Ekologiczne artykuły do higieny intymnej [przegląd produktów]

Komercyjne podpaski, tampony i płyny do higieny wymieniamy na ekologiczne alternatywy. Dołączysz do nas?

kubeczek menstruacyjny fot. Shutterstock.com

Przyjrzałyśmy się zielonemu trendowi, który na dobre rozszalał się w babskich łazienkach. Ograniczamy wszystko, co jednorazowe i szkodliwe dla środowiska. Stawiamy na less waste, naturalne składy i bezpieczne dla organizmu materiały. Od teraz ekologiczna higiena intymna staje się faktem i służy nie tylko środowisku, ale też zdrowiu.

ZOBACZ: Jak dbać o miejsca intymne na wakacjach?

Eko i zero waste to trendy, które przerobiłyśmy już wzdłuż i wszerz. Sprawdziłyśmy ekologiczne kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Przetestowałyśmy przyjazne dla skóry i planety produkty do makijażu. Zdradziłyśmy nasze patenty na ograniczenie produkcji śmieci i nauczyłyśmy Was, jak je segregować, by każdy surowiec wykorzystać do cna.

Co miesiąc, prezentując dwa przepisy z jednego zestawu składników, zachęcamy do gotowania w duchu zero waste. A na dodatek serwujemy przepis z wegańskiej serii, w której odczarowujemy roślinną kuchnię i przekonujemy, że rezygnacja z mięsa nie równa się końcowi świata, a przy niewielkim zaangażowaniu może pomóc mu zapobiec.

Dziś chcemy poświęcić uwagę tematowi, który dla niektórych z Was może być nieco wstydliwy. Dlatego pogadamy o nim na luzie, jak kumpelki, które odkryły świetny patent i koniecznie chcą puścić go dalej w świat. A te nasze odkrycia nie dość, że pozwolą zaoszczędzić Ci parę groszy, to w dodatku pomogą należycie zadbać o zdrowie intymne.

O merytoryczne wsparcie poprosiłyśmy dr n. med. Ewę Zwolińską – specjalistkę z dziedziny ginekologii i położnictwa. Po prawej stronie znajdziesz przegląd produktów, które naszym skromnym zdaniem powinny znaleźć się w łazience każdej świadomej kobiety. Pewnie wiesz, że w dzisiejszych czasach wybór produktów do higieny podczas miesiączki nie ogranicza się jedynie do reklamowanych w TV tamponów i podpasek. Możliwości jest o wiele więcej i zdecydowanie warto się z nimi zapoznać. Dla zdrowia i dla przyszłości naszej planety.

1. Podpaski, tampony i wkładki z organicznej bawełny

„W produkowanych na masową skalę tamponach i podpaskach znajdują się substancje chemiczne, które mogą uczulać podatne na to osoby” – mówi dr Ewa Zwolińska. Mowa tu m.in. o rakotwórczych dioksynach zawartych w wybielającym chlorze. „Niestety, takie uczulenie może przekształcać się w podrażnienie, a następnie w infekcje, szczególnie trudne do leczenia” – dodaje ekspertka.

Na rynku pojawiły się tampony, podpaski oraz wkładki higienicze z organicznej, niebielonej bawełny, bez substancji zapachowych i innych drażniących składników. To dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie są przekonane do alternatywnych środków higieny, ale chcą postawić na bezpieczniejsze rozwiązanie niż standardowe artykuły. Dostaniesz je w internecie oraz drogeriach Rossmann. Zarówno tampony, jak i wkładki kosztują niespełna 20 zł za opakowanie.

SPRAWDŹ: Zdrowie intymne a bielizna - jak wybierać majtki?

2. Kubeczek menstruacyjny

W ostatnich latach kubeczki menstruacyjne zyskały na popularności. By się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na półki z kobiecymi artykułami higienicznymi w popularnych drogeriach.

Wbrew temu, co sugerują kształt i wielkość, kubeczek jest niezwykle wygodny w użytkowaniu. Wystarczy zwinąć go w literę C lub S, zaaplikować podobnie jak tampon i upewnić się, że rozłożył się w całości, przejeżdżając palcem po krawędziach. Zbyt duży kubeczek może nie rozkładać się do końca, a zbyt mały nie przylegać odpowiednio, co skutkować będzie przeciekaniem.

Kubeczki wykonane są z silikonu, dlatego są dużo bezpieczniejsze od bielonych chlorem tamponów. Ponadto, zamiast wchłaniać, zbierają krew menstruacyjną, dzięki czemu nie ma ona kontaktu z powietrzem, a co za tym idzie nie rozkłada się i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

3. Łagodny płyn do higieny intymnej

Odpowiednia higiena miejsc intymnych jest niezwykle istotna dla ich zdrowia. „Dobrze, żeby stosowane płyny nie charakteryzowały się bardzo niskim, kwaśnym pH – wbrew temu, co mówią reklamy. Kwaśne środowisko to domena pochwy, której nie myjemy, ponieważ oczyszcza się sama. Niestety, produkty te mogą podrażniać skórę sromu, która w takich warunkach najłatwiej ulega infek- cjom. Sięgaj po produkty jak najbardziej neutralne i proste w składzie” – mówi Ewa Zwolińska.

Delikatnym kosmetykiem wartym przetestowania jest płyn marki YourKaya. Jego skład jest naturalny i krótki, co niweluje ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Dodatkowym plusem jest fakt, że opakowanie płynu powstaje z „bioplastiku” uzyskiwanego z trzciny cukrowej, której produkcja pozostawia ujemny ślad węglowy.

4. Podpaski wielorazowe

Pierwsze, co pomyślałaś o artykułach higienicznych wielokrotnego użytku, to wymowne „fuuuj”? Trochę nas to nie dziwi, trochę zachęca do tego, by przedstawić Ci całą listę plusów, które płyną z używania wielorazowych podpasek. Nie taki diabeł straszny, a gdy wgryziesz się w temat, może okazać się, że całkiem spoko z niego gość.

Oprócz podpasek, na rynku dostępne są również wielorazowe wkładki higieniczne. To najbardziej ekologiczna alternatywa dla komercyjnych opcji. Zużytą podpaskę wystarczy przepłukać zimną wodą (ciepła woda może uniemożliwić spranie plamy). Następnie należy wyprać materiał w 60 °C i wysuszyć na suszarce (nie należy suszyć go na grzejniku ani w suszarce bębnowej). Oprócz dobrego uczynku dla środowiska na koncie będziesz mieć również kilka złotych więcej.

ZOBACZ TEŻ: Higiena intymna - pytania i odpowiedzi

Zobacz również:
REKLAMA