Dopadła Cię jesienna chandra? Wiemy, że nie zawsze możesz pozwolić sobie na luksusowy dzień w spa, czy w salonie kosmetycznym. Na szczęście jest na to recepta. Domowy salon piękności. Zacznij od przygotowania pachnących świec, odtwarzacza z muzyką relaksacyjną i odpowiednich składników, z których zrobisz pielęgnacyjne i odżywcze maseczki do twarzy.
O proste a jednocześnie skuteczne przepisy na domowe maseczki poprosiliśmy Monikę Wąs i Annę Musiał – założycielki kosmetycznego bloga PiggyPeg. Nasze ekspertki na Facebooku pod tą samą nazwą recenzują składy kosmetyków dla ponad 33 tysięcy fanów. Choć z wykształcenia nie są chemiczkami ani kosmetolożkami, cały czas śledzą najnowsze badania i współpracują ze specjalistami. Te dziewczyny naprawdę znają się na rzeczy.
Nieodłącznym elementem ich autorskich mikstur jest glinka. Ten składnik to bogate źródło soli mineralnych, żelaza, magnezu i mikroelementów:
czerwona – sprawdzi się przy cerze normalnej, naczynkowej a także trądzikowej. Lekko odtłuszcza, delikatnie złuszcza naskórek (łagodniej niż glinka zielona). Ma działanie oczyszczające. Świetnie działa na rozszerzone naczynka. nie można dopuścić do ich całkowitego zaschnięcia. Można temu zapobiegać spryskując twarz mgiełką z wodą lub wodą termalną. Maseczki pozostawiamy na około 15-20 minut.
Rodzaje glinki:
- zielona - najlepiej sprawdza się przy skórze tłustej, mieszanej i trądzikowej. Ma działanie matujące, oczyszczające oraz antybakteryjne. Przyspiesza gojenie się ran i lekko złuszcza naskórek.
- żółta - ma podobne działanie do glinki zielonej. Matuje, odtłuszcza skórę i reminalizuje ją. Bardzo dobrze oczyszcza. Jest świetna dla cery tłustej i mieszanej.
- biała - polecana do skóry suchej, wrażliwej i dojrzałej. Jest bardzo delikatna. Pochłania nadmiar sebum, oczyszcza, wyrównuje koloryt.
- ghassoul (rhassoul) – sprawdzi się w walce z trądzikiem. Zawiera krzemionkę i tlenek magnezu. Głęboko oczyszcza skórę z toksyn, reguluje wydzielanie sebum i działa matująco.
„Glinki możesz ze sobą mieszać i dostosować do swoich potrzeb. Świetnymi składnikami do przygotowania domowych maseczek są też produkty, którekażda z nas ma w swojej kuchni: płatki owsiane, jogurt naturalny, olej kokosowy, miód, awokado czy aloes” – wylicza Monika Wąs.