Dlaczego mamy opuchnięte oczy?

Jeżeli oczy są zwierciadłem duszy, to aż strach pomyśleć, co ono pokazuje po nieprzespanej nocy, kilku godzinach pracy przy komputerze albo całym dniu na słońcu.

GettyImages
Zadbaj o delikatną skórę wokół oczu, by świadczyła wyłącznie na Twoją korzyść.

Założymy się, że mrugnęłaś w ciągu ostatnich pięciu sekund. Te nieświadome mikroruchy sprawiają, że ultradelikatna skóra wokół oczu starzeje się dużo szybciej niż reszta twarzy. Być może dlatego liczba operacji plastycznych powiek wciąż rośnie w takim tempie. My zamiast iść pod nóż, najpierw wolimy zadziałać prewencyjnie. Dlatego zapytałyśmy specjalistki o najlepsze składniki aktywne w kremach pod oczy.

Czy naprawdę głupie mruganie aż tak postarza?

Przecież gdyby mimika tak źle wpływała na skórę, również okolice niemal nieustannie poruszających się ust powinna pokrywać sieć kurzych łapek. Dlaczego więc najbardziej obrywa się powiekom? „Jest to związane przede wszystkim z różnicami w budowie skóry w tym obszarze w stosunku do innych okolic ciała – wyjaśnia dr n. med. Elżbieta Królikowska, dermatolog Centrum Medicover. – Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka (ma zaledwie 0,5 mm grubości). Praktycznie nie ma w niej gruczołów łojowych, co powoduje, że niezabezpieczona wydzieliną łojową powierzchnia skóry jest bardziej podatna na wysuszenie. Ponadto odpowiedzialne za jędrność i sprężystość włókna kolagenu i elastyny występują w skórze w okolicach oczu w znacząco mniejszej ilości”.

Zobacz też: Czy smartfon może powodować zmarszczki?

Wszystko to oznacza, że właśnie ten obszar twarzy jest najdelikatniejszy, a co za tym idzie – najbardziej wrażliwy na niekorzystne czynniki zewnętrzne. „Im cieńszy naskórek, tym słabsza jest jego funkcja ochronna – mówi ekspertka. – Dlatego promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiska sieją tu większe zniszczenia”. Czyli wolne rodniki mają wolną drogę, by uszkadzać włókna elastyny i kolagenu, których w skórze wokół oczu i tak jest jak na lekarstwo.

A skąd biorą się cienie pod oczami jak u pandy?

„Mogą wynikać z predyspozycji genetycznych i są to wtedy prześwitujące przez cienki naskórek naczynia krwionośne” – podaje jedną z przyczyn dermatolog. Okazuje się jednak, że możemy też same na nie zapracować. „Cienie są najczęściej wynikiem niedostatecznej ilości snu, przemęczenia, narażania się na nadmierny stres, nadużywania alkoholu, palenia papierosów, ekspozycji na promieniowanie UV czy też niewłaściwej diety” – wylicza dr Elżbieta Królikowska. Tak zwany niehigieniczny tryb życia dermatolog wymienia również jako częste przyczyny powstawania worków czy opuchnięć pod oczami (oczywiście obok niezależnych od nas uwarunkowań genetycznych).

Sytuacja nie wygląda zbyt dobrze – przecież nie zamierzamy spędzić życia w ascezie. I o ile wszystkimi redakcyjnymi rękami podpisujemy się pod postulatem rzucenia papierosów w diabły, o tyle uważamy, że cudowny dzień na plaży albo wieczór przy winie są warte lekko podpuchniętych oczu następnego dnia. Poza tym na wszystkie urodowe problemy znajdzie sie jakiś sposób.

Zobacz też: Jak zaradzić opuchniętym oczom?

REKLAMA