Botoks na włosy

Botoks, czyli wspólny mianownik medycyny estetycznej oraz fryzjerstwa. Choć nazwa jest ta sama, botoks na włosy nie jest inwazyjny i nie wymaga użycia popularnej od lat toksyny botulinowej. Czym w takim razie jest zabieg stosowany na włosach? Odpowiadamy.

Botoks na włosy fot. shutterstock.com
 1. Co to jest botoks na włosy?
 2. Botoks na włosy - dla kogo?
 3. Botoks na włosy – efekty
 4. Botoks na włosy – cena
 5. Botoks na włosy w domu

Co to jest botoks na włosy?

Thermo botoks polega na uzupełnieniu warstw keratynowych, które występują naturalnie na włosach. Przez zabiegi chemiczne i ingerencję termiczną np. prostownicę, suszarki, lokówki,

wiązania te są uszkadzane, dlatego im włos jest dalej od nasady, tym mniej wiązań keratynowych na nim występuje. Botoks ma za zadanie uzupełnić wiązania keratynowe, poprzez ceramidy, dzięki temu włos będzie błyszczący, miękki i uodporniony na stres chemiczny i termiczny” tłumaczy fryzjer Filip Stańczuk.

Botoks na włosy to nic innego jak specjalistyczny zabieg fryzjerski, który polega na dostarczeniu łuskom włosa składników odżywczych, dzięki którym zniszczone, suche i łamliwe włosy odzyskają blask, staną się miękkie i sprężyste. Chodzi tutaj przede wszystkim o wypełnienie botoksem ubytków między korą a otoczką włosa. Podkreślmy jeszcze raz, że wspomniany botoks na włosy nie jest tym samym botoksem, który znamy ze środowiska medycyny estetycznej. To specjalne serum do włosów zawiera w swoim składzie przede wszystkim wyciąg z jagód Acai, keratynę, kolagen oraz kwas hialuronowy (skład może się różnić w zależności od używanego przez fryzjera produktu). Cały zabieg jest nieinwazyjny, mało skomplikowany i trwa około 40 minut – jest stosunkowo krótki, a jakże skuteczny.

Zabieg botoks na włosy – krok po kroku

Krok 1: Na początek włosy myje się specjalnym szamponem, którego zadaniem jest otwarcie łuski włosa, dzięki czemu preparat będzie wnikał w głębokie partie. Czynność zwykle powtarza się dwa razy i pozostawia szampon bez spłukiwania na kilka minut.

Krok 2: Po dokładnym umyciu i osuszeniu ręcznikiem włosów przychodzi czas na aplikację botoksu przy użyciu przeznaczonej do tego strzykawki. Serum powinno być rozprowadzone po całej długości włosów, dlatego dzieli się je na wąskie pasma.

Krok 3: Za domknięcie łusek włosa odpowiedzialna jest maska, którą pozostawia się na włosach na około 20 minut, a następnie spłukuje.

ZOBACZ TEŻ: Dieta na włosy - 3 diety najgorsze dla kondycji włosów

Botoks na włosy - dla kogo?

Choć botoks na włosy może wykonywać każdy, największą różnicę w wyglądzie i kondycji włosów zobaczą przede wszystkim osoby o suchych i bardzo zniszczonych łuskach. Wiele kobiet decyduje się na zabieg po sezonie zimowym, kiedy włosy są osłabione i zniszczone na przykład przez pocieranie ich czapką czy kapturem. Nie oznacza to jednak, że latem włosy nie są narażone na uszkodzenia – wręcz przeciwnie. Promienie słoneczne, kąpiele w słonej wodzie czy eksperymenty z letnimi fryzurami także mogą negatywnie wpływać na kondycje łusek włosowych, dlatego tak naprawdę botoks na włosy warto wykonywać niezależnie od pory roku. Co ważne, botoks nie obciąża włosów dlatego, jeśli masz delikatne i cienkie włosy, nie musisz się obawiać.

Botoks na włosy – efekty

Botoks stosowany przez specjalistów medycyny estetycznej ma przede wszystkim wygładzać zmarszczki. Głównym zadaniem fryzjerskiego zabiegu o tej samej nazwie jest także wygładzenie i głębokie odżywienie, ale w tym przypadku łusek włosów.

Efekty botoksu na włosy

 • głębokie odżywienie i regeneracja
 • włosy pełne blasku
 • wygładzone i sypkie włosy
 • ułatwione rozczesywanie i stylizacja
 • włosy są miękkie i elastyczne
 • nawilżone łuski

W zależności od kondycji włosów efekt, który widoczny jest od razu po zakończeniu botoksowania, może utrzymywać się nawet do kilku tygodni, a dla jego utrzymania, zabieg należy regularnie powtarzać. Możesz też dodatkowo pielęgnować włosy, aby wydłużyć rezultaty regeneracji.

„Przede wszystkim należy używać szamponów o niskim pH, które będzie pielęgnowało zabieg – pH w szamponach nie powinno być wyższe niż 5.5, ponieważ im wyższe pH, tym bardziej rozchylamy łuskę włosa, co może spowodować plątanie się włosów, a przede wszystkim wypłukanie całego zabiegu. Nie mogą być to szampony przeciwłupieżowe, ziołowe ani szampony dla dzieci, ponieważ ich pH może oscylować w okolicach 11, które jest zdecydowanie za wysokie i częste używanie może uszkodzić strukturę włosa. Jeśli włosy się puszą, zalecam używać kosmetyków, które delikatnie wygładzą włosy bez efektu obciążenia. Swoim klientkom zalecam używanie szamponów wygładzających lub bardzo mocno nawilżających, które będą uzupełniały poziom wody we włosach. Oprócz szamponu ważna jest także odżywka, której użyjemy. Każda klientka, która chce, żeby jej włosy wyglądały pięknie przez jak najdłuższy czas i były miękkie, powinna używać odżywkę po każdym myciu włosów. Warto także zaopatrzyć się w maskę, którą będziemy stosować raz w tygodniu oraz ochronę termiczną przed suszeniem czy prostowaniem. Mimo że botoks daje nam ochronę, to moim zdaniem warto nałożyć np. olejek czy serum, które dodatkowo jeszcze zabezpieczy włosy” – tłumaczy fryzjer.

Botoks na włosy – cena

Cena botoksu na włosy może różnić się w zależności od tego, do jakiego salonu się udasz, jakiej firmy botoks zostanie użyty, a także od długości włosów. Ten zabieg pielęgnacyjny zalicza się raczej do grupy tańszych usług (w porównaniu do innych profesjonalnych zabiegów), ponieważ może kosztować zarówno 60 zł, jak i 200zł.

Botoks na włosy w domu

Miłośniczki domowych pielęgnacji włosów, czyli tak zwane włosomaniaczki, wolałyby pewnie wykonać taki zabieg samodzielnie. Na rynku dostępne są produkty, najczęściej ampułki z keratyną czy kwasem hialuronowym, które mogą być wykorzystywane jako domowa alternatywa fryzjerskiego zabiegu. Pamiętaj jednak, że zabieg botoksu na włosy powinien być wykonywany przez specjalistów w profesjonalnych salonach fryzjerskich. „Moim zdaniem nie ma takiej usługi, którą możemy wykonać 1:1 w domu, porównując do warunków salonowych. Zawsze do zabiegów, które wykonywane są na włosach, personel salonu jest specjalnie wyszkolony. Często wymagają one specjalistycznej wiedzy, chociażby jakie stężenie botoksu nada się na dany przypadek włosa, bo pamiętajmy, że każdy jest indywidualną jednostką i każdy ma inną strukturę włosa” – podkreśla Filip Stańczuk.

ZOBACZ TEŻ: Wypadanie włosów. Co zrobić, gdy włosy lecą z głowy?

REKLAMA