Dermaplaning - depilacja i oczyszczanie twarzy skalpelem

Dermaplaning to zabieg kosmetyczny, który polega na goleniu twarzy w celu złuszczenia martwego naskórka i pozbycia się owłosienia. Brzmi to jak viralowy trend, którego koniecznie chcemy... unikać.

dermaplaning fot. Shutterstock.com

Okazuje się jednak, że to nie jest tylko głupkowata moda, która przywędrowała do nas z Insta. W rzeczywistości przeprowadzenie zabiegu jest o wiele bardziej skomplikowane, niż przejechanie po twarzy jednorazówką i powinien wykonywać go wykwalifikowany specjalista.

Dermaplaning - co to jest?

Na Twojej twarzy pojawiły się włoski, których chciałabyś się pozbyć, więc postanowiłaś poszperać w Googlu w poszukiwaniu metod depilacji twarzy? A może szukasz alternatywy dla tradycyjnych peelingów mechanicznych i enzymatycznych? W obu przypadkach - dobrze trafiłaś. Dermaplaning to metoda manualnego złuszczania wierzchnich warstw skóry. Wygląda to jak zdrapywanie obumarłych komórek skóry w twarzy za pomocą piekielnie ostrego skalpela. Podczas zabiegu usuwa się jedynie kilka mikronów skóry - dzięki temu jest ona oczyszczona, ale nie uszkadza się głębszych warstw skóry. Przy okazji złuszczania, siłą rzeczy usuwa się także owłosienie twarzy.

ZOBACZ TEŻ: Depilacja laserowa - kiedy tak, a kiedy nie

Dermaplaning - czy jest bezpieczny?

Tak, pod warunkiem, że wykonuje go osoba doświadczona. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, odczuwa się jedynie mocny nacisk na skórę.

Czy nie mogę użyć po prostu trymera do brwi lub maszynki?

Dermaplaning służy głównie złuszczaniu naskórka - depilacja jest jedynie atrakcyjnym efektem ubocznym. Ostrza maszynki i trymera są cięte maszynowo, przez co ich powierzchnia jest nierówna. Nadają się do golenia włosków, ale nie są w stanie złuszczyć martwych komórek skóry. Skalpel wycinany jest laserowo, dzięki czemu jego ostrze jest gładkie i ekstremalnie ostre. Efektem zabiegu jest gładka skóra z minimalnymi podrażnieniami powierzchni skóry. Skalpel nie podrażnia ani nie uszkadza mieszków włosowych, więc ryzyko zapalenia mieszków jest praktycznie zerowe.

SPRAWDŹ: Jak się depilować bezpiecznie i skutecznie?

Dermaplaning - ile kosztuje?

Cena zależy od gabinetu i waha się między 100 a 300 zł.

Czy dermaplaning można wykonać na skórze trądzikowej?

Zabieg sam w sobie nie jest metodą leczenia trądziku, jednak wykonywany regularnie może pomóc osobom podatnym na trądzik uniknąć powstawania wykwitów. W związku z tym, że dermaplaning zbiera zanieczyszczenia z powierzchni skóry, przyczynia się do odblokowywania porów, a dokładne oczyszczenie cery ułatwia działanie substancjom stosowanym podczas leczeniu, takim jak np. retinol. Pamiętaj też, że aktywne ropne zmiany są przeciwwskazaniem do wykonania dermaplaningu.

Dermaplaning - czy są efekty uboczne i ile czasu skóra wraca do normy?

Po zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie, ale wszystko powinno się unormować w ciągu kilku godzin. Czas ten jest zależny od tego, jak reaktywna jest skóra. Pierwsze godziny po wykonanym dermaplaningu są najlepszym czasem na użycie kosmetyków bogatych w składniki odżywcze jak np. serum. Skóra oczyszczona z martwego naskórka dużo lepiej wchłania składniki aktywne, a ich działanie obejmuje także głębsze warstwy skóry. Należy pamiętać także o regularnym stosowaniu kremów, ponieważ bariera ochronna skóry zostaje nieznacznie naruszona.

Czy po dermaplaningu włoski odrastają ciemniejsze i grubsze?

Dzięki temu, że do dermaplaningu używa się skalpela, którego ostrze jest idealnie ostre oraz gładkie i nie uszkadza mieszków włosowych, odrastające włoski mają taką samą strukturę jak przed zgoleniem. Ciemniejsze i grubsze włoski pojawiają się w wyniku zmian hormonalnych, a nie złuszczania skóry.

SPRAWDŹ TEŻ: Regulacja brwi - 8 zaskakujących faktów

 

Zobacz również:
REKLAMA