W internecie można znaleźć setki przepisów na domowe sposoby ochrony przeciwsłonecznej. Najczęściej polecanymi kosmetykami z naturalnymi filtrami są olej z pestek malin oraz olej z nasion marchwi. W oleju z pestek malin stopień ochrony przeciwsłonecznej (tzw. SPF - sun protection factor) ma wynosić od 30 do 50.
Onkolog przestrzega: nie dajmy się zwieść! Prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie zaznacza, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność nasion marchwi czy oleju z malin w ochronie skóry przed promieniowaniem UV.
Zwraca on również uwagę na fakt, że ewentualne działanie przeciwsłoneczne oleju z pestek malin jest raczej powierzchowne. Faktycznie, można uznać, że zapewnia on pewną ochronę przed promieniowaniem UV, jednak nie jest ona wystarczająca, by ustrzec się uszkodzeniami skóry. Olej z pestek malin chroni głównie przed promieniami UVB – ochrona przed innymi rodzajami promieniowania jest znikoma.
Promieniowanie słoneczne – co warto wiedzieć
Promieniowanie UV stanowi zaledwie 1 proc. promieniowania słonecznego, ale nawet ten niewielki odsetek niesie ryzyko, zwłaszcza dla osób, które są narażone na częstą i długotrwałą ekspozycję na promienie słoneczne. Istnieją dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego, które mają szczególny wpływ na ludzką skórę:
- Promieniowanie UVA – wnika wgłąb skóry i uszkadza włókna elastyny oraz kolagenu, co powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze. Jest to przyczyna szybszego starzenia i nadmiernego wysuszanie skóry.
- Promieniowanie UVB – powoduje ono zaczerwienienia i oparzenia słoneczne. Przy wzmożonej ekspozycji na ten rodzaj promieniowania, wykazuje działanie rakotwórcze. Nie wnika w głąb skóry, działa jedynie na jej powierzchni.
Rocznie w Polsce odnotowuje się około 3 tysięcy zachorowań na czerniaka. O ochronę przeciwsłoneczną szczególnie powinny dbać osoby o jasnej karnacji oraz te, w rodzinie których zdarzały się przypadki zachorowań na nowotworowe choroby skóry. Należy pamiętać o tym, by o taką ochronę dbać również w trakcie jesieni oraz zimy.
Jak poprawnie chronić skórę przed promieniowaniem?
Lista mitycznych substancji, które są w internecie polecane jako naturalna ochrona prze słońcem, ale nikt nie dowiódł ich skuteczności w badaniach, jest długa. Z tej przyczyny onkolodzy sugerują, aby nie ufać internetowym doniesieniom. Zalecają sprawdzone sposoby ochrony przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV.
„Należy używać kremów z filtrem UV, nosić okulary przeciwsłoneczne, nakrycie na głowę, ubrania z rękawem, unikać słońca w godz. 10:00-14:00” – mówi prof. Rutkowski.
Onkolog uczula także, aby unikać solariów, które mogą zwiększać ryzyko nowotworów skóry aż o 20 proc.
„Na solarium na promieniowanie UV wystawione jest z reguły całe ciało. Dawka promieniowania UV, jaką otrzymuje nasza skóra podczas jednej sesji opalania na solarium, jest mocniejsza nawet 15 razy niż w południe na plaży Morza Śródziemnego!” - ostrzega specjalista.
Źródło: zdrowie.pap.pl