Dermatolożki radzą: najlepsze i najgorsze zabiegi na twarz

Ekspertki od odmładzania zdradzają, w co warto zainwestować w tym sezonie, by uzyskać wysokie urodowe oprocentowanie.

zabiegi na twarz fot. Shutterstock.com

Uniesienie

Ekspertka: dr n. med. Joanna Suseł, specjalista dermatolog i ekspert medycyny estetycznej kliniki Wellderm

Odmładzający hit

„Jett Plasma, czyli bezoperacyjny lifting powiek wykonuje się u osób, które narzekają na opadanie skóry ruchomej części górnych powiek. Urządzenie likwiduje także drugi problem występujący w tym rejonie – siateczkę drobnych zmarszczek. Wygładza też powieki. To praktycznie zabieg bezdotykowy. Głowicą urządzenia pracuję w odległości ok. 2 mm od powierzchni powiek – można powiedzieć, że w powietrzu. To iskry powstające między wierzchołkiem głowicy a skórą powodują wytworzenie plazmy, którą porównujemy do mechanizmu działania piorunów. Za jej pomocą bezdotykowo odparowuję naskórek, tworzący zmarszczki i obwiśnięcia. Przełomowa jest również szybkość liftingu powiek, bo sam zabieg trwa ok. 15 minut. Wystarczy jeden, aby skóra powiek wygładziła się i uniosła – efekt jest porównywalny do interwencji chirurgicznej, ale bez ryzyka związanego z operacją, szwami, bliznami i rekonwalescencją”.

Najbardziej przereklamowany zabieg

„Za dużo oczekuje się od gładkich nici PDO. Pacjentki spodziewają się, że nici te wywołają efekt liftingu rysów twarzy, tymczasem nici typu PDO właściwie mają tylko zagęszczać skórę poprzez stymulację fi broblastów do produkcji kolagenu. Pacjentki mają wiele alternatyw, bo podobnie działają lasery frakcyjne stosowane do resurfacingu, mikronakłuwanie Dermapen, osocze bogatopłytkowe, atelokolagen Linerase. Zabiegi te nie wiążą się jednak z implantacją, są mniej inwazyjne, więc w przypadku wiotkiej skóry wymagającej zagęszczenia wybieram inne zabiegi niż nici PDO”.

Zobacz także: Zabiegi dla ciała i duszy - zadbaj o siebie jesienią i zimą.

Odżywienie

Ekspertka: dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog w Instytucie Kosmetycznym dr Irena Eris

Odmładzający hit 

„Największym hitem w zabiegach dermatologii estetycznej po okresie letnim są zabiegi przywracające nawilżenie skórze. Słońce, wiatr, woda morska i chlorowana sprzyjają zubożeniu zasobów wodnych naszej skóry. Aby przywrócić jej kondycję i odpowiedni wygląd, proponuję pacjentkom zabiegi mezoterapii, a więc ostrzykiwanie całej powierzchni skóry preparatem zawierającym kwas hialuronowy, mikroelementy, peptydy, witaminy. Dzięki nim skóra odzyskuje witalność, blask, jednolitą strukturę i koloryt. Wykonujemy takie zabiegi nie tylko na twarzy, ale też na szyi, dekolcie i grzbietach dłoni. Mezoterapia może być łączona z innymi technikami dla wzmocnienia działania i podtrzymania efektu – obecnie dużą popularnością cieszą się zabiegi z równoczesnym wykorzystaniem mezoterapii i różnych czynników eksfoliacyjnych, m.in. kwasów AHA. Zabiegi mezoterapii mogą być również wykonywane równocześnie z wolumetrią twarzy czy leczeniem toksyną botulinową. Najlepsze efekty uzyskamy, wykonując serię 4-6 zabiegów co 7-10 dni”.

Najbardziej przereklamowany zabieg

„Zabiegiem, z którego bez żalu można zrezygnować, jest mikodermabrazja. To mechaniczne, bardzo powierzchowne złuszczanie rogowej warstwy naskórka. Zdecydowanie lepszy efekt uzyskamy, wybierając zabiegi eksfoliacji chemicznej kwasami owocowymi – to regulacja rogowacenia, przyspieszenie odnowy komórkowej, pobudzenie syntezy kwasu hialuronowego i kolagenu, a przy tym wyrównanie kolorytu, wzmocnienie płaszcza tłuszczowego skóry i naczyń krwionośnych”.

Sprawdź też: Niezawodne duety - te kosmetyki zawsze stosuj razem.

Odświeżenie

Ekspertka: dr n. med. Dorota Szostek,  lekarz medycyny estetycznej SkinClinic

Odmładzający hit 

„W okresie jesień-zima wykonuje się bardzo dużo zabiegów laserowych ze względu na niższą temperaturę i mniejszą ekspozycję na słońce. W tym roku hitem będzie laser frakcyjny Pixel, który jest od niedawna na naszym rynku, ale już cieszy się dużym powodzeniem. Zabieg takim laserem rekomendujemy osobom chcących odświeżyć skórę i pozbyć się drobnych niedoskonałości: niewielkich blizn, drobnych zmarszczek, rozstępów oraz przebarwień. Terapia jest znakomitym rozwiązaniem dla pacjentów oczekujących błyskawicznego i nieinwazyjnego sposobu na poprawę kondycji skóry, wymaga bardzo krótkiej rekonwalescencji. Laser ten doskonale złuszcza naskórek, wpływa na zdrowy wygląd skóry i ogólnie poprawia jej kondycję, redukuje przebarwienia, jest bezkonkurencyjny w obkurczaniu rozszerzonych porów, niweluje blizny, zmarszczki i rozstępy. Pierwsza zauważalna różnica u większości pacjentek widoczna jest już w kilka dni po pierwszym zabiegu. Manifestuje się ona poprawą kondycji i kolorytu skóry. Istotną zaletą zabiegu jest również pobudzenie włókien kolagenu w głębokich warstwach skóry. Najlepsze efekty są po wykonaniu serii 3-4 zabiegów w odstępach 4 tygodni. Prowadzi to do stopniowego zwiększenia napięcia i wygładzenia skóry. Koszt jednego zabiegu na twarz to 1000 zł”.

Najbardziej przereklamowany zabieg

„Nie ma jednego wspaniałego uniwersalnego zabiegu dla wszystkich. Dlatego najważniejsze jest dobrać zabiegi stosownie do jakości skóry, wieku, rysów twarzy. Najczęstszym błędem jest stosowanie stale tylko jednego albo góra dwóch zabiegów. Wtedy efekt jest nienaturalny i można zniechęcić się do którejś z metod”.

Ujędrnienie

Ekspertka: dr n. med. Aldona Stachura, specjalista chirurgii plastycznej i ekspert medycyny estetycznej Kliniki La Perla

Odmładzający hit sezonu

„Myślę, że największym hitem jest zabieg Ultraformer. Po pierwsze dlatego, że jesień i zima to idealny moment na zabiegi odmładzające – gdy schodzi letnia opalenizna, a skóra staje się szara i zmęczona, mamy nieodpartą chęć poprawić jej wygląd i odmłodzić ją. I tu z pomocą przychodzi nam nowość tego roku – Ultraformer, czyli przełomowa, amerykańska technologia do intensywnego liftingu skóry. Co go wyróżnia? Po pierwsze, jest bardzo skuteczny – dobrze wykonany zabieg, np. poprawa owalu twarzy, odejmuje nawet 5 lat i może zastąpić lifting chirurgiczny. Po drugie, można go wykonywać nie tylko na twarz, ale także na problematyczne partie ciała: ramiona, kolana, uda czy pachy. Co najważniejsze jednak, jest całkowicie nieinwazyjny i bezpieczny – posiada wszelkie certyfi katy i potwierdzające jego skuteczność badania kliniczne. A najczęstszym „skutkiem ubocznym” jest fakt, że działając ultradźwiękami, dodatkowo redukuje tkankę tłuszczową i cellulit”.

Niepotrzebnie wydane pieniądze

„Każdy zabieg, który nie jest od sprawdzonego producenta – rynek jest zalany chińskimi podróbkami sprzętów i preparatów, których trzeba się wystrzegać jak ognia. Jeśli chodzi o popularne zabiegi, nie jestem zwolenniczką mezoterapii bezigłowej. Nie dociera ona na tyle głęboko pod naskórek, żeby przynieść trwałe efekty odmładzające. Poza tym potrzeba serii nawet 10 zabiegów dla osiągnięcia jakichkolwiek rezultatów. Zdecydowanie korzystniej, w mojej opinii, jest wykonać tradycyjną mezoterapię lub regenerację osoczem bogatopłytkowym”.

ZOBACZ TEŻ: Jak zimą dbać o cerę wrażliwą, tłustą i suchą?

REKLAMA