Czy kosmetyki do włosów ciemnych niszczą włosy blond? [opinia eksperta]

Z kosmetykami do włosów zawsze jest dużo zamieszania. Jeśli chcesz wzmocnić swoje kosmyki, wybierz odpowiedni szampon i odżywkę. Możesz sięgnąć po kosmetyk dopasowany do koloru włosów. Tylko czy to, co pomaga w jednym przypadku, nie szkodzi w innym?

kosmetyki do włosów blond fot. shutterstock.com

Słyszałam o szamponie oraz odżywce, które mają przedłużać i wzmacniać włosy, ale tylko u brunetek, bo blond niszczą. To prawda?

Na pytanie zadane przez naszą Czytelniczkę odpowiada ekspertka WH – kosmetolog Ewa Gwiazda z Centrum Medycznego Angelius w Katowicach.

„Zawsze może się zdarzyć, że dany preparat Ci nie posłuży – mówi kosmetolog Ewa Gwiazda z Centrum Medycznego Angelius w Katowicach. – Jeśli włosy staną się matowe i suche, od razu przerwij jego stosowanie”. Jednak jeżeli będziesz postępowała zgodnie z zaleceniami producenta, nic złego nie powinno się wydarzyć.

Chyba że źle dobierzesz kosmetyk do włosów. „Produkty dla brunetek zawierają czasami wyciąg z henny i mogą przyciemniać jasne włosy – dodaje kosmetolog. – Z drugiej strony, w kosmetykach dla blondynek występują utleniacze, które w kontakcie z ciemnymi włosami powodują, że te ciężko się układają i stają się łamliwe”.

Na rynku można kupić wiele szamponów do codziennego użytku, które wspomagają wzrost włosów. Większości z nich jest bogata w siarkę, proteiny roślinne oraz białko ze skorupiaków czy jaj kurzych. Nie spodziewaj się jednak cudów.

„Włosy rosną w ciągu miesiąca ok. 1-1,5 cm. Możesz liczyć na to, że kosmetyk dwukrotnie przyspieszy ten proces – mówi Ewa Gwiazda. – Najlepsze będą preparaty złożone. Szampon oczyści i przygotuje skórę, a odżywka dostarczy składników odżywczych". Jeśli marzy Ci się gęsta fryzura, pamiętaj jeszcze o odpowiedniej diecie (mięso, jajka!). W końcu włosy składają się głównie z białka.

Sprawdź też najlepsze ziołowe płukanki do włosów, które w naturalny sposób uzupełnia Twoją codzienna pielęgnację.

WH 05/2015

REKLAMA