Hair cycling

Sprawdzamy, czy hair cycling to trend, któremu warto poświęcić uwagę.

hair cycling fot. Shutterstock.com

Spis treści 

Jeśli uważnie śledzisz Instagram, TikToka lub naszą stronę internetową, z całą pewnością dotarła to Twoich uszu i oczu informacja o pielęgnacyjnym trendzie skin cycling. Jeżeli jednak nie wiesz, o czym mowa, a chciałabyś zacząć być w temacie, zerknij tutaj.

Po wielkim sukcesie trendu promującego aplikowanie kosmetyków w 4-dniowym cyklu, przyszła pora na jego odpowiednik w dziedzinie pielęgnacji włosów, czyli hair cycling. Ma on być rozwiązaniem odpowiednim dla osób o wszystkich typach i teksturach włosów. Kluczem jest spójna i powtarzalna rutyna zgodna z potrzebami włosów i uwzględniająca kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji konkretnych rodzajów kosmyków.

ZOBACZ: Ręcznik do włosów – jaki wybrać?

Hair cycling – czym jest

W telegraficznym skrócie – jest to rutynowa pielęgnacja włosów bazująca na szamponach, odżywkach i stylizatorach dobranych odpowiednio do poszczególnych typów włosów. To coś więcej niż posiadanie ulubionej serii szamponów oraz odżywek i regularne używanie ich podczas każdego mycia. Hair cycling to tygodniowy lub miesięczny cykl stosowania produktów, które mają różne cele, ale wszystkie razem dają efekt WOW. Schemat ten powinien być unikatowy, dopasowany do Twoich włosów. Zwykle jest to 4- lub 5-dniowa rutyna zawierająca „rest days”, czyli dni, w których włosy mają wolne i mogą odpocząć od produktów oraz zabiegów pielęgnacyjnych. 

 

Hair cycling – jakie niesie korzyści

Stosowanie hair cycling to przede wszystkim sposób na zminimalizowanie podrażnień skóry głowy, które mogą pojawiać się w wyniku częstego kontaktu z substancjami czyszczącymi. Regularne przerwy w ich stosowaniu zmniejszają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w obrębie mieszków włosowych spowodowanych przez składniki aktywne czy silikony. 

Warto również wspomnieć o tym, że trzymanie się ustalonej rutyny zapobiega używaniu nadmiernych ilości kosmetyków. To istotne, ponieważ aplikowanie zbyt dużych ilości odżywek, serów, kremów i innych produktów kondycjonujących włosy może skutkować m.in. świądem skóry głowy, a nawet nadmiernym wypadaniem włosów.

 

Hair cycling – dla kogo będzie odpowiedni

W dużym skrócie – dla każdego. Hair cycling to świetna metoda na poprawienie kondycji włosów i zadbanie o zdrowy skalp. Warto jednak pamiętać, by nie wpaść w pułapkę dobrych chęci i nie rozpisać 30-etapowej rutyny, która będzie trudna do utrzymania, a przy okazji niezbyt skuteczna. W myśl zasady keep it simple, postaw na kilka dobrych produktów i trzymaj się ich.

Hair cycling – jak to robić

Zacznij od określania, jaki masz typ włosów oraz oceń ich teksturę (proste, kręcone, czy może falowane?). Zastanów się również, w jakim środowisku przebywasz na co dzień (czy powietrze jest suche i gorące, a może wilgotne i chłodne?). Gdy będziesz wiedzieć, jakie są Twoje włosy, a co za tym idzie – będziesz w stanie określić, czego potrzebują, spróbuj rozpisać optymalny harmonogram. Uwzględnij w nim dni, w których będziesz oczyszczać, zmywać nadbudowane produkty oraz minerały (innymi słowy: chelatować), a także takie, w których użyjesz odżywki oraz maski. Ustalenie optymalnego rozwiązania może zająć Ci kilka tygodni i przebiegać metodą prób i błędów. Jeśli masz już swoich ulubieńców, zacznij od nich i w razie potrzeby zmodyfikuj plan.

Jeśli potrzebujesz inspiracji, poniżej znajdziesz przykładowy harmonogram na dwa dni.

1. Pierwsze mycie

Użyj delikatnego peelingu do skóry głowy lub szamponu chelatującego bądź enzymatycznego, by zmyć z kosmyków oraz ze skalpu nadbudowane kosmetyki oraz minerały (te zawarte w twardej wodzie, które osadzają się na skórze i blokują wchłanianie składników aktywnych). Jeżeli wybierasz produkt złuszczający, lepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny. Drobinki w peelingach mechanicznych mogą uszkadzać włosy i powodować mikrourazy na skórze głowy. Następnie dwa razy (lub raz, jeśli wcześniej użyłaś szamponu chelatującego bądź enzymatycznego) oczyść skórę głowy delikatnym szamponem. Pierwsze mycie usunie nagromadzone resztki, a drugie dokładnie oczyści skórę głowy z zabrudzeń. Na czyste włosy zaaplikuj nawilżającą odżywkę. Całość wykończ serum lub olejkiem, aby zatrzymać w kosmykach wilgoć i zabezpieczyć końcówki.

2. Drugie mycie

Podobnie jak poprzednio: zacznij od podwójnego oczyszczania. Następnie użyj treściwej maski, najlepiej z olejkami w składzie. Na koniec wmasuj w pasma odżywkę bez spłukiwania, aby zabezpieczyć je przed wysokimi temperaturami czy też zapobiec puszeniu.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jak prawidłowo czesać włosy? [porady eksperta]

REKLAMA