REKLAMA

Zmarszczki: co najlepiej działa? Jak wybrać krem przeciwzmarszczkowy?

Kosmetyki z retinolem, witaminą C i kwasami AHA – sklepowe półki uginają się od ciężaru produktów opóźniających procesy starzenia się skóry. Dowiedz się, jakie składniki powinien zawierać najlepszy krem przeciwzmarszczkowy.

fot. Svetlana Lukienko 2014/shutterstock.com fot. Svetlana Lukienko 2014/shutterstock.com

Oferta dostępnych na rynku kosmetycznym produktów mających za zadanie wygładzenie zmarszczek i przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry jest bardzo szeroka. Nie zawsze jednak obietnice producentów mają pokrycie w rzeczywistości.

Dlatego przygotowałyśmy dla Ciebie listę składników, które najlepiej pomagają nam walczyć z nieubłaganym upływem czasu. Sprawdź, czy kosmetyki, które masz na półce, zawierają którąś z tych 4 kluczowych substancji.

REKLAMA

 

Retinol

Retinol to nic innego, jak witamina A. Nie bez powodu nazywana jest często „witaminą młodości” – stymuluje produkcję kolagenu i zapobiega hiperpigmentacji skóry. Prowadzone od ponad ćwierć wieku badania potwierdzają, że ​​retinol to prawdziwa gwiazda wśród produktów przeciwzmarszczkowych.

Retinol nie tylko pomaga komórkom skóry w szybszej odbudowie, ale i doskonale nadaje się do cery tłustej lub skłonnej do wyprysków. „Oczyszcza pory i zapobiega przesuszaniu się skóry, a jednocześnie zapewnia zdrowy, matowy wygląd cery w każdym wieku" – mówi dermatolog Harold Lancer.

„W ciągu pierwszego tygodnia stosowania retinolu zmiany w naskórku sprawią, że Twoja skóra będzie bardziej miękka i gładka – przekonuje Dana Sachs, dermatolog z University of Michigan. – Brązowe plamy zaczną zanikać w ciągu 4-6 tygodni, a na znikanie zmarszczek trzeba będzie poczekać do 8-12 tygodnia, kiedy to w skórze pojawi się nowa dawka kolagenu”.

Witamina C

Witamina C działa po trochu na wszystko: rozjaśniania przebarwienia, stymuluje produkcję kolagenu i nadaje zszarzałej skórze promienny wygląd” – wylicza Lancer. Jak pokazują badania, może również sprawiać, że skóra staje się bardziej miękka i gładka.

Witamina C zaliczana jest także do przeciwutleniaczy, które zwalczają uszkodzenia wywołane działaniem wolnych rodników (spowodowane promieniami UV). To nie koniec jej ochronnych właściwości: badania pokazują, że witamina C sprawia, iż ​​krem do opalania chroni naszą skórę dłużej i lepiej, a tym samym zapobiega szkodom wyrządzonym przez słońce, czytaj: powstawaniu zmarszczek.

Kwasy alfa-hydroksylowe (kwasy AHA)

Naukowcy dokładnie przyjrzeli się działaniu kwasów AHA i odkryli, że są to silne substancje złuszczające. Kwasy te zrywają więzi "sklejające" warstwę martwego naskórka ze świeżą skórą. "Martwy naskórek sprawia, że ​​ciemne plamy, zwane plamami starczymi, są bardziej widoczne, zmarszczki – głębsze, a nasza cera traci blask” – tłumaczy Jeannette Graf, dermatolog z Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku.

Niektóre kosmetyki mają wypisane kwasy AHA na etykiecie, ale możesz też poszukać takich, które zawierają kwas mlekowy lub glikolowy. „Są to najczęściej stosowane formy kwasów AHA" – mówi Lancer.

„Jeżeli chodzi o ogólnodostępne kosmetyki sprzedawane bez recepty to sięgaj po te, które zawierają 10-procentowe stężenie kwasów AHA – zaleca Graf. – Możesz też udać się do dermatologa lub do kosmetyczki na peeling chemiczny”.

Peptydy

Peptydy to tak naprawdę białka, które, wnikając w głąb skóry, mogą pobudzać ją do działania. Usprawniają komunikację pomiędzy komórkami i przesyłanie impulsów odpowiedzialnych za procesy utrzymujące zdrowy i młody stan cery. Przede wszystkim zwiększają produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrną i gładką skórę. Poza tym peptydy wpływają pozytywnie na stan naskórka – jego regenerację i stan nawilżenia.

Po kosmetyki z peptydami powinny sięgać przede wszystkim osoby, które z jakichś powodów nie mogą stosować produktów z retinolem lub kwasami AHA. Należy jednak pamiętać, że aby długość i głębokość zmarszczek się zmniejszyła, potrzebny jest okres minimum 4-12 tygodni ich regularnego stosowania.

Zobacz też: 9 złych nawyków, które powodują zmarszczki i Skóra i włosy po trzydziestce: zatrzymaj czas!

Tekst: Valerie Ross, Katarzyna Dwornik

WH

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA