Twoje starania o gładką i elastyczną skórę muszą zaczynać się w kuchni, a nie w drogerii. "Jeśli nie dostarczysz skórze składników odżywczych, których potrzebuje, nie będzie wyglądać dobrze, nawet jeśli poświęcisz jej mnóstwo starań" - mówi dr Danuta Nowicka, dermatolog, autorka akademickiego podręcznika kosmetologii. Zobaczysz, że jeśli zaczniesz spędzać w delikatesach tyle czasu, co w drogeriach, efekt przyjdzie szybciej niż myślisz. Oto lista zakupów, którą powinnaś wziąć ze sobą.
Migdały
Są bogate w witaminę E, skutecznie chroniącą skórę przed słońcem. "Witamina E ma działanie przeciwutleniające i pomaga chronić komórki skóry przed promieniowaniem UV oraz innymi czynnikami środowiskowymi, które wytwarzają wolne rodniki niszczące komórki" - wyjaśnia dr Danuta Nowicka z Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Alternatywa: 2 łyżki masła orzechowego, ½ szklanki brokułów.
Marchewki
Dobrze działają na oczy i likwidują wypryski skórne. Zawierają witaminę A, która pomaga zapobiegać nadprodukcji komórek w zewnętrznych warstwach skóry, gdzie sebum (wydzielina gruczołów łojowych) łączy się z obumarłymi komórkami i zatyka pory skóry. Witamina A ogranicza również rozwój komórek rakowych. Weź ze sobą do pracy małe marcheweczki (np. Marwit) i przegryzaj je w ciągu dnia. Nawet nie będziesz wiedziała, kiedy zjesz przepisane kilkanaście sztuk.
Alternatywa: mleko (szklanka), ser cheddar (plasterek).
Gorzka czekolada
Zawiera flawonole, czyli przeciwutleniacze wygładzające skórę i chroniące ją przed szkodliwym działaniem słońca. Pamiętaj jednak, że czekolada jest bardzo kaloryczna - bezpieczna dawka tego "lekarstwa" to, w zależności od tego, jak bardzo jesteś aktywna fizycznie, kilka kostek dziennie.
Alternatywa: truskawki, szpinak i kalafior.
Siemię lniane
Te małe ziarenka zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, które niwelują zmiany skórne i wygładzają zmarszczki. "Uważa się, że kwasy te zmniejszają podatność skóry na podrażnienia oraz przyciągają wodę do komórek, wygładzając skórę i redukując zmarszczki" - mówi Nowicka. Posypuj siemieniem lnianym owsiankę lub warzywa.
Alternatywa: olej lniany (1 łyżka z warzywami z patelni); łosoś (100 g); orzechy włoskie (25 g lub 7 sztuk).
Zielona herbata
Gdy jest gorąca, uwalniają się z niej katechiny, czyli przeciwutleniacze o działaniu przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym. Ich działanie słabnie wraz ze spadkiem temperatury, więc zieloną herbatę należy pić gorącą.
Alternatywa: biała herbata.