Czy szampon do włosów trzeba zmieniać co jakiś czas?

Żeby włosy były piękne, lśniące i zdrowe musimy zapewnić im, oraz skórze głowy, odpowiednią pielęgnację. Mycie włosów to oczywiście podstawa, ale ważne są również kosmetyki. Czy powinnyśmy co jakiś czas je zmieniać? Na to pytanie odpowiedziała ekspertka z Instytutu Trychologii.

Mycie włosów fot.shutterstock.com

Szampony do włosów - spis treści

  1. Jak wybrać odpowiedni szampon?
  2. Rodzaje szamponów do włosów
  3. Czy szampon trzeba zmieniać co jakiś czas?
  4. Stosuj szampony do włosów naprzemiennie
  5. Jak prawidłowo myć włosy?
  6. Mycie włosów wieczorem?

Jak wybrać odpowiedni szampon?

Zanim odpowiemy na najważniejsze pytanie „Czy szampon trzeba zmieniać co jakiś czas”, przypomnimy raz jeszcze, że kosmetyki do pielęgnacji powinny być dobrane tak, żeby odpowiadały potrzebom skóry głowy. Nie każdy szampon „must-have” promowany przez bloggerki albo nawet taki, który poleciła Ci przyjaciółka, przyniesie spektakularne efekty również w Twoim przypadku.

Zacznij od określenia potrzeb włosów, a przede wszystkim skóry głowy. „Nie dobieramy szamponu do włosów - łodyg. Na łodygi włosa dobieramy maski lub odżywki” – mówi trycholog, Anna Mackojć. Dobierając preparat, powinniśmy uważnie czytać jego skład i szukać w nim składników aktywnych, takich jak: witaminy, wyciągi i ekstrakty roślinne. Unikaj kosmetyków przepełnionych różnymi rodzajami alkoholi. Producenci proponują nam tak wiele produktów, że wybór naprawdę nie jest łatwy. Szansa, że trafisz na mało skuteczny produkt, jest całkiem spora, ale nie poddawaj się i szukaj dalej. Źle dobrany szampon po zastosowaniu może powodować świąd, pieczenie, zaczerwienienie lub łojotok, co jest bezwzględnym wskazaniem do zmiany produktu.

Rodzaje szamponów do włosów

  1. Szampon do włosów farbowanych
  2. Szampon do włosów puszących się
  3. Szampon do włosów zniszczonych, suchych i łamliwych
  4. Szampon do włosów przetłuszczających się
  5. Szampon do włosów cienkich i wypadających
  6. Szampon przeciwłupieżowy

Szampony mogą występować w różnych postaciach. Na drogeryjnych półkach znajdziesz już nie tylko szampony w płynie, ale także:

  • szampony w kostce – działają tak samo, jak szampony w płynie. Różnica jest taka, że szampony w płynie są już rozwodnione, a te w kostce trzeba przed użyciem spienić (wystarczy, że wrzucisz kostkę do słoika z ciepłą wodą, potrząśniesz, a pianę nałożysz na wilgotne włosy). Poza tym szampony w kostce najczęściej sprzedawane są w papierowych, a nie plastikowych opakowaniach. Zdarzają się też szampony w ekologicznych, metalowych puszkach wielorazowego użytku.
  • szampony w kremie – nie pieni się tak jak szampon w płynie czy kostce, przez co podczas pierwszego mycia może wydawać Ci się, że nie myje dokładnie skóry głowy i włosów. Jest nieco gęstszy, konsystencją przypomina bardziej maskę niż szampon, ale bez obaw – ten również ma właściwości myjące. Tego typu szampon nie zawiera SLSów, silikonów i barwników.
  • szampony w proszku (tzw. suche) – dostępne są zarówno suche szampony w sprayu, jak i pudrze. Nie są to kosmetyki pielęgnacyjne, więc stosuj je jak najrzadziej – najlepiej wyłącznie w sytuacjach awaryjnych (po treningu, kiedy nie masz dostępu do wody, czy podczas podróży).

Suchy szampon podrażnia skórę, blokuje ujście mieszków włosowych, może więc pogarszać stan skóry głowy czy przyczyniać się do łupieżu. Nie powinien więc pozostawać na naszej skórze głowy zbyt długo. Jeśli użyliśmy go rano do szybkiego odświeżenia włosów, trzeba pamiętać, aby po przyjściu do domu - natychmiast go zmyć" – radzi trycholożka Anna Mackojć.

ZOBACZ TEŻ: Szampon w kostce – czym jest, gdzie kupić i jak używać?

Czy szampon trzeba zmieniać co jakiś czas?

„Szampon do włosów powinno dobierać się w zależności od aktualnych potrzeb włosów. Włosy potrzebują również różnorodnych składników. Szampon można stosować tak długo, jak odpowiada on potrzebom naszej skóry głowy. Cały czas trzeba mieć na względzie idealną kondycją skóry głowy, gdyż to ona zapewnia naszym włosom potencjał do wzrostu” - wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

uroda, pielęgnacja włosów, kąpiel, prysznic, szampon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Stosuj szampony do włosów naprzemiennie

Nie chodzi o to, żebyś co kilka myć sięgała po inny szampon, a o dostosowanie produktu do potrzeb skóry głowy, które mogą być różne. „Jeśli trenujemy lub korzystamy z chlorowanego basenu wówczas po takim treningu lub po chlorowanej wodzie myjemy skórę głowy innym szamponem niż ten, którego używamy codziennie” – dodaje trycholog, Anna Mackojć.

SPRAWDŹ: Pielęgnacja włosów a trening. Jak dbać o włosy?

Jak prawidłowo myć włosy?

Oto kilka najważniejszych zasad.

  1. Nakładaj szampon dwukrotnie – tylko w ten sposób usuniesz z włosów oraz skóry głowy wszystkie zanieczyszczenia.
  2. Nie nakładaj szamponu bezpośrednio na skórę głowy – zacznij od spienienia go w dłoniach.
  3. Podczas mycia włosów wykonuj masaż skóry głowy opuszkami palców.
  4. Myj włosy letnią wodą.
  5. Częstotliwość mycia dostosuj do potrzeb skóry głowy. Myj włosy codziennie, jeśli używasz kosmetyków do stylizacji włosów (pianki, żelu, lakieru do włosów itp.)

Mycie włosów wieczorem

Mycie włosów wieczorem nie musi być złym nawykiem, jeśli zadbasz o dwa główne elementy.

Nie kładź się spać z mokrą głową

„Mokre włosy powodują, że poduszka staje się wilgotna. Nieświadomie stwarzamy więc idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Wilgoć i ciepła głowa sprawiają, że w takich warunkach dochodzi do zaburzenie środowiska drobnoustrojów bytujących fizjologicznie na naszej skórze głowy. Efektem takiego stanu skóry głowy może być zwiększona podatność na wystąpienie keratoz, czyli problemów skóry głowy. Jeśli więc preferujemy wieczorne mycie włosów, lepiej zaplanować tę czynności na tyle wcześnie, aby włosy mogły samoczynnie wyschnąć zanim położymy się spać” - wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Myj włosy o odpowiedniej porze

 „Planując wieczorne mycie włosów warto to zrobić na tyle wcześnie, aby wyschły one samoczynnie zanim położymy się spać. Alternatywą, jeśli koniecznie chcemy umyć włosy przed snem, jest skorzystanie z suszarki najlepiej z funkcją jonizacji, co sprzyja zamykaniu łusek i dodatkowej ochronie łodygi włosów.  Jonizacja da także włosom połysk i jedwabistą gładkość poprzez emitowanie ładunków osiadających na włosach. Dodatkowym walorem tej funkcji, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest zminimalizowanie efektu elektryzowania się włosów” – podpowiada ekspertka.

Dodatkowym, pozytywnie wpływającym na kondycję Twoich włosów, aspektem jest jedwab – nie tylko jako dodatek do kosmetyków, ale również na gumkach do włosów, czy poszewce poduszki, na której śpisz. Ten naturalny materiał nie niszczy włosów, a w dodatku zapobiega plątaniu się kosmyków.

ZOBACZ TEŻ: Jak często myć włosy?

Ekspertka

ANNA MACKOJĆ
trycholożka i biotechnolożka
Diagnosta obrazowy. Adjunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii® w Warszawie. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
REKLAMA