Czego nie wiesz o swoich ustach?

Choć niewielkie, Twoje usta pełnią kluczową rolę w komunikacji, i to nie tylko tej werbalnej. Jak o nie dbać, by były Twoją najlepszą wizytówką?

Usta Shutterstock

Budowa ust

Twoje usta — miękkie, mięsiste fałdy złożone ze śluzówki, mięśni i skóry – są jednymi z najbardziej wrażliwych części ciała. Naskórek pokrywający wargi jest cieńszy niż w innych miejscach na Twoim ciele, pozwalając na bogaty dopływ bodźców sensorycznych do nerwów, znajdujących się pod spodem. To dlatego usta szybko wyczuwają zmiany temperatury (uwaga, łatwo je poparzyć), są także bardzo wrażliwe na dotyk. Nic dziwnego, że stały się uniwersalnym narzędziem do okazywania sobie miłości i czułości. Tym bardziej, że ich ruchy są całkiem dynamiczne – a to dzięki wielowarstwowemu mięśniowi o nazwie orbicularis oris. To on umożliwia Ci uśmiechanie się, robienie skwaszonej miny, czy wymawianie litery „P”. To on sprawia, że możesz komunikować innym to, jak się czujesz – przy pomocy słów lub wyłącznie mimiką.

Dlaczego usta pękają?

Kiedy nadchodzi zima, a powietrze staje się mroźne i suche, Twoje usta zapewne jako pierwsze odczują niekorzystne warunki. Policzki co prawda także stają się szorstkie o tej porze roku, jednak to wargi najbardziej cierpią ze względu na surowy klimat. Dlaczego tak się dzieje? Ich cieniutka, pozbawiona gruczołów łojowych skóra, właściwie nie posiada warstwy ochronnej, zatem warunki atmosferyczne mogą wyrządzić jej sporą krzywdę. Tak samo jak niedopilnowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Suche usta mogą być jednym z pierwszych sygnałów, że pijesz za mało. Ale nie tylko. Mogą też świadczyć o tym, że jesteś zestresowana – hormony stresu pozbawiają organizm wielu cennych składników, w tym wody. To nie jedyne powody pierzchnięcia ust – może na nie również wpływać używanie wysuszających szminek czy niektórych leków.

Jednak bez względu na przyczynę wysuszania się ust, oblizywanie szorstkich warg, to najgorszy z możliwych pomysłów. Na chwile przynosi ulgę, jednak odparowująca warstewka wysusza je później jeszcze bardziej. Dużo lepszym pomysłem jest zastosowanie balsamu z kwasem hialuronowym lub gliceryną, a następnie nałożenie na tę pielęgnującą bazę ochronnego produktu z wazeliną lub woskiem pszczelim. Taki zestaw pozwoli zaleczyć pęknięcia i uchronić się przed kolejnymi. Jeżeli żaden sposób nie pomaga albo dodatkowo Twoje wargi są podatne na pojawianie się opryszczki, skontaktuj się z dermatologiem.  

Jak dbać o usta?

Co daje Twoim ustom wydatny, jędrny wygląd? Uwielbiany przez skórę duet złożony z wody i białka o nazwie kolagen. Niestety, ten ostatni z wiekiem jest produkowany w mniejszej ilości, co skutkuje wiotczeniem ust i zmniejszaniem objętości (proces ten przyspiesza jeszcze nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV). Ważne jest, by spowolnić ten proces, jak tylko się da.

Nawilżaj i chroń swoje wargi, by zachować ich młody wygląd. W słoneczne dni używać sztyftów  zawartością tlenku cynku, który jest mineralnym filtrem UV – ochroni nie tylko wygląd Twoich ust, ale zabezpieczy Cię także przed rakotwórczym działaniem promieniowania słonecznego. Jeżeli mimo ostrożności, zauważysz w obrębie ust nowe ciemne znamię, guzek czy niegojącą się rankę, koniecznie pokaż ją lekarzowi.

REKLAMA