Czy paznokcie powinny odpoczywać od hybryd? [metody pielęgnacji paznokci]

Manicure hybrydowy wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielu kobiet. Cenimy go przede wszystkim za trwałość. Piękny kolor i kształt utrzymujący się dłużej niż kilka dni to coś, co lubimy najbardziej. Jednak czy powinnyśmy od czasu do czasu wysłać nasze naturalne płytki paznokci na wakacje i dać im odpocząć od hybryd? Jak możemy pielęgnować paznokcie w domu? Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas pielęgnacji paznokci? Na te pytania odpowiedziały nam ekspertki. 

Shutterstock

Czy nasze paznokcie powinny odpoczywać od hybryd? 

Nie. Dobrze zrobiony manicure hybrydowy nie niszczy naturalnej płytki naszego paznokcia. W intrenecie krąży wiele mitów na ten temat, ale my go obalamy. Może ją niszczyć natomiast aceton, czyli rozpuszczalnik często używany do ściągania hybrydy. „Tego typu metoda nie powinna być używana zbyt często, ponieważ może negatywnie wpłynąć na kondycję paznokci, jak i skóry wokół nich” podkreśla Olga Urbowicz, właścicielka salonu Nailed It w Warszawie. 

Czy możemy samodzielnie zdjąć w domu hybrydy? 

Tak. Hybrydę możemy ściągać same, nie ruszając się z domu. Jednak żeby zrobić to dobrze, musimy przestrzegać konkretnych zasad. Jeżeli wykonamy zabieg niepoprawnie i nie zachowamy szczególnej ostrożności, możemy bardzo łatwo uszkodzić płytkę paznokcia, a co za tym idzie wydłużyć czas jej regeneracji. Kiedy pytamy ekspertki o najlepsze metody ściągania hybrydy w domu, mówią nam o acetonie i pilniku. Aceton używany zbyt często wysusza, a pilnikiem bardzo łatwo możemy uszkodzić naturalne paznokcie. Jeżeli nie masz wprawy w piłowaniu warstw z paznokci, polecamy na początku zacząć ściąganie hybrydy od acetonu.  

ZOBACZ TEŻ: Dobowy rytm skóry, czyli o której godzinie nakładać krem

„Do usunięcia hybrydy należy użyć acetonu oraz specjalnych folii do usuwania lakieru hybrydowego. Ściąganie lakieru rozpoczyna się poprzez delikatne zmatowienie wierzchniej warstwy przy użyciu drobnoziarnistej polerki. Następnie zmiękcza się masę hybrydową za pomocą wacika nasączonego acetonem, następnie owija się palec pozostałą folią. Dopiero kiedy lakier zmieni konsystencję, możliwe jest ściągnięcie go za pomocą drewnianego patyczka”, Magdalena Stoińska PR Manager NeoNail. 

Jeżeli jednak zdecydujesz się na piłowanie, rób to delikatnie i warstwami. „Zdejmuj kolejno warstwy od góry, zaczynając od nabłyszczacza, przez kolor aż dopiłujesz się do bazy. Kiedy pozbędziesz się koloru, użyj delikatniejszej strony pilnika, aby nie uszkodzić naturalnej płytki”, tłumaczy Katarzyna Stachura, instruktorka stylizacji paznokci. 

SPRAWDŹ TEŻ: Test zestawów do manicure hybrydowego

„Najczęstszym błędem jaki popełniamy ściągając hybrydę w warunkach domowych to przepiłowywanie płytki, a następnie nakładanie odżywek i tradycyjnych lakierów tuż po hybrydzie. Dajmy paznokciom kilka dni z oliwką i witaminami na odpoczynek”, dodaje Olga Urbowicz.

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zrywać hybrydy. Znamy ten ból, kiedy warstwa z kolorem hybrydy na Twoim paznokciu zaczyna sama odchodzić, ale największy błąd, jaki możesz wtedy popełnić, to właśnie jej zerwanie. Postępuj zgodnie z zasadami, aby uniknąć problemów ze swoją naturalną płytką. 

ZOBACZ TEŻ: Manicure hybrydowy krok po kroku

Jakie inne błędy popełniamy podczas pielęgnacji paznokci?  

Instruktorka Kasia porusza temat odżywek i zachęca nas do zrezygnowania z tych, które „nafaszerowane są formaldehydem/toulenem i innymi składnikami rozpuszczającymi białko, czyli nasz budulec paznokcia. Efektem stosowania takich odżywek może być onycholiza, łamliwość, brak elastyczności, poparzenia chemiczne.” 

Magdalena Stoińska  wyjaśnia, że „prawidłowo przeprowadzony manicure hybrydowy nie niszczy paznokci, niemniej należy przestrzegać zasad zarówno przy aplikacji, jak i przy ściąganiu lakieru. Punktem wyjścia dla każdej stylizacji jest odpowiednie przygotowanie płytki w dwóch krokach, czyli delikatne zmatowienie i odłuszczenie, do których należy wykorzystać drobnoziarnistą polerkę do paznokci, waciki bezpyłowe oraz cleaner. Jest to ważny etap, podczas którego trzeba zwrócić uwagę na siłę nacisku. Zbyt mocne matowienie może uszkodzić paznokcie. Używanie produktów wysokiej jakości minimalizuje ryzyko odpryskiwania lakieru. Bardzo ważne jest również nakładanie lakieru cienką warstwą i dokładne pokrywanie wolnego brzegu paznokcia. Wykonanie tych kroków zapobiegnie ewentualnym odpryskom i zapowietrzaniu lakieru”. 

Jak w takim razie powinna wyglądać pielęgnacja naszych naturalnych paznokci? 

Nasze ekspertki były bardzo zgodne w odpowiedziach. Każda z nich na początku wspomniała o oliwkach, które powinnyśmy od czasu do czasu wcierać w płytki i skórki. Dzięki nim nasze paznokcie będą wyglądały estetycznie, a skórki będą nawilżone. Katarzyna Stachura proponuje nam także kąpiele palców w ciepłej oliwie (raz lub dwa razy w tygodniu), z kolei Olga poleca kremy i maski z witaminami A i E. 

„Sekretem pięknego manicure są nie tylko ładne i wystylizowane paznokcie, ale także wypielęgnowane i gładkie dłonie. Chłód, wiatr, nadmierne nasłonecznienie czy działanie środków chemicznych mogą spowodować, że skóra będzie sucha i szorstka, dlatego należy regularnie stosować nawilżający krem do rąk. Raz w tygodniu warto zrobić peeling, a także nałożyć maseczkę. Aby zachować zdrowy i estetyczny wygląd skórek wokół paznokci na co dzień, musimy regularnie je nawilżać np. oliwką do skórek. Dobrą metodą jest smarowanie ich na noc wazeliną, maścią z witaminą A lub innym, specjalnym preparatem,” dodaje Magdalena Stoińska. 

Dziewczyny! Dbajmy o swoje paznokcie, aby każdego dnia były piękne i lśniące, a przede wszystkim zdrowe. Róbmy domowe SPA i pamiętajmy o naszych paznokciach.

REKLAMA