Depilacja bikini – jak wykonać ją w domu?

Depilacja bikini to zabieg, który możesz wykonać w domu. Sprawdź, jak zrobić to bezpiecznie i skutecznie.

depilacja bikini fot. Shutterstock.com

 

Zacznijmy od tego, że usuwanie włosów z każdego miejsca na ciele jest tylko i wyłącznie twoją decyzją – nie powinnaś czuć się zobowiązana, by to robić. Nie powinnaś też ulegać presji otoczenia, jeśli uważasz, że nie potrzebujesz depilacji, by czuć się ze sobą dobrze. Jeżeli jednak zdecydujesz się na wykonanie depilacji bikini, warto wiedzieć, na co powinnaś zwrócić uwagę.

Depilacja bikini – czy można wykonać ją w domu

Depilacja bikini to zabieg pielęgnacyjny, który znajduje się w ofercie niemal każdego salonu kosmetycznego. Jeśli na myśl o depilacji bikini przez osobę trzecią czujesz dyskomfort lub po prostu chcesz zaoszczędzić parę groszy, z powodzeniem możesz wykonać zabieg w domowym zaciszu. 

By efekt depilacji bikini był najlepszy, należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach. Ich nieprzestrzeganie może mieć nieprzyjemne konsekwencje w postaci podrażnień, miejscowych zakażeń, wrastających włosków i guzkowatych wyprysków. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wykonać depilację bikini w sposób bezpieczny i higieniczny, czytaj dalej.

Depilacja bikini – jak bezpiecznie wykonać ją w domu

Najczęstszym powikłaniem występującym po depilacji bikini są wrastające włoski oraz miejscowe podrażnienia, które mogą przerodzić się w ropne wypryski. Na szczęście można tego uniknąć. Wystarczy stosować się do następujących zasad:

1. Zainwestuj w dobrą golarkę

Wybór odpowiedniej maszynki to pierwszy krok do zapewnienia gładniej i pozbawionej podrażnień skóry w okolicy bikini. Warto wybrać golarkę, która posiada kilka ostrzy – dzięki temu nacisk wywierany na skórę jest rozłożony na większą powierzchnię, co sprawia, że ostrze tnie bardziej skutecznie, dokładniej i bez podrażnień. Różnicę zrobi również maszynka z paskiem łagodzącym.

Niezwykle istotne jest to, by jednorazowych maszynek używać tylko raz. Stępione ostrza, na których po użyciu namnożyły się bakterie to prosta droga do powstania stanu zapalnego w okolicy bikini. 

2. Przygotuj skórę do golenia

Przed rozpoczęciem depilacji spędź co najmniej 10 minut w ciepłej wodzie. To pomoże zmiękczyć naskórek, co zapobiegnie powstawaniu miejscowych podrażnień. Możesz wykonać również delikatny peeling.

3. Nie zapominaj o kremie do golenia

Może wydawać się, że to tylko przyjemny dodatek do zabiegu. W rzeczywistości to o wiele więcej. Jeśli nie użyjesz kremu, żelu lub pianki ostrza maszynki będą mocno pocierać o skórę, co skończy się podrażnieniem skóry. Kosmetyk do depilacji zapewni poślizg i nawilżenie. Nałóż cienką warstwę produktu tak, by włoski wystawały ponad nią. Na koniec zmyj pozostałości.

4. Zwróć uwagę na kierunek ruchu maszynki

Sposób golenia włosków ma kluczowe znaczenie w kontekście podrażnień, jakie mogą wystąpić po depilacji. Golenie w różnych kierunkach zwiększy ryzyko wrastania włosków. Zawsze gol się w jednym kierunku – najlepiej z włosem, a nie pod włos. Przesuwaj maszynkę delikatnie, nie wywierając zbyt dużego nacisku. Jedno przejechanie powinno wystarczyć.

5. Po depilacji złagodź ewentualne podrażnienia

Od razu po depilacji zmyj resztki kremu i wykonaj zimny kompres (10 minut powinno wystarczyć). Następnie posmaruj okolicę bikini  kosmetykiem, który złagodzi ewentualnie podrażnienia. Dobrym wyborem będzie olejek z drzewa herbacianego. Jest on naturalnym środkiem przeciwzapalnym i antyseptycznym. Jeśli zaraz po goleniu czujesz, że na skórze wystąpiło podrażnienie, użyj dodatkowo mocno nawilżającego kremu.

6. Jeśli golenie maszynką wywołuje podrażnienia, rozważ inne opcje

W niektórych przypadkach golenie maszynką po prostu nie zdaje egzaminu – nawet wtedy, gdy trzymasz się wszystkich wymienionych wyżej zasad. W takiej sytuacji warto rozważyć inne metody depilacji, np. depilację depilatorem, kremem, woskiem lub depilację laserową. Depilację dwiema ostatnimi metodami najlepiej wykonać u specjalisty. Jeśli nie wiesz, która metoda najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku, poproś o radę profesjonalistę, np. kosmetyczkę.

 

REKLAMA