Czy trzeba robić przerwy w malowaniu paznokci? [Zapytaj WH]

Na Wasze pytania odpowiadali nasi eksperci.

GettyImages

WH: „Płytka paznokcia to martwy twór zbudowany z keratyny – mówi dr Danuta Nowicka, specjalista dermatolog. – Żywa, rosnąca część, do której niezbędne jest dostarczanie tlenu i składników odżywczych, schowana jest pod wałem paznokciowym”. Dlatego nakładane na płytkę specyfiki mogą jedynie wzmocnić mechanicznie jej strukturę, a nie odżywić czy dotlenić nieżyjący produkt skóry. Z tego powodu nieprzerwane malowanie paznokci prowadzi co najwyżej do ich zażółcenia. „W przypadku stałych zdobień najgorsze jest natomiast ich zbyt częste zdejmowanie, a nie samo noszenie” – dodaje dermatolog. Dlatego jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla swoich paznokci, zamiast kupować drogie, oddychające lakiery, zadbaj o dietę bogatą w żelazo, krzem i cynk

REKLAMA

SPRAWDŹ TEŻ: 8 sposobów na piękne paznokcie

Znacie jakiś ciekawy i niezbyt wyczerpujący sposób na trenowanie całego ciała?

WH: „Możesz w siłowni wykonywać 1 lub 2 ćwiczenia na poszczególne mięśnie tułowia, obręczy barkowej oraz kończyn górnych i dolnych – mówi profesor Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej AWF. – Przy angażowaniu po kolei wszystkich partii ciała unikniesz znużenia, modelując mimochodem sylwetkę, poprawiając sprawność i wydolność fi zyczną”. To dobry pomysł dla początkujących: wykonujesz ćwiczenia, które lubisz, i w ten sposób przygotowujesz się do większego wysiłku. Ćwiczysz już od jakiegoś czasu? „Włącz do treningu elementy sportów walki – radzi prof. Stefaniak. – Po wykonaniu tradycyjnej rozgrzewki możesz np. przejść do biegu bokserskiego”.

Jak on wygląda? Truchtasz, unosząc na przemian udo prawej i lewej nogi, a jednocześnie wyrzucasz ramiona w przód, jakbyś chciała uderzyć kogoś, kto stoi przed Tobą. „Ćwiczenie to nie tylko wspaniale kształtuje koordynację całego ciała, ale i rzeźbi ramiona, brzuch, uda oraz pośladki – tłumaczy prof. Stefaniak. – Możesz również przeszywać powietrze coraz wyższymi kopnięciami na przemian jedną i drugą nogą”. Poprawisz tym gibkość miednicy, wzmocnisz brzuch i ujędrnisz pośladki. Poza tym masz do dyspozycji jeszcze przejście z leżenia tyłem do siadu, z jednoczesnym wyprowadzaniem ciosów sierpowych, co kształtuje silny i płaski brzuch. Trzy minuty pracy ze skakanką dopełniają trening, którego dynamika, zmienność i wszechstronność przeciwdziałają rutynie. 

ZOBACZ TEŻ: Łamliwe paznokcie - jak to naprawić?

REKLAMA

REKLAMA

Od niedawna jestem na diecie, ale ciągle nie mogę przestać myśleć o jedzeniu. To normalne?

WH: To zazwyczaj efekt źle dobranego i zbilansowanego jadłospisu. „Musisz mieć świadomość, że każdy organizm jest inny, dlatego warto unikać stosowania diet »dla każdego«, ponieważ zazwyczaj są to diety dla nikogo – mówi psychodietetyk Marta Sosnowska. – Poza tym nie rezygnuj w drastyczny sposób z tego, co do tej pory najbardziej lubiłaś jeść”. Z prostego powodu: nie chodzi o to, aby wprowadzić tymczasowe rozwiązania na 3 miesiące, tylko zmienić sposób odżywiania na resztę życia. „Jeśli kochasz pizzę, z pewnością da się ułożyć plan tak, abyś mogła sobie na nią pozwolić raz w tygodniu” – dodaje Sosnowska. I jeszcze – jeżeli planujesz prawdziwą rewolucję dietetyczną, skonsultuj ją z profesjonalistą, który zadba nie tylko o Twoje samopoczucie, ale i o zdrowie.

Szef ostatnio wysyła do mnie SMS-y w nocy, rzuca sprośne komentarze w pracy i łapie mnie za rękę. Co mogę z tym zrobić?

WH: „W przepisach prawa brakuje definicji molestowania seksualnego w miejscu pracy – mówi adwokat Sylwia Konieczna, prowadząca kancelarię adwokacką we Wrocławiu. – Jednak w praktyce uznaje się za nią wszelkie zachowania, gesty, wypowiedzi o podłożu seksualnym, godzące w dobra osobiste i godność pracownika”. Możesz wówczas powołać się na przepisy kodeksu pracy (np. żądając odszkodowania), kodeksu cywilnego (np. domagając się zadośćuczynienia), a nawet kodeksu karnego (co niekiedy prowadzi do zastosowania kary pozbawienia wolności). Jeżeli zaś zachowanie Twojego przełożonego trudno uznać za molestowanie seksualne, nadal możesz walczyć o swoje prawa. „Na przykład żądając równego traktowania w pracy od najwyższych władz spółki, informując o sprawie inspekcję pracy czy organizacje pozarządowe – dodaje mecenas Konieczna. – Pamiętaj jednak, że to Ty będziesz musiała przedstawić zebrane dowody”.

ZOBACZ TEŻ: Masturbuję się, mimo że mam chłopaka. To OK? [Zapytaj WH]

Zobacz również:
Powroty do ćwiczeń są równie trudne, co powroty do pracy po wakacjach życia. Spokojnie, nie będziemy Cię namawiać, żebyś na urlop zabrała ze sobą robotę, ale trening już tak. Wrócisz pełna energii i w formie lepszej niż kiedykolwiek.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA