Czy trzeba robić przerwy w malowaniu paznokci? [Zapytaj WH]

Na Wasze pytania odpowiadali nasi eksperci.

GettyImages

WH: „Płytka paznokcia to martwy twór zbudowany z keratyny – mówi dr Danuta Nowicka, specjalista dermatolog. – Żywa, rosnąca część, do której niezbędne jest dostarczanie tlenu i składników odżywczych, schowana jest pod wałem paznokciowym”. Dlatego nakładane na płytkę specyfiki mogą jedynie wzmocnić mechanicznie jej strukturę, a nie odżywić czy dotlenić nieżyjący produkt skóry. Z tego powodu nieprzerwane malowanie paznokci prowadzi co najwyżej do ich zażółcenia. „W przypadku stałych zdobień najgorsze jest natomiast ich zbyt częste zdejmowanie, a nie samo noszenie” – dodaje dermatolog. Dlatego jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla swoich paznokci, zamiast kupować drogie, oddychające lakiery, zadbaj o dietę bogatą w żelazo, krzem i cynk

SPRAWDŹ TEŻ: 8 sposobów na piękne paznokcie

Znacie jakiś ciekawy i niezbyt wyczerpujący sposób na trenowanie całego ciała?

WH: „Możesz w siłowni wykonywać 1 lub 2 ćwiczenia na poszczególne mięśnie tułowia, obręczy barkowej oraz kończyn górnych i dolnych – mówi profesor Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej AWF. – Przy angażowaniu po kolei wszystkich partii ciała unikniesz znużenia, modelując mimochodem sylwetkę, poprawiając sprawność i wydolność fi zyczną”. To dobry pomysł dla początkujących: wykonujesz ćwiczenia, które lubisz, i w ten sposób przygotowujesz się do większego wysiłku. Ćwiczysz już od jakiegoś czasu? „Włącz do treningu elementy sportów walki – radzi prof. Stefaniak. – Po wykonaniu tradycyjnej rozgrzewki możesz np. przejść do biegu bokserskiego”.

Jak on wygląda? Truchtasz, unosząc na przemian udo prawej i lewej nogi, a jednocześnie wyrzucasz ramiona w przód, jakbyś chciała uderzyć kogoś, kto stoi przed Tobą. „Ćwiczenie to nie tylko wspaniale kształtuje koordynację całego ciała, ale i rzeźbi ramiona, brzuch, uda oraz pośladki – tłumaczy prof. Stefaniak. – Możesz również przeszywać powietrze coraz wyższymi kopnięciami na przemian jedną i drugą nogą”. Poprawisz tym gibkość miednicy, wzmocnisz brzuch i ujędrnisz pośladki. Poza tym masz do dyspozycji jeszcze przejście z leżenia tyłem do siadu, z jednoczesnym wyprowadzaniem ciosów sierpowych, co kształtuje silny i płaski brzuch. Trzy minuty pracy ze skakanką dopełniają trening, którego dynamika, zmienność i wszechstronność przeciwdziałają rutynie. 

ZOBACZ TEŻ: Łamliwe paznokcie - jak to naprawić?

Od niedawna jestem na diecie, ale ciągle nie mogę przestać myśleć o jedzeniu. To normalne?

WH: To zazwyczaj efekt źle dobranego i zbilansowanego jadłospisu. „Musisz mieć świadomość, że każdy organizm jest inny, dlatego warto unikać stosowania diet »dla każdego«, ponieważ zazwyczaj są to diety dla nikogo – mówi psychodietetyk Marta Sosnowska. – Poza tym nie rezygnuj w drastyczny sposób z tego, co do tej pory najbardziej lubiłaś jeść”. Z prostego powodu: nie chodzi o to, aby wprowadzić tymczasowe rozwiązania na 3 miesiące, tylko zmienić sposób odżywiania na resztę życia. „Jeśli kochasz pizzę, z pewnością da się ułożyć plan tak, abyś mogła sobie na nią pozwolić raz w tygodniu” – dodaje Sosnowska. I jeszcze – jeżeli planujesz prawdziwą rewolucję dietetyczną, skonsultuj ją z profesjonalistą, który zadba nie tylko o Twoje samopoczucie, ale i o zdrowie.

Szef ostatnio wysyła do mnie SMS-y w nocy, rzuca sprośne komentarze w pracy i łapie mnie za rękę. Co mogę z tym zrobić?

WH: „W przepisach prawa brakuje definicji molestowania seksualnego w miejscu pracy – mówi adwokat Sylwia Konieczna, prowadząca kancelarię adwokacką we Wrocławiu. – Jednak w praktyce uznaje się za nią wszelkie zachowania, gesty, wypowiedzi o podłożu seksualnym, godzące w dobra osobiste i godność pracownika”. Możesz wówczas powołać się na przepisy kodeksu pracy (np. żądając odszkodowania), kodeksu cywilnego (np. domagając się zadośćuczynienia), a nawet kodeksu karnego (co niekiedy prowadzi do zastosowania kary pozbawienia wolności). Jeżeli zaś zachowanie Twojego przełożonego trudno uznać za molestowanie seksualne, nadal możesz walczyć o swoje prawa. „Na przykład żądając równego traktowania w pracy od najwyższych władz spółki, informując o sprawie inspekcję pracy czy organizacje pozarządowe – dodaje mecenas Konieczna. – Pamiętaj jednak, że to Ty będziesz musiała przedstawić zebrane dowody”.

ZOBACZ TEŻ: Masturbuję się, mimo że mam chłopaka. To OK? [Zapytaj WH]

REKLAMA