Co powinnaś wiedzieć o ubraniach z konopi? 

Na rynku modowym pojawia się coraz więcej producentów ubrań z konopi. Niektóre, już znane nam, firmy odzieżowe również zaczęły włączać tego typu tkaniny do swoich produkcji. Powód jest prosty. Konopie są eko, a my dbamy o środowisko. Sprawdź, co powinnaś o nich widzieć.

Shutterstock

Są przyjazne środowisku

Bardzo dobrze znana nam bawełna, jest dość wymagająca jeżeli chodzi o jej uprawę. Potrzebuje bardzo intensywnej irygacji, co oznacza wykorzystanie dużych ilości wody. W badaniach przeprowadzonych przez collectiveevolution wykazano, że konopie potrzebują jej dużo mniej. Dzięki temu zasoby czystej wody pitnej nie muszą wcale zanikać w tak zastraszająco szybkim tempie.

Rolnicy z kolei kochają konopie ze względu na jej niskie wymagania glebowe. Są one bardzo łatwe w uprawie, a szczególnie jeżeli porównamy je do roślin takich jak bawełna. Konopie zwykle zadomowią się na każdym rodzaju gleby, co więcej, mogą być ponownie zasadzone w tym samym miejscu. Proces kultywacji konopi tez jest super eko, ponieważ konopie nie potrzebują tych wszystkich chemikaliów/pestycydów, aby prawidłowo się rozwijać.

Oczywiście włókna konopne są biodegradowalne, czyli przyjazne dla środowiska nawet w procesie rozkładu.

Nie wywołują reakcji alergicznych

Włókna konopne nie podrażniają skóry ani nie wywołują reakcji alergicznych. W związku z tym, że są to włókna naturalne, będą bardzo przyjemne dla skóry, a także delikatne w takim stopniu, że produkuje się już nawet konopne ubranka dla niemowląt.

Cechuje je niesamowita wytrzymałość

Konopie są uważane za jedne z najbardziej wytrzymałych włókien naturalnych, więc bez obaw -jeżeli kolejny raz zahaczysz swoją koszulę o ten odstający gwóźdź lub drzwi, ale będziesz miała na sobie nową z konopi, nie będzie musiało to wcale oznaczać, że twoja koszula wyląduje zaraz w koszu na śmieci, a ty będziesz musiała znowu jechać na zakupy, żeby kupić te samą, bo przecież dokładnie takiej potrzebujesz do pracy. Włókna konopne są naprawdę bardzo wytrzymałe i z pewnością przetrwają wiele twoich przygód i wyzwań. Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi mi do głowy, kiedy myślę o wytrzymałości jakiegokolwiek produktu, to jego twardość. Wytrzymałe, czyli pewnie twarde, zgadza się? Otóż mamy dla was ciekawostkę. Ubrania z konopi miękną z każdym praniem, ale wciąż pozostają wytrzymałe.

Sprawdzą się świetnie podczas upalnych dni

Niektórzy ubrania z konopi nazywają bezpiecznymi, ponieważ są wąsko tkane, dzięki czemu nasza skóra jest chroniona przed szkodliwym oddziaływaniem promieni UV. Tym samym zmniejszamy ryzyko powstawania chorób skóry. Kto by przypuszczał, że tak niewielka rzecz, a może tak wiele zdziałać? Tkaniny konopne są także przewiewne i umożliwiają skórze oddychanie, a dodatkowo sprawnie wsiąkają wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Właśnie dlatego warto zabrać ze sobą tego typu ubrania na upalne wakacje. Zimą także mogą nam się przydać, ponieważ w chłodne dni zatrzymują ciepło.

Ubrania z konopi mają też swoje minusy

Popyt na włókna i tkaniny konopne jest wciąż dość mały, dlatego jego wysoka cena wciąż się utrzymuje. Dla porównania: cena zwykłego T-shirtu z bawełny wynosi około 30zł, a za koszulkę wykonaną z konopi będziemy musiały zapłacić około 150zł.

Kolejnym minusem jest kolor. Mimoże materiał konopny jest bardzo trwały, jego kolor dość szybko się spiera. Bez obaw, ponieważ firma Levis znalazła na to sposób. Jak się okazuje, mieszanie włókien konopnych z bawełną powoduje, że kolor jest trwalszy i utrzymuje się na dłużej. Dzięki eksperymentom marki Levis, dzisiaj możemy zakupić miękkie i bardzo trwałe produkty, które tworzone są przez mieszanie tych dwóch włókien. Paul Dillinger, dyrektor do spraw innowacji firmy Lewis, oświadczył, że firma wciąż pracuje i analizuje włókna konopne, tak aby w przyszłości zastąpić nimi dużo mniej ekologiczną bawełnę. 

Czym różnią się konopie od marihuany?

„Duży odsetek społeczeństwa nie widzi różnicy pomiędzy konopiami przemysłowymi a marihuaną i bardzo często mylą je ze sobą”, mówiła Sarah Hayes z amerykańskiej firmy odzieżowej Patagonia, w wywiadzie dla Hypebeast. W rzeczywistości są to dwie różne odmiany jednej rośliny, które wykorzystuje się w różnych celach. Konopie indyjskie, czyli marihuana ma właściwości psychoaktywne, natomiast konopie siewne, znane jako przemysłowe zawierają CBD (to skrót od kannabidiolu) i są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, czy modowym. 

“Uprawa bawełny stała się powszechna, ponieważ jest łatwo dostępna i stosunkowo tania”, mówiła Stephanie Steele, managerka działu obsługi klienta w Offset Warehouse, która specjalizuje się w ekologicznych tkaninach. „W związku z tym, że temat konopi był stygmatyzowany i wzbudzał raczej negatywne skojarzenia, przestano je uprawiać na dużą skalę przemysłową”, dodała. Od pewnego czasu konopie znowu wróciły do łask i chyba śmiało możemy powiedzieć, że stały się trendem. Olejek konopny, krem z wyciągiem z konopi, teraz ubrania, czy będą cieszyły się powodzeniem na rynku modowym?

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze wegańskie produkty z supermarketu [plebiscyt WH]

Zobacz również:
REKLAMA