Czy będziemy się kłócić z facetami o szminkę?

Jednym z najgorętszych trendów w modzie męskiej 2021 roku jest…spódnica. W połowie lipca w Londynie otworzył się pierwszy sklep z kosmetykami do makijażu wyłącznie dla mężczyzn. Dziewczyny, czy my coś przegapiłyśmy?

Męska spódnica fot. Matthew Sperzel/Contributor/Getty Images

Męskie spódnice na wybiegach mody nie są niczym nowym. Już w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku J.P. Gaultier pokazał kolekcję opartą na szkockich kiltach. Jednym z największych orędowników spódnic w męskiej garderobie i właścicielem ich pokaźnej kolekcji jest amerykański projektant Marc Jacobs. Jednak dopiero krawiec z Nowego Jorku Thom Browne, ten sam, który drastycznie skrócił nogawki u spodni i rozpowszechnił kolorowe skarpety, przełamał opory konserwatywnych facetów w garniturach. Na ulicach nowojorskiego Wall Street, londyńskiego City czy paryskiej La Défense możemy dzisiaj zobaczyć poważnych bankowców i maklerów, którzy do marynarek, krawatów i wyglancowanych butów zakładają spódnice.

Męska spódnicafot. Matthew Sperzel/Contributor/Getty Images

Historia męskiej spódnicy

Krzysztof Łoszewski, arbiter męskiej elegancji i dress code’u, wieloletni współpracownik Men’s Health i autor książki pt. „Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej” przypomina, że to właśnie spódnica, a nie spodnie były przed laty podstawowym elementem męskiego stroju. W starożytnej Grecji noszono tzw. chitony, a w Rzymie tuniki – męskie różniły się od damskich przede wszystkim tym, że były dużo krótsze. W średniowieczu popularne były celtyckie pledy, które również przypominały spódnice. Od XIV wieku w Szkocji, Walii i Irlandii rozpowszechniły się kilty. Dopiero na przełomie XVI i XVII wieku moda męska i damska ulega wyraźnemu rozróżnieniu – mężczyźni zaczynają nosić spodnie. Za to ich stroje były tak bogato zdobione, że swoją strojnością często przewyższały kobiece. Nie wspominamy już o perukach, szminkach i ogromnych ilościach pudru pokrywającego męskie twarze. Dopiero gdy w XIX wieku wprowadzono garnitury, moda męska stała się bardziej stonowana i skromna.

Makijaż podnosi pewność siebie?

Męskie spódnice od lat są popularne w Japonii. Dodatkowo Japończycy oszaleli na punkcie makijażu. Znana japońska marka Shiseido nie tylko wydała specjalną linię kolorowych kosmetyków dla mężczyzn, ale też aplikację do nauki makijażu, a współpracujący z marką wizażysta i stylista fryzur Jun Nakamura uruchomił na You Tube Men’s Grooming Channel, który radzi mężczyznom, jak się malować. I wydawałoby się, że to kolejne dziwactwo panów z Dalekiego Wschodu, gdyby nie to, że w połowie lipca tego roku londyńska marka War Paint for Men, otworzyła pierwszy na świecie sklep z produktami do makijażu wyłącznie dla mężczyzn. W swojej ofercie ma cały asortyment – od podkładów, po zagęszczacze brody i brwi. Danny Gray, założyciel marki, podkreśla, że dobry wygląd ma duży wpływ na zdrowie psychiczne. Sam, jako nastolatek, podkradał siostrze korektory, żeby ukryć na twarzy pryszcze. Dan nawiązał również współpracę z barberami, którzy przeszli specjalne szkolenie, żeby wspierać zdrowie psychiczne mężczyzn. W sklepie War Paint for Men można nie tylko kupić kosmetyki i zasięgnąć porady na temat makijażu, ale również się ostrzyc i podzielić własnymi problemami.

Artystyczny wizerunek czy nowa moda?

Kiedy w 2015 roku Kanye West pojawił się na scenie w spódnicy, wywołał lawinę komentarzy. Wcześniej zrobił to aktor i wokalista Thirty Seconds to Mars, Jared Leto, ale on zawsze eksperymentował z wizerunkiem. W Polsce najgłośniej mówiło się chyba o turkusowej sukience Michała Szpaka podczas finału 9. Edycji The Voice of Poland. Panowie, którzy przełamali opory i zdecydowali się założyć spódnice podkreślają ich wygodę oraz fakt, że wcale nie czują się w nich mniej męsko. Doskonale to rozumiemy, bo my w spodniach też nie czujemy się mniej kobieco. Jednak my musiałyśmy sobie wywalczyć prawo do noszenia spodni. Dlatego, Drodzy Panowie, jeżeli chcecie nosić spódnice też musicie trochę powalczyć.

REKLAMA