Domowy wywar kolagenowy – naturalny sposób na zmarszczki [przepis]

Sprężystą i gładką skórę bez zmarszczek zapewni Ci kolagen. Zamiast gotowych specyfików, możesz go sobie dostarczyć za pomocą domowego wywaru kolagenowego. Jak go przygotować? Sprawdź.

domowy wywar kolagenowy na zmarszczki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

„W diecie nowoczesnej kobiety kolagenu i elastyny jest jak na lekarstwo. To dlatego, że ich najlepszym źródłem są np. podroby. Dziś na takie smakołyki często patrzymy z niechęcią. Jeśli jednak chcesz zaserwować sobie w 100% naturalny, najlepiej przyswajalny kolagen, przełam się i przygotuj w domu wywar z kurzych łapek” – radzi nasz ekspert dr Marek Szołtysik, dietetyk.

Po co nam kolagen?

Warto, bo kolagen często porównuje się do sprężystego rusztowania, które łączy mięśnie z kośćcem i trzyma w ryzach komórki. Dzięki temu skóra jest odpowiednio napięta i nie widać na niej zmarszczek. Poza tym kolagen dba o właściwy poziom nawilżenia skóry oraz pomaga w regeneracji komórek.

I chociaż Twój organizm sam w naturalny sposób odbudowywał włókna kolagenowe, to z wiekiem – od ok. 25. roku życia – produkcja kolagenu spada. Rusztowanie jest więc coraz słabsze i traci spójność, co prowadzi do mniejszego napięcia skóry i pojawiania się zmarszczek. Wspomóż swój organizm, dostarczając mu codzienną dawkę naturalnego kolagenu.

Przepis na domowy wywar kolagenowy

  1. Kup kurze łapki, dobrze je umyj, a następnie wrzuć do garnka i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 2-4 godziny, aż mięso samo zacznie odchodzić od kości.
  2. Potem odparuj wodę na wolnym ogniu i zbierz tłuszcz, który zgromadził się na powierzchni.
  3. Przelej wywar do 100-ml pojemniczków i schowaj do zamrażarki.

Przygotowany specyfik serwuj sobie co 2 dni z dodatkiem soku z cytryny lub natki pietruszki (wit. C wpływa na przyswajanie kolagenu). Znikną też bóle stawów, jeśli miałaś z nimi problemy. Wady? "Wywar podczas gotowania brzydko pachnie" – mówi dr Marek Szołtysik.

A czy gotowe suplementy z kolagenem równie skutecznie zmniejszają zmarszczki? Przeczytaj RAPORT WH dotyczący skuteczności nutrikosmetyków i preparatów z kolagenem.

WH 11/2016

REKLAMA