Czy perfumowanie się może postarzać skórę? [Zapytaj WH]

Po raz kolejny odpowiedzieliśmy na pytania naszych czytelniczek.

Perfumy fot. Getty Images

Może. Gdzie należy stosować zapachy bardzo ostrożnie?

„Tam, gdzie skóra jest delikatna i narażona na działanie promieni UV, czyli na dekolcie czy szyi (także zimą!). Miejsca te mogą zareagować podrażnieniem i przesuszeniem na zawarty w perfumach alkohol, a, jak wiadomo, prowadzi to do starzenia się skóry” – wyjaśnia senselierka Marta Siembab.

I dodaje: „Miejsca, które najlepiej spryskiwać perfumami, to nadgarstki, zgięcia łokci i za uszami. Niestety, u niektórych osób nałożony tam zapach zmienia się: staje się zwarzony i kwaśny. Dzieje się tak za sprawą produkowanego przez naturalnie bytujące na skórze bakterie kwasu mlekowego, który może zmieniać zapach na niekorzyść”.

Ale wcale nie trzeba spisywać takich perfum na straty: warto spróbować aplikacji na zewnętrzną stronę przedramienia lub na dołki nad obojczykami. Można nimi spryskać też ubrania. To również dobre rozwiązanie dla osób z bardzo wrażliwą skórą.

„Jesienią wykorzystaj metodę na cebulkę: na ubranie blisko ciała aplikuj zapach lżejszy – kwiatowy lub cytrusowy – a na warstwę wierzchnią perfumy drzewne, orientalne lub słodkie. Stworzysz w ten sposób dwuwymiarową kompozycję” – podpowiada Marta Siembab.

ZOBACZ: Skóra pełna blasku - najlepsze patenty od dermatolożek

Czy intensywne treningi mogą powodować wypadanie włosów?

„Intensywne treningi na siłowni pobudzają gospodarkę hormonalną oraz mogą zaburzać homeostazę organizmu.Wpływ takich ćwiczeń na każdego działa indywidualnie, i u niektórych może też powodować wypadanie włosów. Podczas ćwiczeń wyrzucane są głównie kortyzol i testosteron, dlatego szczególnie czujne powinny być kobiety, które mają problemy z policystycznymi jajnikami, ze zbyt małą ilością progesteronu lub ze zbyt dużą ilością prolaktyny w organizmie” – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Spokojnie, nie panikuj i nie rezygnuj z regularnych treningów. Zadbaj o odpowiednią dietę wzmacniającą włosy. Pomocne są: pokrzywa, zielona herbata, wyciąg z palmy sabałowej czy olejek z pestek dyni. I przede wszystkim po intensywnych ćwiczeniach dokładnie umyj skórę głowy i włosy – nadprodukcja sebum również wpływa na ich utratę.

Raz na tydzień możesz także zrobić peeling (zredukujesz zrogowaciały naskórek, dotlenisz skórę głowy i poprawisz mikrokrążenie). Jeżeli jednak zauważysz, że po rozpoczęciu solidnych treningów włosy zaczynają wypadać, są przesuszone, łamią się bądź nadmiernie przetłuszczają, skontaktuj się z trychologiem.

SPRAWDŹ: Mikrobiom skóry - jak działa i jak o niego dbać

On namawia mnie na BDSM. Nie bardzo mi się to widzi. Mam się godzić?

Podstawowa zasada dobrego seksu brzmi: nie rób nic wbrew sobie, ale bądź otwarta na eksperymenty. Książka „50 twarzy Greya” oraz dziesiątki jej klonów sprawiły, że mnóstwo par wprowadziło do sypialni elementy BDSM, niegdyś zarezerwowane dla bardzo wyzwolonych osób.

BDSM to skrót od „bondage, domination, sadism and masochism”, czyli wiązanie, dominacja, sadyzm, masochizm. Pan Grey pokazał, jak się w to bawić w eleganckiej i teatralnej formie, z użyciem estetycznych rekwizytów ze skóry czy jedwabiu.

Według seksuologów właśnie to najbardziej przemawia do kobiet: ładne zabawki, przebieranki i teatralność. Przecież nie chcemy prawdziwych tortur, tylko takie udawanie z dreszczykiem emocji. A scenografia jest potrzebna po to, aby wyraźnie zaznaczyć granicę między zabawą a realnym życiem.

Tak by przypadkiem partnerowi nie przyszło do głowy, że poza sypialnią też może być panem i władcą.

ZOBACZ TEŻ: Czy to normalne w łóżku? 13 rzeczy realnych tylko w filmach porno

Zobacz również:
REKLAMA