„Skoro traktujesz swoje mieszkanie bardziej jak hotel niż cokolwiek innego, najwyraźniej nie doceniasz jego potencjału. Pomyśl, że to miejsce może Ci służyć jako regenerujące siły i leczące stres SPA” - mówi dr Frank Lipman, dyrektor Eleven Wellness Center w Nowym Jorku. Oto nasze rady, jak naprawdę głęboko się zrelaksować, odnaleźć w sobie nowe źródła energii, poprawić funkcjonowanie umysłu – bez konieczności wyjazdu do luksusowego resortu.
Zbuduj strefę relaksu
Jeżeli zdarzyło Ci się bywać w SPA, zapewne zwróciły Twoją uwagę charakterystyczne ciche pomieszczenia, oświetlone przyćmionym światłem. Są specjalnie tak zaprojektowane, abyś mogła poczuć się tam przytulnie, bezpiecznie i komfortowo. Bez tego nie ma relaksu. Ale możesz sobie wygospodarować taką przestrzeń we własnym mieszkaniu. Posprzątaj pokój, tak aby nie mieć w polu widzenia żadnych rozpraszających przedmiotów. Odłącz elektronikę, zgaś górne światło i zostaw tylko małą lampkę. Zorganizuj kilka miękkich poduch i ułóż się na nich wygodnie. Zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu. Wytrzymaj tak przez 5 minut (stopniowo możesz dojść do 30 minut). Nie jest to może medytacja w ścisłym znaczeniu tego słowa, ale coś bardzo zbliżonego. Z badań wynika, że medytacja nie tylko obniża poziom hormonów stresu, ale zwiększa wrażliwość na innych ludzi. Krótko mówiąc, sprawia, że stajesz się lepszym człowiekiem.
Trochę natury
Spacer w lesie to ideał, ale na co dzień wystarczy, jeżeli sprawisz sobie kilka roślinek. Okazuje się, że sama obecność zielonych roślin doniczkowych w mieszkaniu wpływa na obniżenie ciśnienia i poziomu stresu. A dodatkowo liście jonizują ujemnie i działają jak naturalne filtry, wyłapując zanieczyszczenia oraz alergeny z powietrza. Najzdrowsze doniczkowce to bluszcz, palma, skrzydłokwiat, paprotka, bambus. Najlepszy efekt dają 3-4 kwiatki na 10 m2 .
Pamiętaj o soku
Soki i smoothie to najprostszy (i najpyszniejszy) sposób na dostarczenie swojemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników. Świeżo wyciśnięte soki doskonale odkwaszają organizm oraz dostarczają przeciwutleniaczy spowalniających starzenie. Dodatkowo, jak wynika z badań, owoce i warzywa zawierają składniki regulujące wydzielanie hormonów dobrego samopoczucia w mózgu i dodają energii.
Moc zapachu
Zauważyłaś pewnie, jak niektóre zapachy, np. pieczonego ciasta, potrafi ą błyskawicznie przenieść Cię w czasie (np. do beztroskich wakacji, które spędzałaś u babci). Zapach to bardzo silny zmysł. Aktywuje tzw. korę gruszkowatą, która sąsiaduje z rejonem odpowiadającym za pamięć i emocje. Dlatego rozmaite wonie potrafi ą „odkodować” w naszym umyśle emocje związane ze wspomnieniem. I te przyjemne, i te przykre. Jesteśmy też biologicznie uwarunkowani, aby część zapachów odbierać jako przyjemne, a inne jako przykre, co wpływa na nasz nastrój. Weźmy zapach cytrusowy. Badania wskazują, że odczuwalnie poprawia nastrój, a oprócz tego pozytywnie wpływa na procesy myślowe. Natomiast słodkie zapachy (zwłaszcza zielone jabłko) mogą złagodzić migrenowe bóle głowy. Najlepiej jednak zrobisz, jeżeli zapachy relaksacyjne dobierzesz sobie sama. Pamiętaj: im bardziej naturalny zapach (olejek, świeca), tym lepiej.
Totalne zaciemnienie
Najlepszym sposobem na relaks pozostaje zdrowy sen. Pomaga utrzymać w dobrej formie niemal wszystkie funkcje Twojego ciała. Poprawia pamięć, reguluje apetyt, likwiduje nawet stany zapalne, krótko mówiąc – przedłuża życie. Niestety, wiele kobiet nie śpi wystarczająco długo. Jednym z powodów jest elektronika. Światło, zwłaszcza to niebieskie, emitowane przez ekran laptopa czy smartfona, obniża wydzielanie melatoniny – hormonu snu – nawet o 50%. Najlepsza rada dla mających problemy ze snem brzmi: spraw, aby Twój pokój był tak ciemny, jak to tylko możliwe. Maseczka na oczy też jest niezłym rozwiązaniem.
Kołysanka
Muzyka Cię wyciszy, ale wbrew pozorom wolna i monotonna melodia nie jest najlepszą kołysanką. Utwory, które naśladują rytm zmian fal mózgowych od pobudzenia do uśpienia, pozwalają zasnąć o wiele szybciej niż te wolne, które odpowiadają wyłącznie powolnym falom delta. Najlepsza do zasypiania jest muzyka klasyczna. Poszukaj takich utworów, które zaczynają się mocno i dopiero stopniowo zwalniają i łagodnieją.
ZOBACZ TEŻ: Najlepsze piosenki na pobudkę [TOP 5]
Komentarze