Depilacja metodą IPL – test depilatora Braun Silk – expert PRO 5

Metod usuwania owłosienia jest wiele. Używałam już maszynki, elektrycznego depilatora, wosku, a także kremu, więc pozbywałam się włosków tylko na chwilę. Tym razem przetestowałam urządzenie do depilacji metodą IPL dla kobiet i mężczyzn Braun Silk-expert PRO 5.

Depilator IPL Braun MPP

Pierwsze wrażenia

Zacznę może od najświeższych wrażeń, czyli tych, które towarzyszyły mi, kiedy otrzymałam zestaw do depilacji Braun Silk-expert PRO 5. Choć, jak wiadomo, książki nie należy oceniać po okładce, nie ukrywam, że uwielbiam eleganckie opakowania, a jeszcze bardziej lubię harmonię – z resztą, trudno się dziwić, jestem zodiakalną wagą. Oczywiście najważniejsza jest dla mnie skuteczność produktu, więc często sprawdzone kosmetyki przelewam do szklanych butelek, które już na stałe zamieszkały w mojej łazience. Dlaczego o tym wspominam?

Kiedy otworzyłam pudełko, moim oczom ukazało się eleganckie, minimalistyczne etui, które kolorystycznie idealnie pasuje do mojego ulubionego zestawu kosmetyczek, więc już na wstępie dostało ode mnie duży plus. W saszetce znajdował się równie elegancki, biały depilator ze złotymi dodatkami i tutaj znowu kolorystyka okazała się strzałem w dziesiątkę!

Nie wspomniałam jeszcze, że bardzo cenię sobie praktyczne produkty, dlatego szybko zauważyłam, że przegrody w saszetce przymocowane są z obu stron na rzepy, co oznacza, że mogę wykorzystać  futerał na przykład jako dodatkową kosmetyczkę. Skoro poznałyście już moje zboczenia na punkcie układania i kolorystycznego dopasowania (w szafie oczywiście ubrania segreguję według kolorów), przejdę w końcu do sedna.

Depilator IPL BraunMPP

W etui otrzymałam:

  • Urządzenie do trwałej depilacji Braun Silk-expert PRO 5 z zasilaczem
  • Standardową głowicę
  • Precyzyjną głowicę*
  • Bazę wraz z przewodem sieciowym
  • Maszynkę do golenia Gillette Venus extra smooth
  • Mini golarkę do twarzy
  • Instrukcję obsługi

*Ta głowica nie jest dołączana do wszystkich modeli, podobnie jak szeroka głowica, którą stosuje się na dużych obszary ciała. Mój zestaw nie zawierał szerszej głowicy, ale nie było to dla mnie problemem, ponieważ standardową głowicę można stosować na wszystkich partiach ciała.

Depilator IPL BraunMPP

Zestaw zawierał wszystko, czego potrzebuję do wykonania zabiegu – wraz z maszynką do golenia oraz golarką do twarzy, bo przed zabiegiem depilacji metodą IPL należy pozbyć się wszystkich włosków, ale o tym niebawem.

Depilacja depilacji nie równa

Do depilacji laserowej podchodziłam jak tzw. pies do jeża. Niby chciałam, bo włosy, szczególnie na nogach, rosną mi szybko, a w dodatku są dość ciemne. Poza tym lubię mieć gładkie, miękkie i nawilżone balsamem ciało, więc denerwują mnie nawet najmniejsze włoski, mimo że prawie ich nie widać. Z drugiej strony trochę obawiałam się bólu, ponieważ do dziś pamiętam, kiedy popijając kawę u kosmetyczki, słyszałam przerażające krzyki kobiety, która miała wykonywany zabieg epilacji laserowej w gabinecie obok. Oczywiście nie wiem do końca, co było przyczyną jej bólu, ale podświadomie uznałam, że chyba będę musiała zostać przy goleniu nóg maszynką.

Aż w końcu w redakcji pojawił się depilator IPL, który według zapewnień producenta ma osłabiać cebulki na tyle, że po serii regularnych zabiegów (od 4 do 12 wykonywanych raz w tygodniu) włoski będą odrastały znacznie wolniej. Zgłosiłam więc ochoczo swoją kandydaturę i tym sposobem trafił w moje ręce, oraz nogi, do testów.

Laser a depilacja IPL

Od razu wyjaśnię, że depilacja metodą IPL nie jest tym samym co laserowe usuwanie owłosienia. Zabiegi różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem emitowanego światła. IPL (Intense Pulsed Light) generuje intensywne, szerokie i pulsujące światło, natomiast laser wysyła skoncentrowaną, monochromatyczną wiązkę (o określonej długości fali) w skórę. Obie metody oddziałują na cebulki włosów, osłabiając je, dzięki czemu włoski odrastają znacznie wolniej.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która metoda jest lepsza, ponieważ zarówno liczba potrzebnych zabiegów, jak i utrzymujące się efekty zależą przede wszystkim od zabarwienia skóry oraz rodzaju i koloru włosków. Prawdopodobnie efekty zobaczysz szybciej po kilku laserowych zabiegach w gabinecie, ale tego nie wiem, bo nie nigdy nie zdecydowałam się na laserowe usuwanie włosków, o czym opowiedziałam już na wstępie.

Depilator IPL BraunMPP

Mogę jedynie stwierdzić, że depilacja IPL nie boli – przynajmniej nie boli mnie. Nie oznacza to jednak, że podczas depilacji nic nie czułam, bo szczególnie przy pierwszym zabiegu, kiedy nie wiedziałam jeszcze czego się spodziewać, odczuwałam lekkie uderzenia ciepłego światła. Później było już z górki i trochę przypiekło tylko pod kolanem, gdzie nie ogoliłam dokładnie włosków. Poza tym każda z nas ma inną skalę odczuwania bólu. Dodam tylko, że depilator IPL działa w trzech trybach normalnym, delikatnym i super delikatnym, które można wybierać manualnie, więc problem rozwiązany. Ja wykorzystałam tryb normalny do depilacji nóg i rąk, a pachy potraktowałam trybem delikatnym.

Depilator Braun Silk-expert Pro 5 posiada akredytację Skin Health Alliance i został zatwierdzony przez FDA – amerykańską Agencja Żywności i Leków.

Jak używać depilatora IPL?

Opowiem Wam jeszcze trochę o tym, jak wygląda cały proces, dzięki czemu zaoszczędzicie trochę czasu na czytaniu instrukcji, chociaż ta jest raczej prosta, zwięzła i czytelna.

Do depilacji metodą IPL nie trzeba zapuszczać włosów – wręcz przeciwnie! Włoski, których chcemy pozbyć się na stałe, najpierw należy dokładnie ogolić, ponieważ strumień światła powinien oddziaływać bezpośrednio na cebulki. Jeśli tego nie zrobimy, zabieg może okazać się bolesny, a w powietrzu będzie unosił się nieprzyjemny zapach spalenizny – przetestowałam na kawałku skóry i faktycznie lekko zabolało. Jeszcze tylko wystarczy osuszyć ręcznikiem skórę (zabieg wykonuje się na suchej skórze), podłączyć urządzenie do prądu i w zasadzie to byłoby na tyle z przygotowań.

Depilator IPL BraunMPP

Włączony depilator należy przyłożyć do skóry, aby ten, wyposażony w technologię SensoAdapt™, mógł odczytać jej kolor i od razu dopasować do niego odpowiednie natężenie światła. Sensor odczytuje odcień 80 razy na sekundę, dzięki czemu moc światła dopasowywana jest automatycznie przez cały czas trwania zabiegu, co widać po boku urządzenia, gdzie zapalają się białe diody. Jeśli źle przyłożymy nakładkę do ciała, światełka LED zapalą się na czerwono, a światło nie będzie emitowane. Dzięki temu wiemy, czy wykonujemy zabieg dokładnie i nie pomijamy żadnego miejsca.

W moim przypadku diody świeciły się na czerwono, kiedy chciałam depilować nogę w okolicy kości piszczelowej, więc nauczona doświadczeniem po pierwszym zabiegu, zmieniałam nasadkę na precyzyjną, kiedy depilowałam tę część nogi, bo tak po prostu było wygodniej.

Depilator IPL BraunMPP

Depilatora IPL można używać na dwa sposoby: punktowo lub przesuwając go po ciele. Po przetestowaniu obu mogę śmiało stwierdzić, że pierwszy z nich sprawdzi się lepiej do depilacji pach i okolic bikini, a poślizg jest zdecydowanie wygodniejszy do usuwania włosków z nóg i rąk – w ten sposób miałam pewność, że nie pomijam żadnego miejsca. Punktowo potraktowałam jeszcze kolana i okolice kostek.

Jeszcze jedno! Sposób użycia depilatora Braun jest naprawdę bardzo prosty i poradzi sobie z nim każdy. Problem pojawia się w momencie, gdy chcemy pozbyć się włosków na przykład z tylnych partii ud. Wtedy warto przygotować się na małą gimnastykę, ale przecież mały streching jeszcze nikomu nie zaszkodził.

Depilator IPL BraunMPP

Wrażenia po depilacji IPL

Depilator IPL BraunMPP

Depilator IPL BraunMPP

Efekty po pierwszym zabiegu

Co tu dużo pisać… Nie było to dotknięcie magicznej różdżki, która jednym błyskiem, pozbywa się włosków raz na zawsze. Najmocniejsze włoski po kilku dniach zaczęły odrastać, co i tak pozytywnie mnie zaskoczyło, bo po zwykłym goleniu maszynką odrastają już następnego dnia. Żeby jednak efekt był widoczny, producent zaleca wykonanie od 4 do 12 zabiegów raz w tygodniu. Później już tylko, w zależności od potrzeb i rodzaju włosów, wystarczą przypominające zabiegi raz w miesiącu, a może nawet rzadziej.

Kolejne zabiegi

Drugi zabieg był zdecydowanie bardziej satysfakcjonujący. Owszem niektóre włoski nadal odrastały, te najmocniejsze wciąż były dość twarde, a reszta, mimo że teoretycznie trochę odrosła, bo czułam je pod palcami, była prawie niewidoczna. Żeby cokolwiek dostrzec, musiałam się naprawdę dokładnie przyjrzeć.

Pozostała mi tylko walka z twardymi włoskami w dolnej części nóg, reszta najwidoczniej była bardzo słaba. Poza tym mam raczej jasną skórę i ciemne włosy, więc idealnie wpasowałam się w tabelę odcieni skóry i kolorów włosów zawartej na opakowaniu. Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj włosków nadaje się do przeprowadzenia zabiegu IPL.

Depilator IPL BraunMPP

Po serii czterech zabiegów dostrzegłam znaczną różnicę. Słabe włoski przestały odrastać w ogóle, a te najmocniejsze odrastają znacznie wolniej i to w dodatku nie wszystkie. Jestem pewna, że po kolejnych zabiegach będzie tylko lepiej.

Rabat dla czytelniczek Women’s Health

Z kodem WH-200 kupicie Braun Silk-expert PRO 5 z rabatem 200 zł do 23 lutego na stronie https://bit.ly/WHxBraun.

Więcej informacji o produkcie i aktualnych promocjach znajdziesz na stronie internetowej producenta.