielkości nie przekraczaj, nakładając krem na palec. Następnie wklep bardzo delikatnie.

Jeśli nałożysz za mało: Okolica wokół oczu może się przesuszyć, co uwidocznia wszelkie drobne zmarszczki.

Jeśli nałożysz za dużo: Możesz zapchać skórę, co skutkuje malutkimi białymi kropeczkami wokół oczu.

ZOBACZ TEŻ: Gwiazdy bez makijażu

REKLAMA