Zmarszczki: co najlepiej działa? Jak wybrać krem przeciwzmarszczkowy?

Kosmetyki z retinolem, witaminą C i kwasami AHA – sklepowe półki uginają się od ciężaru produktów opóźniających procesy starzenia się skóry. Dowiedz się, jakie składniki powinien zawierać najlepszy krem przeciwzmarszczkowy.

Oferta dostępnych na rynku kosmetycznym produktów mających za zadanie wygładzenie zmarszczek i przeciwdziałanie procesom starzenia się skóry jest bardzo szeroka. Nie zawsze jednak obietnice producentów mają pokrycie w rzeczywistości.

Dlatego przygotowałyśmy dla Ciebie listę składników, które najlepiej pomagają nam walczyć z nieubłaganym upływem czasu. Sprawdź, czy kosmetyki, które masz na półce, zawierają którąś z tych 4 kluczowych substancji.

SPRAWDŹ: Retinol kontra bakuchiol - który składnik działa lepiej?

Retinol

Retinol to nic innego, jak witamina A. Nie bez powodu nazywana jest często „witaminą młodości” – stymuluje produkcję kolagenu i zapobiega hiperpigmentacji skóry. Prowadzone od ponad ćwierć wieku badania potwierdzają, że ​​retinol to prawdziwa gwiazda wśród produktów przeciwzmarszczkowych.

Retinol nie tylko pomaga komórkom skóry w szybszej odbudowie, ale i doskonale nadaje się do cery tłustej lub skłonnej do wyprysków. „Oczyszcza pory i zapobiega przesuszaniu się skóry, a jednocześnie zapewnia zdrowy, matowy wygląd cery w każdym wieku" – mówi dermatolog Harold Lancer.

„W ciągu pierwszego tygodnia stosowania retinolu zmiany w naskórku sprawią, że Twoja skóra będzie bardziej miękka i gładka – przekonuje Dana Sachs, dermatolog z University of Michigan. – Brązowe plamy zaczną zanikać w ciągu 4-6 tygodni, a na znikanie zmarszczek trzeba będzie poczekać do 8-12 tygodnia, kiedy to w skórze pojawi się nowa dawka kolagenu”.

Witamina C

Witamina C działa po trochu na wszystko: rozjaśniania przebarwienia, stymuluje produkcję kolagenu i nadaje zszarzałej skórze promienny wygląd” – wylicza Lancer. Jak pokazują badania, może również sprawiać, że skóra staje się bardziej miękka i gładka.

Witamina C zaliczana jest także do przeciwutleniaczy, które zwalczają uszkodzenia wywołane działaniem wolnych rodników (spowodowane promieniami UV). To nie koniec jej ochronnych właściwości: badania pokazują, że witamina C sprawia, iż ​​krem do opalania chroni naszą skórę dłużej i lepiej, a tym samym zapobiega szkodom wyrządzonym przez słońce, czytaj: powstawaniu zmarszczek.

Kwasy alfa-hydroksylowe (kwasy AHA)

Naukowcy dokładnie przyjrzeli się działaniu kwasów AHA i odkryli, że są to silne substancje złuszczające. Kwasy te zrywają więzi "sklejające" warstwę martwego naskórka ze świeżą skórą. "Martwy naskórek sprawia, że ​​ciemne plamy, zwane plamami starczymi, są bardziej widoczne, zmarszczki – głębsze, a nasza cera traci blask” – tłumaczy Jeannette Graf, dermatolog z Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku.

Niektóre kosmetyki mają wypisane kwasy AHA na etykiecie, ale możesz też poszukać takich, które zawierają kwas mlekowy lub glikolowy. „Są to najczęściej stosowane formy kwasów AHA" – mówi Lancer.

„Jeżeli chodzi o ogólnodostępne kosmetyki sprzedawane bez recepty to sięgaj po te, które zawierają 10-procentowe stężenie kwasów AHA – zaleca Graf. – Możesz też udać się do dermatologa lub do kosmetyczki na peeling chemiczny”.

Peptydy

Peptydy to tak naprawdę białka, które, wnikając w głąb skóry, mogą pobudzać ją do działania. Usprawniają komunikację pomiędzy komórkami i przesyłanie impulsów odpowiedzialnych za procesy utrzymujące zdrowy i młody stan cery. Przede wszystkim zwiększają produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrną i gładką skórę. Poza tym peptydy wpływają pozytywnie na stan naskórka – jego regenerację i stan nawilżenia.

Po kosmetyki z peptydami powinny sięgać przede wszystkim osoby, które z jakichś powodów nie mogą stosować produktów z retinolem lub kwasami AHA. Należy jednak pamiętać, że aby długość i głębokość zmarszczek się zmniejszyła, potrzebny jest okres minimum 4-12 tygodni ich regularnego stosowania.

Zobacz też: 9 złych nawyków, które powodują zmarszczki i Skóra i włosy po trzydziestce: zatrzymaj czas!

Tekst: Valerie Ross, Katarzyna Dwornik

WH

Zobacz również:
REKLAMA