Czy wybielanie zębów powoduje uszkodzenia szkliwa?
Jakiś czas temu wybielałam sobie zęby lampą UV, ale po zabiegu były bardzo wysuszone, a na jedynce pojawiło się nawet pęknięcie. Chciałabym iść jeszcze raz, ale boję się, że coś może się stać.
Na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada ekspert WH – lekarz stomatolog Katarzyna Biczysko, założycielka Klinki Biczysko w Poznaniu.
Jednorazowe wybielanie lampą UV na pewno nie było bezpośrednią przyczyną pęknięcia szkliwa – mówi stomatolog Katarzyna Biczysko, założycielka Klinki Biczysko w Poznaniu. – Zapewne pojawiło się ono już wcześniej”. Po zabiegu stało się po prostu bardziej widoczne.
„Wysuszenie jest natomiast wynikiem zastosowania żeli wybielających o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru (20-35%) – wyjaśnia lekarka. – Swoim klientkom polecam wybielanie nakładkowe, podczas którego stężenie nadtlenku jest niższe (maksymalnie 16%), a efekt po 4-6 dniach stosowania podobny”. Zaletą tej metody jest fakt, że zęby mają w ciągu dnia czas się zregenerować.
„Nikt z moich pacjentów nie zgłaszał problemów z wysuszonym szkliwem – dodaje Biczysko. – Jednorazowy zabieg wybielania nie jest szkodliwy, ale musisz pamiętać, że jeżeli będziesz powtarzać kilka razy do roku, to w wieku 40 lat będziesz miała spękane szkliwo jak u starszej pani”. Dlatego dbaj o piękną biel zębów, ale rozsądnie.
Poznaj też listę 7 produktów, które powodują przebarwienia na zębach. Dowiedz się też, jak bezpiecznie wybielać zęby w domu.
Jeśli chcesz nas o coś zapytać, wyślij wiadomość przez nasz formularz kontaktowy lub napisz do nas na naszym oficjalnym profilu fejsbukowym. Żadnej wiadomości nie zostawiamy bez odpowiedzi,a najciekawsze pytania lądują w papierowym wydaniu magazynu.
WH 06/2015