Dezodorant a antyperspirant - co wybrać?

Drogie Panie, dezodorant i antyperspirant to nie są synonimy. Owszem może i działają podobnie, bo w końcu walczą z potem, ale w zupełnie inny sposób. Dezodorant maskuje nieprzyjemne zapachy, a antyperspirant dodatkowo hamuje nadmierne pocenia. Zobacz, po który z nich powinnaś sięgnąć.

Dezodorant a antyperspirant fot.shutterstock.com

Dezodorant a antyperspirant – spis treści

Czym się różni dezodorant od antyperspirantu?

Dezodorant

Dezodorant, jak sama nazwa wskazuje, ma przede wszystkim maskować nieprzyjemny zapach potu. Pot z natury jest bezzapachowy, ale w połączeniu z bakteriami na skórze może naprawdę uprzykrzać życie. Z tego względu wiele dezodorantów, poza alkoholem oraz esencjami zapachowymi, zawiera w swoim składzie również substancje bakteriobójcze, które walczą z drobnoustrojami. Dezodoranty działają delikatnie, zwykle do kilku godzin, ale nie zapobiegają pojawianiu się mokrych plam pod pachami.

Antyperspirant

To produkt, którego głównym zadaniem jest hamowanie drożności gruczołów potowych, a tym samym zapobieganie nadmiernemu wydzielaniu potu. Odpowiadają za to alkaliczne sole glinu (obecnie zastępowane są również innymi składnikami), na przykład aluminim, które aktywują się w kontakcie z ciepłą i wilgotną skórą. Antyperspiranty poza tym, że regulują intensywność wydzielania potu, mogą niwelować również przykre zapachy przez cały dzień – działają, dopóki nie zostaną dokładnie zmyte ze skóry.

Dezodorant a antyperspirant – porównanie

Dezodorant

Antyperspirant

Maskuje nieprzyjemny zapach potu

Redukuje wydzielanie potu, który odpowiada za nieprzyjemny zapach

Nie blokuje wydzielania potu

Hamuje wydzielanie potu

Nie zawiera aluminim

Zawiera sole aluminim

Działa antybakteryjnie

Działają antybakteryjnie

Nie zapobiega pojawianiu się mokrych plam pod pachami

Zapobiega pojawianiu się mokrych plam pod pachami

Mogą zostawiać żółte ślady na ubraniach

Mogą zostawiać białe plamy na ubraniach

Rodzaje dezodorantów i antyperspirantów

Jest ich kilka, więc z pewnością znajdziesz taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

  • Aerozol – antyperspirant czy dezodorant w sprayu to niewątpliwe najbardziej popularna forma tego typu kosmetyków. Jest bardzo łatwy w aplikacji (wystarczy spryskać skórę z odpowiedniej odległości), szybko wysycha, a latem delikatnie chłodzi. Ze względu na intensywny zapach nadaje się do szybkiego odświeżenia w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, że dezodorant nie zastąpi perfum, czy wody toaletowej.
  • Kulka (roll-on) – to nic innego jak płyn lub żel, który dzięki specjalnej kulce w opakowaniu bardzo łatwo rozprowadza się po skórze. Antyperspiranty w kulce są nieco delikatniejsze niż te w aerozolu, ale warto jednak pamiętać, że tego typu kosmetyk wchłania się dłużej niż jego odpowiednik w sprayu czy sztyfcie.
  • Sztyft – opakowanie oraz sposób aplikacji tego rodzaju antyperspirantu przypomina nieco produkt w kulce. Jednak tym przypadku produkt zdecydowanie szybciej wchłania się w skórę. Niektórzy twierdzą, że antyperspiranty w sztyfcie są najbardziej skuteczne w walce z nadmierną potliwością.

Antyperspirant w sztyfcie również ma swoje wady, a największą z nich jest fakt, że często pozostawia nieestetyczne, białe ślady na ubranaich. O tym, czy da się ich łatwo pozbyć, przeczytasz w dalszej części artykułu.

  • Chusteczki – jednorazowe chusteczki mogą przydać się w sytuacjach awaryjnych (na przykład w trakcie podróży), ale niekoniecznie będą dobrym wyborem na co dzień.

Dezodorant a antyperspirant – co wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, który produkt powinnaś wybrać, zacznij od określenia intensywności wydzielanego przez Twoje ciało potu w ciągu dnia. Dezodoranty przeznaczone są dla osób, które pocą się umiarkowanie. Zwalczają bakterie i maskują przykre zapaszki, które mogłyby się pojawić. Pamiętaj, że dezodorant nie zastąpi perfum, a będzie raczej ich uzupełnieniem.

Z kolei, jeśli zauważasz mokre plamy pod pachami na Twoich ubraniach, to znak, że warto zacząć stosować antyperspirant, który poza tym, że będzie regulował nadmierne wydzielanie potu, zniweluje też nieprzyjemne zapachy. Może okazać się też tak, że antyperspirantu będziesz używała tylko latem, a poza ciepłym sezonem wystarczy Ci dezodorant.

SPRAWDŹ: Pot – jak zmniejszyć pocenie [opinia eksperta]

Dezodorant antyperspiracyjny – co to?

Jak sama nazwa wskazuje, dezodorant antyperspiracyjny to pewnego rodzaju połączenie dwóch produktów, o których piszemy powyżej. Ma przede wszystkim hamować wydzielanie potu, działać antybakteryjnie, ale także maskować nieprzyjemne zapachy.

Blokery potu – co to?

Blokery to preparaty, które działają podobnie jak antyperspiranty – ich zadaniem jest zahamowanie nadmiernej produkcji potu. Różnica jest taka, że blokery zawierają więcej chlorku glinu niż tradycyjne antyperspiranty, więc mają silniejsze działanie (kanały wyprowadzające pot są jeszcze bardziej blokowane). Poza tym wnikają w głąb kanałów potowych i na dłużej blokują pocenie się. Blokery stosuje się nie częściej niż 2 razy w tygodniu i powinny je stosować wyłącznie osoby, które mają problem z nadmierną potliwością.

Jak stosować antyperspirant?

Oto kilka prostych zasad, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się mokrych plam pod pachami oraz unikniesz białych śladów, widocznych na ciemnych ubraniach.

  1. Nakładaj na czystą i suchą skórę. Po kąpieli dokładnie osusz skórę i odczekaj co najmniej kilkanaście minut przed nałożeniem preparatu. Antyperspirant nie wchłonie się prawidłowo, jeśli użyjesz go na wilgotną skórę.
  2. Nie stosuj antyperspirantu na całe ciało. Pod pachami wystarczy.
  3. Aplikuj antyperspirant na noc. W nocy aktywność gruczołów potowych jest niższa, dzięki czemu produkt nie wejdzie w silną reakcję z potem, dobrze się wchłonie i będzie Ci służył od początku dnia. Rano możesz zastosować dezodorant.
  4. Nie używaj antyperspirantu po depilacji. Najlepiej zrezygnuj z niego na cały dzień po goleniu.
  5. Nie przesadzaj z ilością. Cienka warstwa kosmetyku w zupełności wystarczy.
  6. Może to zabrzmi prozaicznie, ale nigdy nie pożyczaj nikomu swojego antyperspirantuw sztyfcie czy kulce.

Jak stosować dezodorant?

W przypadku dezodorantu nie ma tak wielu zasad, których należy przestrzegać. Wystarczy, że potrząśniesz buteleczką z aerozolem przed użyciem i spryskasz skórę z odległości około 15 cm. Jedno, góra dwa, krótkie, psiknięcia wystarczą. Umiar dotyczy także dezodorantów w sztyfcie czy kulce – dwa pociągnięcia pod pachą w zupełności wystarczą.

Białe i żółte plamy na ubraniach

Podział jest bardzo prosty. Białe plamy pojawiają się na ubraniach w wyniku stosowania antyperspirantów, dezodoranty natomiast pozostawiają żółte ślady. Dzieje się tak, ponieważ kosmetyki mogą wchodzić w reakcje z tkaninami. Niektóre antyperspiranty zawierają na przykład aluminium czy talk, które mogą osadzać się na ubraniach i w efekcie pozostawiać białe smugi. Żółte plamy pod pachami natomiast pojawiają się, gdy podczas prania zajdzie reakcja chemiczna między potem, łojem i składnikami dezodorantu.

Jeśli na Twojej ulubionej bluzce pojawiły się żółte lub białe plamy, to znak, że należy zmienić kosmetyk. Nie wszystkie antyperspiranty i dezodoranty brudzą ubrania. Na rynku znajdziesz bardzo wiele produktów, które nie zostawiają śladów na ubraniach, ale też wcale nie są mniej skuteczne. A co z ulubioną bluzką, jeśli zwykłe pranie nie pomaga? Tradycyjny odplamiacz powinien dać sobie radę z plamą, ale możesz też zastosować domowy sposób – zalej plamę octem z odrobiną wody lub wymieszaj wodę utlenioną z czystą wodą w proporcjach 1:3 oraz odrobiną octu, a następnie wypierz ubrania w pralce.

ZOBACZ TEŻ: Cena urody – za jakie substancje warto słono zapłacić?

REKLAMA