Drogocenne kremy

Marki kosmetyczne chętnie umieszczają na etykietach kosmetyków nazwy metali i kamieni szlachetnych, które maja wzbogacać ich działanie. Drogocenne składniki, jak diamentowy pył czy 24-karatowe złoto na pewno świetnie się kojarzą, ale czy naprawdę działają? Ich wpływ na skórę objaśnia biotechnolog i chemik z Politechniki Wrocławskiej, dr hab. inż. Joanna Cabaj.

shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Złoto

W kosmetyce wykorzystuje się czynne złoto w formie zmikronizowanej. Głównie w zabiegach regenerujących oraz odmładzających zniszczoną i poszarzałą skórę oraz rozjaśniających przebarwienia. W ludzkim organizmie złoto występuje w ilości nie przekraczającej 10 mg, z czego połowa znajduje się w kościach.

Ostatnio duże bardzo popularne robi się złoto koloidalne. Stosuje się je miedzy innymi w kosmetyce, w oparciu o wielowiekowe tradycje medycyny naturalnej, zwłaszcza medycyny chińskiej. Złoto koi, działa silnie antybakteryjnie i przeciwzapalnie, złoto jest również (a może przede wszystkim) bardzo dobrym nośnikiem dla innych biologicznie czynnych składników, przyspiesza ich migrację w głąb skóry. Dlatego często w jego towarzystwie pojawiają się inne cenne substancje. Należy do nich witamina C.

Srebro

Srebro koloidalne podobnie jak złoto działa przede wszystkim przeciwzapalnie i bakteriobójczo, jony srebra reagują z białkami naskórka tworząc powłokę nieprzenikalna dla bakterii i wirusów. Jego działanie w kosmetyku, to funkcja ochronna. Wykorzystywane jest w kosmetyce głównie do produkcji żeli, toników i płynów antybakteryjnych. Substancja reguluje pracę gruczołów łojowych, dlatego jest często dodawana do kosmetyków przeciw poceniu się i do pielęgnacji cery trądzikowej.

Perły

Puder perłowy (Pearl Powder) to najdroższa i najbardziej ekskluzywna formuła kosmetyczna, otrzymana w wyniku rozdrobnienia czystych, autentycznych pereł. Ma postać drobnego pyłku. Stanowi składnik kosmetyków do makijażu i pielęgnacji. Wyciąg z białych pereł pochłania i odbija światło będąc doskonałym filtrem ochronnym. Kosmetyki takie jak puder czy krem, zawierające puder perłowy rozświetlają skórę, sprawiają że wygląda ona na wypoczętą, świeżą i o wiele młodszą. Preparaty te są dobrą bazą pod makijaż.

Obecne w wyciągu z pereł czarnych aminokwasy (alanina, glicyna, seryna, leucyna, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy) odżywiają skórę, redukują zmarszczki i nierówności skóry, dlatego dodaje się go do kremów dla skóry starzejącej się, ale także stosuje w zabiegach napinająco-liftingujących.

Diamenty

Diamenty ze względu na twardość dodawane są np. do peelingów, mają korzystne, złuszczające właściwości. W gabinetach lekarskich na całym świecie zaczęły pojawiać się diamentowe głowice do mikrodermabrazji, które delikatnie, ale skutecznie złuszczają skórę, wyrównują jej powierzchnię i pomagają odzyskać blask.

Bursztyn

Kosmetologia wykorzystuje bakteriobójcze i antyoksydacyjne właściwości bursztynu. Wprowadzone na rynek produkty kosmetyczne przeznaczone są dla cer dojrzałych, suchych, zmęczonych, wymagających rewitalizacji. Bursztyn pobudza metabolizm, zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Jest także naturalnym filtrem słonecznym i sprzyja regeneracji komórek.

Listę składników o najlepiej udowodnionym pozytywnym działaniu na skórę znajdziesz w marcowym numerze WH.

REKLAMA