Dlaczego włosy szybko się przetłuszczają? [przyczyny i rozwiązania problemu]

Twoje włosy wyglądają nieświeżo już na następny dzień po myciu? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, podobnie jak skutecznych rozwiązań. By pomóc Ci okiełznać zbuntowane kosmyki, stworzyłyśmy przewodnik, który odpowie na pytania i podsunie optymalne rozwiązania problemu.

przetłuszczanie włosów fot. Shutterstock.com

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

1. Są cienkie

Posiadaczki włosów cienkich dużo cześciej mają tendencję do ich przetłuszczania, niż osoby o grubszej strukturze włosa. Dzieje się tak, ponieważ osoby o włosach cienkich z reguły mają ich na głowie więcej. Każdy z włosów posiada gruczoł łojowy, co sprawia, że ilość wytwarzanego sebum. 

Podobny problem występuje również u osób z przerzedzonymi włosami. Mniejsza powierzchnia włosów, na której sebum osiada sprawia, że przetłuszczają się one dużo szybciej.

2. Przez czynniki środowiskowe

Sebum jest oleistą substancją wytwarzaną przez gruczoły łojowe. Znajdują się w nim również pot, martwe komórki skóry, a także zanieczyszczenia środowiskowe, takie jak kurz oraz brud.

3. Przez wahania hormonów

Wahania poziomu hormonów również mogą przyczyniać się do ilości wydzielanego sebum. Skalp może intensywniej przetłuszczać się w okresach, w których narażona jesteś na stres, a także w trakcie owulacji. 

Nadmierne przetłuszczanie często pojawia się także u kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników. Z kolei u pań w okresie menopauzy, gruczoły łojowe mają tendencję do wydzielania mniejszej ilości sebum.

4. Stosowanie nadmiernych ilości lub nieprawidłowa aplikacja produktów do włosów

Czasem rozwiązanie problemu jest prozaiczne – niedokładnie spłukana odżywka lub szampon może sprawić wrażenie przetłuszczonych włosów niedługo po ich umyciu. 

Zdarza się również, że problem nasila się wraz ze zwiększoną częstotliwością używania suchych szamponów. Łatwo tym sposobem wpaść w błędne koło. Dlatego po tego typu produkty sięgaj tylko w wyjątkowych sytuacjach, nie stosuj ich jako stałego punktu pielęgnacji włosów.

Jak dbać o włosy, by nadmiernie się nie przetłuszczały?

1. Dokładnie myj włosy i skórę głowy

Jeśli chcesz mieć pewność, że szampon dostanie się do każdego zakamarka, a nie skupi w jednym miejscu, zacznij wstępnie pienić szampon. Wystarczy, że użyjesz dowolnej butelki bądź plastikowej miski, wlejesz do niej wodę oraz niewielką ilość szamponu i rozmieszasz go tak, by powstała piana. Tak przygotowaną mieszanką oblej zmoczone włosy, a następnie delikatnymi ruchami wmasuj pianę w skórę głowy. Umytą głowę obficie spłucz wodą.

Jeśli stosujesz odżywki bądź maski, nie aplikuj ich na skórę głowy, a jedynie na włosy na długości. Pamiętaj też, by porządnie spłukać cały produkt, najlepiej dwa razy – dla pewności.

2. Przejrzyj składy swoich szamponów

Postaw na delikatne detergenty i składy pozbawione różnego rodzaju silikonów. Są to składniki, które nie rozpuszczają się w wodzie, co oznacza, że osadzają się na skórze głowy i włosach i nie da się porządnie spłukać ich wodą. 

Pamiętaj też, by szampony zawsze dobierać zgodnie z potrzebami skóry głowy, a nie z kondycją włosów na ich długości. Do ujarzmienia włosów wystarczy dobra odżywka.

3. Używaj letniej wody

Wiemy, że polewanie się ciepłą wodą to przyjemność, której trudno sobie odmówić, zwłaszcza, gdy na oknem szaleje jesień lub zima, ale zapewniamy, że Twoja skóra głowy nie potrzebuje wysokich temperatur. Ciepła lub gorąca woda pobudzi mieszki włosowe do wytwarzania większych ilości sebum.

4. Myj włosy wtedy, gdy tego potrzebują

Mit o szkodliwości codziennego mycia włosów został już dawno obalony. Mycie włosów sprawia, że skóra głowy jest czysta, a co za tym idzie również zdrowa. To tworzy odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu włosa. 

Myj włosy wtedy, gdy widzisz, że tego potrzebują.

5. Nie zapominaj o pielęgnacji skóry głowy

Skóra głowy, podobnie jak ta na twarzy, oprócz oczyszczania potrzebuje także innych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie bój się stosować peelingów do skalpu (najlepiej enzymatycznych – one nie uszkodzą włosów). Możesz wykonywać również różnego rodzaju płukanki ziołowe lub octowe.

6. Regularnie czyść szczotkę do włosów

Jeśli tego nie robisz, koniecznie zacznij! Szczotka może przenosić różnego rodzaju zanieczyszczenia na włosy i skórę głowy, co znacząco przyspiesza ich przetłuszczanie. Myj ją przy pomocy szamponu, najlepiej raz na kilka dni.

7. Płucz włosy po treningu

Choć pot nie jest tłusty – jest on mieszanką wody z solami – może powodować szybsze przetłuszczanie. Nie oznacza to jednak, że po każdym wykonanym treningu musisz myć głowę szamponem. Wystarczy, że przepłuczesz włosy wodą i pozostawisz do wyschnięcia. 

Zobacz również:
REKLAMA