Czerwona szminka: jak dobrać odpowiedni odcień pomadki?

Czerwona pomadka to kwintesencja kobiecości, skuteczny wabik na mężczyzn i doskonałe dopełnienie makijażu wieczorowego. Chcesz wyglądać perfekcyjnie? Sprawdź, jak dobrać kolor szminki i jak malować usta, aby przyciągać męskie spojrzenia.

makijaż, czerwona szminka, kosmetyki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Naucz dobierać się kolor szminki do swojej cery. Krwista szminka to najseksowniejszy kosmetyk wszech czasów. Tyle że granica między uwodzicielskimi ustami Marilyn a straszliwym grymasem Jokera jest bardzo cienka. Dlatego warto poznać instrukcję obsługi szminki.

Romantyczny wieczór we dwoje wymaga często użycia tajnej broni. Reguły gry zawsze zmienia czerwona szminka. To maleństwo potrafi dokonać kompletnej transformacji Twojej twarzy z: „umrę-przy-tym-biurku” na „tak -poproszę-jeszcze-jedną-lampkę-wina”. Niepozorne opakowanie reprezentuje ciężką artylerię – potrafi w pięć sekund rozświetlić twarz, wyostrzyć rysy oraz dodać Ci szyku. Nie mówiąc już o tym, jak atrakcyjną czyni Cię dla płci przeciwnej.

Przetestowały to Francuzki (bo któż by inny!): badaczki odkryły, że mężczyźni częściej podchodzili przy barze do kobiet umalowanych czerwoną szminką niż jakimkolwiek innym odcieniem.

Mamy jednak w obozie czerwonoustych kobiet dwie frakcje: dobrą (jak Gwen Stefani) i złą (Courtey Love około 1998 r.). Cała sztuka polega bowiem na odpowiedniej technice nakładania pomadki oraz wyborze najlepszego dla Twojej cery odcienia czerwieni. WH pomoże Ci opanować obie umiejętności, ale z tłumem facetów już radź sobie sama... Dzięki naszym patentom dowiesz się jak flirtować z facetem, aby randka zakończyła się po Twojej myśli.

Najpierw poprawna technika

1. Wygładź

Jeśli masz spierzchnięte usta, zrób peeling, a następnie wetrzyj w nie balsam. Odciśnij tłustą warstwę chusteczką i wklep w wargi podkład. Odciśnij. Jesteś gotowa na krok 2.

2. Obrysuj

Użyj konturówki w sposób właściwy dla kształtu Twoich ust.

 • Pełne wargi: wybierz kredkę o ton ciemniejszą od szminki. Obrysuj usta po wewnętrznej stronie i wypełnij.
 • Wąskie wargi: konturówką o ton jaśniejszą od szminki obrysuj wargi lekko po zewnętrznej – wydadzą się pełniejsze.
 • Usta idealne: obrysuj wargi kredką w odcieniu szminki. Albo użyj o dwa tony ciemniejszej – uzyskasz efekt ombre.

3. Wypełnij

Nałóż szminkę zaraz po użyciu podkładu. Dopiero po umalowaniu ust dobierz pasującą kolorystykę reszty makijażu.

4. Wykończ

Sprawdź zęby. Balsam do ust nałożony na wewnętrzną stronę warg zapobiegnie brudzeniu uzębienia.

moda, stylizacje, uroda, czerwona szminka, kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Potem wybór idealnego odcienia

Typ karnacji: bardzo jasny

 • Idealny odcień: najlepszy będzie oranż lub koral. Unikaj niebieskawych tonów, bo nabierzesz trupiego odcienia.
 • Tekstura: mat – błyszczyki mogą uwidocznić zaczerwienienia na twarzy.

Typ karnacji: jasny

 • Idealny odcień: unikaj jaskrawych odcieni, które mogą gryźć się z bladą skórą. Ciemniejsze, zimne czerwienie paradoksalnie ocieplą cerę. Będą wyglądać mrocznie i zabójczo!
 • Tekstura: lśniąca – połysk łapie uwagę nawet w przyćmionym świetle.

Typ karnacji: średni

 • Idealny odcień: czysta czerwień jest najlepsza dla brzoskwiniowej karnacji. Nie powinna wpadać ani w pomarańcz, ani w niebieskość – i będzie cudnie.
 • Tekstura: pomadka o satynowym wykończeniu doda Twojemu lookowi dziewczęcej świeżości.

Typ karnacji: średni 2

 • Idealny odcień: pomarańczowe czerwienie ożywią Twoją twarz. Uważaj tylko na ciemniejsze odcienie – jeśli kontrast między kolorem pomadki a skóry będzie zbyt mały, mogą postarzać.
 • Tekstura: wypróbuj olejek do ust – wygląda świeżo i młodzieńczo.

Typ karnacji: śniady

 • Idealny odcień: trzymaj się z dala od oranżowych czerwieni, które bezlitośnie podkreślają niedoskonałości ciemniejszej karnacji. Chłodne odcienie z odrobiną purpury sprawdzają się najlepiej.
 • Tekstura: matowy finisz skontrastuje przyciągającą światło ciemną karnację.

Typ karnacji: ciemny

 • Idealny odcień: większość odcieni będzie OK, ale ultrajaskrawa czerwień skrzynki pocztowej będzie najlepsza. Zawiera zimne, ciemne pigmenty, które wyglądają na ciemnej skórze neonowo.
 • Tekstura: ekstramat wymiata!

Jeśli nie chcesz zaszkodzić swojej cerze, koniecznie dowiedz się także, jak dobrać podkład. Poznaj też patent WH na zdrowe i piękne usta.

Tekst: Patrycja Jakimiak

WH 02/2015

REKLAMA