Eko tkaniny: jakie materiały wybierać, by chronić środowisko?

Określenie „tkanina dobrej jakości” kiedyś oznaczała taką, która jest wykonana z naturalnych włókien. Dzisiaj, sztuczne włókna oddychają tak samo jak naturalne. Jednak przy wyborze materiału liczy się jeszcze jeden czynnik: ochrona środowiska. Który zatem wybrać? Rzuć okiem na ściągę.

materiały Shutterstock.com

Tkaniny syntetyczne

ZAMIEŃ: poliester, nylon, akryl

REKLAMA

NA: POLIESTER WTÓRNY – pozyskiwany z butelek PET oraz odpadów pochodzących z przemysłu tekstylnego. Tkanina odporna na działanie środków piorących, dlatego długo zachowuje swój pierwotny kolor.

ZASTOSOWANIE: eleganckie sukienki (materiał jest sztywny i sprężysty, dlatego projektanci wykorzystują go do tworzenia eleganckich geometrycznych form), odzież rowerowa oraz polar.

Tkaniny syntetyczne pochodzenia naturalnego

ZAMIEŃ: wiskozę, acetat, modal

NA: LYOCELL (TENCEL) – materiał o miękkich włóknach, pozyskiwany z celulozy drzewnej. Jest w 100% biodegradowalny, bardzo elastyczny i dobrze oddychający. Ubrania z domieszką lyocellu są delikatne i mniej się gniotą.

ZASTOSOWANIE: bielizna, pościel, odzież do biegania.

Tkaniny naturalne z włókien roślinnych

ZAMIEŃ: bawełnę

NA: LEN – produkowany bez użycia szkodliwych chemikaliów. Lniane tkaniny są przewiewne, świetnie chłoną wilgoć oraz są hipoalergiczne.

ZASTOSOWANIE: odzież letnia, obuwie (np. espadryle).

LUB: BAWEŁNĘ ORGANICZNĄ – materiał wyprodukowany bez dodatku szkodliwych środków chemicznych. Ubrania z bawełny organicznej są miękkie, plastyczne, a przede wszystkim trwałe (nawet po wielu praniach).

ZASTOSOWANIE: ubranka dla niemowląt, ubrania do jogi czy pilatesu.

Tkaniny naturalne z włókien zwierzęcych

ZAMIEŃ: tradycyjny jedwab

NA: WEŁNĘ Z ALPAK – pozyskuje się ją z corocznego strzyżenia alpak. Delikatna tkanina termiczna, która nie przepuszcza wody ani kurzu.

ZASTOSOWANIE: swetry, lekkie płaszcze, szaliki.

LUB: DZIKI JEDWAB (JEDWAB AHIMSA) – tkanina uzyskiwana z kokonów dziko żyjących motyli i ciem – w bezpieczny dla nich sposób, gdyż nie ulegają degradacji genetycznej, jak w przypadku jedwabiu konwencjonalnego. Jest to materiał gładki i miękki w dotyku.

ZASTOSOWANIE: eleganckie sukienki, szale i apaszki.

Skóry naturalne

ZAMIEŃ: naturalne skóry

NA: SKÓRĘ WTÓRNĄ – sztywny i twardy materiał, powstały z połączenia odpadów skóry naturalnej.

ZASTOSOWANIE: galanteria skórzana, obuwie.

LUB: SKÓRĘ EKOLOGICZNĄ – materiał, który wyglądem przypomina skórę naturalną. W rzeczywistości jest to tkanina poliestrowa pokryta polichlorkiem winylu.

ZASTOSOWANIE: galanteria skórzana, obuwie.

ZOBACZ TEŻ: Jak być eko? - 7 najprostszych sposobów.

Zobacz również:
Treningi często są nieprzyjemne, ale szczęście dają nam ich efekty. Ten został tak zaprogramowany, by sprawiać prawdziwą rozkosz.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA