Cienie pod oczami – skąd się biorą i jak zmniejszyć ich widoczność

Zdradzamy patenty, dzięki którym pozbędziesz się tego problemu.

cienie pod oczami fot. shutterstock.com

Żadna pora roku nie daje nam w kość tak dotkliwie, jak zima. Włosy i cera muszą mierzyć się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a samopoczucie jest podkopywane przez szarugę za oknem i coraz krótsze dni. Zmęczenie tymi niesprzyjającymi okolicznościami najczęściej rysuje się na naszych twarzach tworząc widoczne cienie pod oczami. Na szczęście można temu zapobiegać i przeciwdziałać.

Dlaczego mam cienie pod oczami?

Na początku warto zastanowić się nad przyczyną powstawania zasinień. Może być ona związana z uwarunkowaniami genetycznymi, ale również ze stylem życia. Warto wiedzieć, że cienie pod oczami są jak cellulit – od predyspozycji genetycznych zależy, jak bardzo jesteś podatna na ich powstawanie. Ten problem szczególnie często dotyka osób pochodzących z południowo-wschodnich rejonów Azji. 

Kolejną przyczyną powstawania cienie jest poszerzanie się naczyń krwionośnych. Kiedy żyłki pod oczami rozszerzają się, stają się większe i ciemniejsze, a co za tym idzie – bardziej widoczne. Do czynników powodujących rozszerzanie żył należą:

 • Niewystarczająca ilość snu,
 • Alergie sezonowe
 • Alkohol
 • Kofeina
 • Nikotyna
 • Czerwone wino

Jak sprawdzić, czy twoje cienie są wynikiem nadmiernej pigmentacji, czy rozszerzonych żył? Wystarczy, że wykonasz prosty test. Skórę w okolicy oka złap w dwa palce i pociągnij ją lekko. Jeśli pozostanie brązowa, oznacza to, że są to cienie pigmentacyjne. Jeśli jednak kolor skóry zmieni się na żywszy i jaśniejszy, to znak że przyczyną cieni jest poszerzenie naczyń.

Jak zredukować cienie pod oczami?

Istnieje kilka domowych sposobów, które pomogą Ci szybko i skutecznie zredukować widoczność cieni. Są to:

 • Zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu,
 • Zimne okłady,
 • Zmniejszenie ekspozycji na słońce + stosowanie kremów SPF,
 • Kosmetyki pod oczy z kofeiną,
 • Okłady z torebek herbaty.

Jak zapobiegać powstawaniu cieni pod oczami?

Wystarczy, że wprowadzisz kilka zmian w swoim stylu życia.

 1. Ogranicz używki – nikotynę, kofeinę i czerwone wino,
 2. Wysypiaj się regularnie – od 7 do 9 godzin dobrej jakości snu powinno być odpowiednią ilością. Skóra ma swój rytm dobowy, który wpływa na jej funkcje, takie jak odbudowa bariery ochronnej, wydzielanie sebum, poziom nawodnienia i odnowę komórek. Niewystarczająca ilość snu sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, co zwiększa przepływ krwi, powodując ciemne plamy w okolicy oczu.
 3. Korzystaj z witaminy C – Jeśli dwie poprzednie zmiany nie zadziałają, spróbuj włączyć do swojej pielęgnacji kosmetyki z witaminą C i retinolem. Oba świetnie rozjaśniają skórę i sprawiają, że wygląda na bardziej wypoczętą.
 4. Zadbaj o dietę – nienasycone kwasy tłuszczowe regulują funkcje komórek i pomagają zatrzymywać wodę i składniki odżywcze, których potrzebuje skóra.
 5. Schładzaj – Stosowanie zimnych kompresów pomoże zwęzić naczynia krwionośne, co sprawi, że obszar pod oczami rozjaśni się.
 6. Trzymaj się z dala od słońca – Jeśli potrzebujesz kolejnego powodu, aby codziennie nakładać SPF i ograniczać ekspozycję na słońce, oto on. Częsta ekspozycja na działanie promieni słonecznych może sprawiać, że, mimo odstawienia używek i odpowiedniej ilości snu, pod twoimi oczami nadal widać cienie. Dzieje się tak, ponieważ słońce wpływa na zwiększenie zawartości melaniny w skórze, przez co pigment wydaje się być ciemniejszy. Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka, dlatego w tej okolicy bardzo szybko można zauważyć ciemniejsze plamy.
REKLAMA