- Co to jest cellulit?
- Rodzaje cellulitu
- Ćwiczenia na cellulit - trening interwałowy
- Domowe sposoby na cellulit
- Profesjonalne zabiegi na cellulit
- Kosmetyki na cellulit
1. Co to jest cellulit?
Cellulit, czyli tzw. pomarańczowa skórka, to prawdopodobnie największy wróg kobiecej skóry. Aż 82% kobiet, które zapytałyśmy w ankiecie o to, co najbardziej powstrzymuje je przed zrzuceniem ciuchów w pełnym świetle, odpowiedziało, że właśnie obawa o to, iż po zrzuceniu ubrania wyjdzie na jaw, że ich skóra nie jest idealnie gładka. Połowa z nich wydaje się pogodzona z losem, ale druga połowa chciałaby się pozbyć pomarańczowej skórki jak najszybciej, najlepiej do wieczora. Nic z tego. Wbrew obietnicom producentów niezliczonych cudownych preparatów i kuracji, walka z cellulitem nie jest łatwa, a zwycięstwo na pewno nie przyjdzie jutro. Nawet liposukcja nie jest w stanie usunąć go całkowicie, i do tego w trybie natychmiastowym.
Ale spokojnie – jest sporo sposobów, by cellulit zredukować do tego stopnia, że naprawdę nikt go nie zauważy. Żeby zrozumieć, dlaczego proponowane przez nas sposoby są realne, a obietnice cudownych preparatów nie, musisz wiedzieć, czym tak naprawdę jest cellulit. Najogólniej rzecz biorąc, cellulit to stary, znienawidzony tłuszcz, a konkretnie jego komórki, znajdujące się w tkance podskórnej. W dużym uproszczeniu cellulit to skutek powiększenia komórek tłuszczowych w tkance podskórnej. Komórki te zwiększają swoją objętość i „podchodzą” coraz bliżej naskórka, przeciskając się między siecią zbudowaną z włókien tkanki łącznej, które przyczepiają skórę do mięśni. Gdy już się wcisną między włókna, struktura tej podskórnej warstwy się zmienia. W rezultacie, po ujęciu skóry dotkniętej cellulitem w palce na jej powierzchni widoczne są zagłębienia w miejscach, gdzie te elastyczne włókna są „zakotwiczone”, a tam, gdzie nie są, pojawiają się wzgórki wypchane właśnie „spuchniętymi” komórkami tłuszczowymi.
Wyobraź sobie, że zakładasz siatkę z żyłki na balon, a następnie mocniej go nadmuchujesz. Tak właśnie mniej więcej działa cellulit. Wciąż nie wiadomo na pewno, jaka jest przyczyna powstawania cellulitu, eksperci są jednak w większości zgodni, że o tym, czy się pojawi (i czy wcześniej, czy później), decydują m.in. takie czynniki, jak skłonność genetyczna, zaburzenia krążenia i zmiany hormonalne. Właśnie wpływ estrogenów sprawia, że cellulit często ujawnia się podczas dojrzewania, podczas ciąży i u kobiet, które zaczynają stosować antykoncepcję hormonalną. Dowodem niekorzystnego wpływu estrogenów na wygląd skóry jest fakt, że mężczyźni, którzy estrogenu nie mają prawie wcale, praktycznie nie znają też pojęcia cellulitu. U mężczyzn są też inne proporcje między tkanką tłuszczową a mięśniową (więcej mięśni, mniej tłuszczu), struktura ich tkanki łącznej jest również inna niż u kobiet. Niewielkim pocieszeniem może być jedynie fakt, że cellulit jest niemal tak pewny, jak podatki – dotykając od 80 do 90% kobiet, w pewnym sensie jest normą. Nawet najpiękniejsze gwiazdy filmowe mają z nim problem, co widać wyraźnie na zdjęciach zrobionych przez paparazzi. Doskonale jednak wiemy, że argument – „inne też mają” – ma niewielką siłę przekonywania. Dlatego, skoro nie zamierzasz poddawać się bez walki, zobacz, jaką bronią dysponujesz.
2. Rodzaje cellulitu
Cellulit to sprytny wróg. Może przyjmować różne formy i pojawiać się nawet u osób młodych oraz aktywnych. Najważniejszym krokiem, który pomoże Ci zwalczyć problem, jest ustalenie, z jakim rodzajem cellulitu się zmagasz.
Cellulit twardy (wodny)
Najczęściej dotyka kobiety młode, szczupłe i aktywne fizycznie. Pojawia się również u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną. Cellulit wodny powstaje w wyniku nieprawidłowego krążenia limfy oraz krwi w tkankach łącznych. Z reguły nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, uwidacznia się dopiero gdy ściśniemy skórę i jest bolesny przy dotyku. Ten rodzaj cellulitu najczęściej pojawia się na udach, czasami można zaobserwować go również na łydkach.
Cellulit miękki (tłuszczowy)
Ten rodzaj cellulitu pojawia się u osób, które zmagają się z nadwagą. Powstaje w wyniku nierównomiernego rozkładania się tkanki tłuszczowej i zaburzeń w metabolizowaniu tłuszczu. Cellulit tłuszczowy obejmuje uda, biodra oraz brzuch. Przy dotyku z reguły nie występuje ból.