Hollywoodzki uśmiech: sposoby na białe i zdrowe zęby

By olśniewać pięknym uśmiechem, wcale nie musisz od razu zostawiać fortuny u dentysty. Czasem wystarczy odpowiednia pasta wybielająca, szczoteczka i kilka zasad dotyczących diety. Bo jeśli chodzi o uśmiech –  mocne, zdrowe zęby to podstawa.

białe zęby Shutterstock .com
fot. Shutterstock

Wybielaj bez wybielania

„Czasem dla rozjaśnienia zębów o kilka tonów wystarczy je profesjonalnie oczyścić” – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog. Usunięcie kamienia i osadu nazębnego, tzw. skaling, oraz piaskowanie, pozwalają spod warstwy nalotu wydobyć prawdziwy kolor zębów. „Zdarza się, że po tym zabiegu stają się o kilka tonów jaśniejsze i wybielanie nie jest już konieczne” – zapewnia Gnach-Olejniczak. Koszt: skaling od 250 zł, piaskowanie od 350 zł.

Czekaj ze szczotkowaniem

„Kawa, ocet czy sos pomidorowy zawierają kwasy. Jeśli zaraz po ich zjedzeniu czy wypiciu umyjesz zęby, mechanicznie uszkodzisz szkliwo i ułatwisz wsiąkanie przebarwieniom” – mówi stomatolog. Nawet bezbarwne kwasy, jak sok z cytryny albo białe wino, tworzą mikroporowatości, które łapią przebarwienia. Sposób: po lunchu przepłucz usta wodą, a wyszczotkuj dopiero po godzinie. Zrób to pastą wybielającą Blanx Med Anty-Osad (25 zł).

ZOBACZ TEŻ: 4 sposoby na piękne i zdrowe zęby

Wspomnij błękit

Spójrz na koło barw: zimny niebieski jest dokładnie naprzeciwko ciepłej żółci, co oznacza, że te kolory nawzajem się neutralizują. Dla szybkich efektów wybierz pastę, której optyczne rozjaśniacze pod wpływem szczotkowania tworzą niebieską pianę zapewniającą tymczasowy efekt wybielenia zębów – widoczny już po pierwszym szczotkowaniu.

Pij przez słomkę

Zatrzyma to przebarwiające substancje, jak kawa, herbata i słodkie napoje, z dala od Twoich zębów. „Napoje przedostają się szybciej do przełyku i nie penetrują całej jamy ustnej, dzięki czemu substancje barwiące nie odkładają się, tworząc osad” – mówi dr Gnach-Olejniczak.

ZOBACZ TEŻ: 7 produktów, które powodują przebarwienia na zębach.

Trochę techniki

Zamień manualną szczoteczkę do zębów na elektryczną. Jest bardziej efektywna w usuwaniu powierzchniowych przebarwień. Badania pokazują, że dodatkowo redukuje o 11% więcej kamienia nazębnego. Nasz wybór: Oral-B Professional Care 1000 (205 zł).

Dodaj błonnik do swojej diety

On naprawdę wszystko przyspiesza – nawet schodzenie przebarwień z zębów. Chrupiące, bogate w błonnik owoce i warzywa – jak jabłko, brokuł, marchew albo seler – mechanicznie usuwają przebarwienia podczas gryzienia

 „Po zjedzeniu jabłka przepłucz jamę ustną wodą. Zapobiegniesz w ten sposób kwasowej erozji szkliwa” – dodaje stomatolog.

ZOBACZ TEŻ: Lista produktów bogatych w błonnik

REKLAMA